KULTURA

Kulturní smršť se blíží k Šumperku

9. června 2004, 14:13, Stanislava Marešová
Jarní počasí, plné slunných dní prosycených deštěm a sem tam se střídající chladné větry, to vše k nám v posledních dnech i týdnech přilákalo kulturu doslova ze všech koutů naší země. Mimo tradiční akce, na které je již šumperský rodák zvyklý, se zde odehrají i jiné, nové či staronové věci.
   Jarní počasí, plné slunných dní prosycených deštěm a sem tam se střídající chladné větry, to vše k nám v posledních dnech i týdnech přilákalo kulturu doslova ze všech koutů naší země. Mimo tradiční akce, na které je již šumperský rodák zvyklý, se zde odehrají i jiné, nové či staronové věci.

Tento týden zahájí štafetu kultury Divadlo v parku. V Sadech 1.máje se po čtyři podvečery setkáte s Marcem Camolettim ve hře Létající snoubenky 11.6.2004, s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů v sobotu 12.6., s Voskovcem a Werichem při hře Divotvorný hrnec v podání divadla z Českého Těšína. Ostatně to není jediné divadlo, kde se v Divadle představí. Opět se setkáte s divadlem Skelet Pavla Trávníčka, s Hoffmannovým divadlem z Uherského Hradiště a samozřejmě že se představí i domácí scéna Divadla Šumperk s hrou Edith a Marléne.

A protože naše městečko není ochuzení ani o jiné druhy kultury, může si umění chtivý návštěvník dopřát oddechu i v kině Oko. Zavřeli nám sice malou scénu Art Kina, ale oceňované a kvalitní filmy evropského umění si našly cestu a jsou i v červnu promítány v Kině Oko. Od pondělka běžící a dneškem končící francouzský film Drž hubu! je promítán od 17:30 hodin. Ve středu 16.června na něj naváže argentynsko-španělský film Syn nevěsty, který může shlédnout pouze v jeden den od 20 hodin. Dlouho na sebe nenechá čekat francouzský film Mambo Italiano, který se představí již od čtvrtka 17.6. Koncem června Současnou evropskou kinematografii uzavře film Vadí nevadí z Francie.

K Šumperku se ovšem blíží i jiná filmová pohroma. Kontroverzní film Mel Gibsona.V hlavní roli James Cavierezel a Monica Bellucciová. Film rozproudil při své premiéře v USA vlnu protichůdných reakcí. Zapřísáhlí katolíci jej milují, čeští farníci jej pirátsky promítají na svých farách, islámští zastánci jej obdivují pro snad konečné zveřejnění pravdy o Židech a posledně jmenovaní hromadně protestují. Každopádně už z těchto důvodů je nasnadě film vidět. Promítá se od 24.června až do konce měsíce. Otrlým povahám přejeme hezkou podívanou.

Poslední kulturní zmínka z tohoto týdne patří kapele O5&Radeček. Ta připravila pro své fanoušky, kteří již znají její notoricky ohranou písničku Praha z rádií, i další skladby. Hodlají je představit na koncertování v okolí Šumperka. V pátek 18.června ve Velkých Losinách, 25.června v Olomouci, 2. července na 1. koncertu na střeše, 3.července na 2.koncertu na střeše, 10.července v Kněžpoli u Rýmařova a 31.července na festivalu Rocková noc ve Šternberku. Bližší informace o kapele přineseme v dalším týdnu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.