KULTURA

Knoflíkové přišívání se zapsalo do Knihy rekordů

8. června 2005, 20:22, Stanislava Marešová
Šumperk - Po krátké době hostil opět Šumperk pořadatele z pelhřimovské agentury Dobrý den, která se zabývá zapisováním a dohledem nad rekordy. Po pár měsících, kdy se zapisovatelé sešli s místními občany v knihovně při pokusu o překonání rekordu Princezna na hrášku, se tentokráte před Domem dětí a mládeže U Radnice sešly stovky dětí i jejich rodičů.
Šumperk - Po krátké době hostil opět Šumperk pořadatele z pelhřimovské agentury Dobrý den, která se zabývá zapisováním a dohledem nad rekordy. Po pár měsících, kdy se zapisovatelé potkali s místními občany v knihovně při pokusu o překonání rekordu Princezna na hrášku, se tentokráte 1. června před Domem dětí a mládeže u U Radnice sešly stovky dětí i jejich rodičů.

Přišít knoflík přišli nejen rodiče malých ratolestí, ale pracovníci a pořadatelé lákali i kolemjdoucí chodce. Mezi řadou čestných přišívačů knoflíků byl mimo jiné i ředitel DDM u radnice Zdeněk Formánek. I když pořadatelé svůj rekord úzkostlivě tajili i následující den, bylo jasné, že přišít knoflík přišlo minimálně pět desítek zájemců.

"Doufám, že se to podaří. Zatím tu bylo tak tři sta lidí," vkládala do slunného dne své naděje i jedna z mladých organizátorek. Jaké pak bylo překvapení, když sčítací komisař z Pelhřimova ohlásil, že knoflíků bylo přišito 1051. Nyní nezbývá než čekat, které město se ujme výzvy a pokusí se šumperský zápis do knihy rekordů překonat.

Jako první si svůj vlastní knoflík přišel přišít starosta města Šumperka Zdeněk Brož. "Knoflík mi vybírala má sekretářka," žertoval na úvod, když zdatně sekundoval zručným šičkám. Před objektivy fotoaparátů se bedlivě snažil, aby byl jeho starostovský knoflík přišit náležitě pečlivě.
Nejmladší děvčátko, které se rozhodlo samo přišít knoflík, mělo jen tři roky. Nebylo však zdaleka jediné. Děti, které hojně navštěvují kroužky DDM se snažily zpříjemnit den i svými ukázkami prací. Otevřen by i zookoutek a nahlédnout mohli malí zájemci na vystavené fotografie činnosti DDM.
Našla se i hrstka šitíchtivích jedinců, kteří si stejně jako houf novinářů a fotografů počkali na zahájení rekordního dne. Ten byl odstartován přesně v deset hodin dopoledne a během následujících osmi hodin doplněn i řadou akcí, nejen pro děti.
"Samozřejmě, že jsme přišly," smála se mladá maminka s holčičkou. Obě se snažily přišít knoflík co nejlépe, aby z látkového pásku náhodou nespadl.Pro děti pak bylo připravené nejen malování, ale i vyrábění knoflíků z různých materiálů.
Dvě dívenky mi s radostí ukázaly, jaké knoflíky vyrábí. "Vezmeš si tady kousek hlíny, rozválíš jí a vyřežeš si tvar jaký chceš," učila mě malá Kačka, zatímco sama o sto šest vykrajovala z hlíny srdíčka a kolečka, do nichž pak vytláčela různé vzory.
Jako každý správný knoflík i ten její pak měl i dvě dírky, aby se mohl ocitnou vedle stovky jiných na rekordu.
Knoflíky zvané loukoťáčky učili na místě vyrábět pracovice DDM. Z vlny či bavlny se různým provlíkáním podle osnovy utvoří placička, ve které pak jen roztáhnete dvě dírky. Tyto knoflíky byly hojně vyráběny za dob našich babiček a používaly se nejen v malých velikostech na duchny a peřiny, ale i na oblečení.
Všichni příchozí mohli vybírat z široké nabídky knoflíků, kterými se zásobila DDM. Kdo chtěl, donesl si i vlastní. Na látce se tak vedle sebe tiskli knofíky se čtyřmi, dvěmi i jednou dírkou různých velikostí, barev i tvarů.
Již během odpoledne si mohli zvědavci prohlédnout nástěnku s knoflíkovou radou pro štěstí. V ten samý den navíc pracovníci DDM vyhlásili soutěž o odhadnutí rekordu. Výsledky byly vyhlášeny teprve včera.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.