KULTURA

Linha singers vyprodali klášterní kostel

15. června 2005, 20:27, rj
Linha singers vyprodali klášterní kostel Šumperk - Poslední koncert cyklu Klasika Viva v Šumperku byl ve znamení jedinečného vokálně instrumentálního souboru Linha singers. Soubor po mnoho let v Šumperku nevystupoval, a snad i proto bylo jejich vystoupení očekáváno s obrovským zájmem a jistou dávkou napětí. V úterý 14. června večer byl klášterní kostel zaplněn do posledního místa a dokonce mnoho lidí získalo vstupenku jen ke stání.
Šumperk - Poslední koncert cyklu Klasika Viva v Šumperku byl ve znamení jedinečného vokálně instrumentálního souboru Linha singers. Soubor po mnoho let v Šumperku nevystupoval, a snad i proto bylo jejich vystoupení očekáváno s obrovským zájmem a jistou dávkou napětí. V úterý 14. června večer byl klášterní kostel zaplněn do posledního místa a dokonce mnoho lidí získalo vstupenku jen ke stání.

Vystoupení Linha singers bylo rozděleno do dvou tematických částí. V té první představil soubor posluchačům skladby z oblasti klasické vážné hudby. Právě v této oblasti je interpretace souboru opravdu jedinečná. Instrumentální skladby jako jsou koncerty, symfonie nebo sonáty interpretuje soubor v úpravách pro pěvecké hlasy. Zazněly tak například skladby jako Larghetto ze symfonie Jiřího Antonína Bendy, část ze Sonáty Georga Philippa Telemanna, Scherzo z dechového kvintetu Antonína Rejchy a mnoho dalších. Za doprovodu klavíru, intimních bicích a kontrabasu zněla hudba opravdu neopakovatelně. Zpěváci nepoužívají vibrato, přitom disponují širokou škálou dynamiky a hlasy prokazují zejména v rychlých virtuózních pasážích neočekávanou ohebnost.

Ve druhé polovině představili členové souboru několik lidových písní (v úpravách pro svůj ansámbl) se stejně dokonalou interpretací. Celý koncert byl mírně přizvučen, čímž se dosáhlo dokonalého vyvážení hlasů i nástrojů. Zakladatel souboru pan Jiří Linha celý koncert moderoval a uváděl.

Z koncertu odcházeli nadšení posluchači do svých domovů a jistě dlouho nezapomenou na tento skvělý hudební zážitek. Klasika Viva bude mít o prázdninách volno, již dnes se mohou příznivci tohoto koncertního cyklu těšit na 2. pololetí, které začne koncertem 28. září. Abonentní karty jsou již v předprodeji.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.11.2006 17:44
Titulek: ha
Autor: Palo
64
161
Moc se mi to libi
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.