KULTURA

Linha singers vyprodali klášterní kostel

15. června 2005, 20:27, rj
Linha singers vyprodali klášterní kostel Šumperk - Poslední koncert cyklu Klasika Viva v Šumperku byl ve znamení jedinečného vokálně instrumentálního souboru Linha singers. Soubor po mnoho let v Šumperku nevystupoval, a snad i proto bylo jejich vystoupení očekáváno s obrovským zájmem a jistou dávkou napětí. V úterý 14. června večer byl klášterní kostel zaplněn do posledního místa a dokonce mnoho lidí získalo vstupenku jen ke stání.
Šumperk - Poslední koncert cyklu Klasika Viva v Šumperku byl ve znamení jedinečného vokálně instrumentálního souboru Linha singers. Soubor po mnoho let v Šumperku nevystupoval, a snad i proto bylo jejich vystoupení očekáváno s obrovským zájmem a jistou dávkou napětí. V úterý 14. června večer byl klášterní kostel zaplněn do posledního místa a dokonce mnoho lidí získalo vstupenku jen ke stání.

Vystoupení Linha singers bylo rozděleno do dvou tematických částí. V té první představil soubor posluchačům skladby z oblasti klasické vážné hudby. Právě v této oblasti je interpretace souboru opravdu jedinečná. Instrumentální skladby jako jsou koncerty, symfonie nebo sonáty interpretuje soubor v úpravách pro pěvecké hlasy. Zazněly tak například skladby jako Larghetto ze symfonie Jiřího Antonína Bendy, část ze Sonáty Georga Philippa Telemanna, Scherzo z dechového kvintetu Antonína Rejchy a mnoho dalších. Za doprovodu klavíru, intimních bicích a kontrabasu zněla hudba opravdu neopakovatelně. Zpěváci nepoužívají vibrato, přitom disponují širokou škálou dynamiky a hlasy prokazují zejména v rychlých virtuózních pasážích neočekávanou ohebnost.

Ve druhé polovině představili členové souboru několik lidových písní (v úpravách pro svůj ansámbl) se stejně dokonalou interpretací. Celý koncert byl mírně přizvučen, čímž se dosáhlo dokonalého vyvážení hlasů i nástrojů. Zakladatel souboru pan Jiří Linha celý koncert moderoval a uváděl.

Z koncertu odcházeli nadšení posluchači do svých domovů a jistě dlouho nezapomenou na tento skvělý hudební zážitek. Klasika Viva bude mít o prázdninách volno, již dnes se mohou příznivci tohoto koncertního cyklu těšit na 2. pololetí, které začne koncertem 28. září. Abonentní karty jsou již v předprodeji.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.11.2006 17:44
Titulek: ha
Autor: Palo
57
151
Moc se mi to libi
Reagovat