KULTURA

Šumperskou klasiku uzavře Trio Siraels

6. ledna 2003, 19:14, jas
Šumperskou klasiku uzavře Trio Siraels   POZVÁNKA - Sezónu cyklu koncertů vážné hudby pod názvem Šumperská klasika uzavře v úterý 7. ledna v prostorách Divadla Šumperk hudební uskupení Trio Siraels, které tvoří violistka Jitka Hosprová, klavíristka Lada Bartošová a pěvkyně Pavlína Senič. Koncert začíná v 19 hodin v sále divadla.
  POZVÁNKA - Sezónu cyklu koncertů vážné hudby pod názvem Šumperská klasika uzavře v úterý 7. ledna v prostorách Divadla Šumperk hudební uskupení Trio Siraels, které tvoří violistka Jitka Hosprová, klavíristka Lada Bartošová a pěvkyně Pavlína Senič. Koncert začíná v 19 hodin v sále divadla.

  Hudebnice nevystupují v Šumperku poprvé. Zdejšímu publiku se představily již na benefičním koncertu pro vyplavenou Mateřskou školu pro děti s vadami zraku v Českých Budějovicích. „Již od svých prvních koncertů se snažily vnést do ustrnulého uměleckého projevu svých starších kolegů trochu svěžího vánku a koncerty i programově oživit. Vznikla tak zajímavá tématická koláž, kde se snoubí skladby různých žánrů,“ přiblížil Roman Janků z Agentury J+D, která Šumperskou klasiku organizuje. Umělkyně se předvádějí jak v sólových skladbách, tak i jako jednotný ansámbl.

  Violistka Jitka Hosprová je absolventkou Konzervatoře v Plzni a AMU v Praze. Ve svém oboru patří k nejúspěšnějším a také nejžádanějším umělkyním v tuzemsku. Má na svém kontě nespočet úspěchů z národních i mezinárodních soutěží. „Za všechny jmenujme druhou cenu z celostátní soutěže konzervatoří z roku 1992 a první cenu z mezinárodní soutěže O cenu Beethovenova Hradce v Hradci nad Moravicí,“ uvedl Janků.

  Klavíristka Lada Bartošová také vystudovala na plzeňské konzervatoři a AMU v Praze. Svou úspěšnou kariéru započala ihned po triumfu na North London Musical Festival, kde získala první cenu. V následujících letech se profilovala především jako interpretka komorních skladeb. Působila v triu Eggenberg a v Alma Mahler triu.

  Rovněž sopranistka Pavlína Senič absolvovala pražskou konzervatoř a AMU v Praze. Již za studií si vydobyla pevné postavení mezi pěvci. V roce 1998 byla pozvána na Summer Stagione Prague do představení Mozartovy opery Don Giovanni. V roce 1999 získala stipendium na prestižní Guildhall school of Music and Drama v Londýně. V současnosti hostuje v souboru Státní opery Praha.

  Pro své šumperské vystoupení si Trio Siraels vybralo skladby A.Dvořáka (Biblické písně), M.Maraise (Tance), Ch.W.Glücka (Alcesta), M.Ravela (Pavana), M.de Falli (Španělské písně), P.Luny (Židovské písně),S.Bodorové (Meditace) a jiné. Vstupenky na závěrečný koncert Šumperské klasiky zakoupíte v předprodeji DK a v pokladně divadla.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.