KULTURA

TURBO a TUBLATANKA – „Jak se hraje česko/slovensky?“ ROZHOVOR a FOTO

15. června 2005, 20:47, dark, foto: Jannis
TURBO a TUBLATANKA – „Jak se hraje česko/slovensky?“ ROZHOVOR a FOTO Bohutín - Koncert legend české i slovenské hudební scény nenechal nikoho, kdo zná tyhle dvě kapely, o minulém víkendu chladným. Do Bohutína u Bludova se na koncert pod širým nebem sjelo několik stovek posluchačů. Obě skupiny, česká TURBO i slovenská TUBLATANKA pak ukázaly, co v nich i po těch letech hraní a koncertování ještě je.
Bohutín - Koncert legend české i slovenské hudební scény nenechal nikoho, kdo zná tyhle dvě kapely, o minulém víkendu chladným. Do Bohutína u Bludova se na koncert pod širým nebem sjelo několik stovek posluchačů. Obě skupiny, česká TURBO i slovenská TUBLATANKA pak ukázaly, co v nich i po těch letech hraní a koncertování ještě je.

Na počátku dnes již historicky legendární skupiny Tublatanka stálo kamarádství studenta farmacie Maťa Ďurindy s bubeníkem Jurajem Černým, toho času studentem dokumentární režie. Po přibrání baskytaristy a zpěváka Mariána Grexa si skupina zahrála i v ředitelně gymnázia. Dnes, po více jak třinácti letech, které uběhly od "jeseňe" roku 1982 vychází nové CD Patriot. Deska vydaná naráz na Slovenské i České scéně se se 14 novými písněmi snaží rozbít rekord v prodeji CD.

Česká kapela Turbo, vznikla spojením Richara Kybici a Jiřího Langa, kteří díky neshodám odešli z Bumerangu a Ládi Vostárka (textaře a manažera), který přišel z Katapultu. Vznikla tak kapela, která přitáhla fanoušky obou těchto kapel, které v té době měly svůj boom. Stačilo jen posbírat jen další muzikanty. V roce 1981 tu již byla nová sestava, stále však chyběl klávesák. V polovině dalšího roku už kapela vyjíždí kompletní, i s klávesistou Láďou Rýdlem. I když personální změny se nevyhnuly ani TURBU, dnešní sestava Chrástka, Šťastný, Lang a Orcigr však vydáním nového CD Návrat králů a společným megakoncetem hvězd v areálu Pod Zbovou znovu vtísnili do podvědomí svých stálých fanoušků i posluchačských nováčků.

REJ.CZ: Jak vznikl nápad na megakoncert? Jak se Vám spolu koncertuje? Plánujete i další společné akce? PETR KLÉR: „Když jsem se dozvěděl,že obě kapely vydají nová CD ve stejný den,hned se mi začalo honit hlavou společné turné.Oslovil jsem vydavatelství EMI Praha a ti mě podpořili a turné bylo na světě.Koncerty probíhají bez nejmenších problémů.Obě kapely se dobře znají a vše bylo důkladně projednáno před turné, takže vše šlape.Uvidíme jak to bude dál, ale návštěvnosti jsou tak skvělé, že už teď přidáváme nějaké koncerty. Je docela možné , že něco podobného uděláme i v příštím roce.“

REJ.CZ: Jak se domlouváte, kdo bude hrát první a kdo druhý? Děláte si navzájem "předskokany"? Jaké je to hrát po Tublatance? PETR KLÉR:“To je od začátku jasné.Tublatanka sama projevila zájem hrát první a tak jsme to respektovali.Není to o předskakování.Jsou to prostě dva koncerty za sebou.Hrát po Tublatance je stejné jako hrát před ní,ale je fakt,že publikum je po Tublatance pěkně zahřáté…“

REJ.CZ:Obě kapely jsou legendy. Turbo v Česku, Tublatanka na Slovensku. Jak se vám hrává při hostování v druhé zemi naši bývalé federace? PETR KLÉR: „ Dobře.Potěšující je, že na Slovensku si fanoušci zpívají s Turbem všechny jejich hity a naopak Tublatanka tady má taky velkou základnu fanoušků.Ty písničky jsou tak známé,že na ně publikum reaguje jak v Čechách tak na Slovensku.“

Rozhovor se slovenskou skupinou TUBLATANKA si přečtete za týden.

   
   
   


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.6.2005 12:21
Titulek: Stánek
Autor: viktor
76
Hudba byla perfektní jak Tublatanka tak Turbo, ale pořadatelé s občerstvením zkolabovali. Stát hodinu ve frontě se mi zdá, že je to dost. Možná by to bylo lépe koncertovat přes den, aby si mohli žízniví posluchači zaběhnout do obchodu.
Reagovat
Datum: 16.6.2005 15:31
Titulek: RE: Stánek
Autor: obsluha
102
Bohužel nikdo není dokonalý,ale hodinová fronta byla od 21:00 do 22:30, kdy si každý poroučel 10 a více piv. Točilo se ze 4 píp a pak přibyly další 2 + několik beden s lahváči a v ten moment už nikdo nestál déle než 10 minut, což je na každé takové akci naprosto normální.
Dělali jsme co jsme mohli ( teď mluvím pouze za obsluhu, nikoliv za pořadatele ).
Reagovat
Datum: 20.6.2005 09:50
Titulek: RE: RE: Stánek
Autor: Viktor
144
Obsluha je obsluha, ta dělala snad co mohla. I já se účastním podobných akcí jako obsluha tak si myslím, žě vím o čem mluvím. Tento druh výčepního zařízení má svůj strop. Když bude mít jedno výčepní zařízení 2 nebo 8 píp tak jej obsluhuje většinou 1-2 lidi, víc se jich tam zkrátka nevejde. Takovéto akce je lépe řešit rozmístěním více stánků. Zdá se mi, že vlevo od pódia byl ještě jeden stánek (ale zavřený).
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.