KULTURA

Třicet let Katapultu nejsou na muzikantech vůbec znát + FOTO

27. dubna 2005, 18:56, dark
Třicet let Katapultu nejsou na muzikantech vůbec znát  + FOTO Šumperk – Na své šňůře k třicátému výročí vzniku kapely zavítali Katapulti i do Šumperka. V pátečním koncertu skoro vyprodaného Domu Kultury si zařádili ve staré sestavě Olda Říha, „Dědek“ Jiří Šindelář i za bicím znovu nalezený Anatoli Kohout, který do skupiny přišel v únoru 1975 a vystřídal Vladimíra Krampola.
Šumperk – Na své šňůře k třicátému výročí vzniku kapely zavítali Katapulti i do Šumperka. V pátečním koncertu skoro vyprodaného Domu Kultury si zařádili ve staré sestavě Olda Říha, „Dědek“ Jiří Šindelář i za bicím znovu nalezený Anatoli Kohout, který do skupiny přišel v únoru 1975 a vystřídal Vladimíra Krampola.

„Slavíme sice třicet let, ale známe se mnohem déle. Spolu už oslavíme skoro čtyřicet let přátelství a to je co říct,“ vysvětlil Olda Říha. „Když jsme v roce 1979 natáčeli hit Až se bude psát rok 2006, netušili jsme, že se toho tak brzy dočkáme,“ doplnil ho „Dědek“ Šindelář.

Katapult v Šumperku zahrál v původním obsazení. Již v říjnu loňského roku se do skupiny vrátil Anatoli Kohout, třetí zakládající člen kapely. Své již čtvrté navrácení se vnímá jak poslední.

Předchozí bubeník Michal Šindelář dal totiž podle vyjádření skupiny přednost svému sólovému projektu a z Katapultu odešel. „V dnešní době skoro každý muzikant hraje s několika skupinami. Katapult byl, je a vždy bude skupinou, jejíž členové nikdy nepůsobí v žádných paralelních projektech, muzikálech a ani nezpívají duety s hvězdami pop music,“ vysvětlil vloni na stránkách kapely Říha. Dodal, že je hrdý na skutečnost, že si kapela zahraje v původní sestavě. „Na celém širém světě jsou již jenom dvě kapely, které hrají po takové době v původním obsazení - američtí ZZ Top a Katapult,“ uvedl pro média.

Starší pánové, jejichž fyzičku by jim mohl závidět leckterý třicátník, to na pódiu rozbalili ve dvouhodinovém koncertě, který si vyžádal přídavek. Ani tak se lidé nechtěli se svými starými známými hvězdami rozloučit.
Pod pódiem si Katapulti nechali přistavit ještě menší pódium, na kterém rádi vcházeli mezi publikum. Udělali tím radost zejména blondýnce v první řadě, která v tričku s nápisem skupiny neúnavně skandovala celý večer.
Většina diváků sice byla středních let, ale své publikum si Katapulti našli i mezi mladými. Nadšeně je pokřikováním refrénu vítali i náctiletí.
Železnej Olda Říha se narodil 18.května 1948. Jeho energie i vypracované paže ohromily i mladší slečny. Když pak s jednou tmavovláskou žertoval a vytáhnul si jí na pódium, v publiku to zašumělo.
Zazněly i takové hity, jako již zlidovělé: Hlupák váhá, Já nesnídám sám, Hej ty…, Každé ráno. Většinu z nich si obecenstvo pobrukovalo spolu s kapelou.
„Výroční turné bude obsahovat jarní, letní a podzimní část asi 40 koncertů. „Pro třígenerační publiku, které nás poslouchá, budeme hrát na různých scénách,“ řekl frontmann kapely Olda Říha. Všude tam, kde Katapult po celou kariéru koncertoval, v klubech, sokolovnách, divadlech, halách a i na velkých letních amfiteátrech se s nimi mohou fanoušci setkat až do podzimu 2005.
„A až se turné „Až...2006!“ bude na podzim chýlit ke svému konci, potěší srdce svých příznivců Olda, Dědek i Tolja svým prvním záznamem na DVD, knihou o jejich celoživotním příběhu a velkým koncertem na závěr oslav,“ slibují pořadatelé
I šumperské publikum si mohlo vychutnat dvě novinky z připravovaného alba. „Žádný jiná kapela to neudělá, je to sebevražda vyjít před lidi s novou písní, kterou nikdo nezná, ale my to uděláme,“ nažhavil všechny posluchače Olda. A písnička Všechno nebo nic se líbila.
Nové album skupiny KATAPULT „Všechno nebo nic?! vyjde 6. května 2005! Na trh bude sice uvedeno v Plzni, při příležitosti oslav 60 let od osvobození armádou USA a 30 let od založení skupiny Katapult, ale skalním fanouškům se dostane do rukou všude.
Kytarové duo Železný Olda a Dědek spolu s bubeníkem Toljou do tohoto historického alba vloží i pamětní podpisy všech členů skupiny. Koncertem pro 8 tisíc lidí pak v Plzni album pokřtí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.4.2005 15:41
Titulek: prosba!!!
Autor: M@rmy
305
112
... nevím proč, ale už jsem si nějak zvykl vídat u fotografií i jméno jejich autora. někdy to sice není nijak zásadní, ale v případě těchto bych to docela uvítal, jelikož mi připadnou na dost vysoké úrovni a pokud by to šlo, budu rád informován. Díky
Reagovat
Datum: 26.4.2005 17:14
Titulek: RE: prosba!!!
Autor: redakce
149
151
fotografovala: Marešová Stanislava
Reagovat
Datum: 24.9.2007 20:07
Titulek: katapult
Autor: t
souhlas
0
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.