KULTURA

Šumperskou klasiku uzavře Trio Siraels

6. ledna 2003, 19:14, jas
Šumperskou klasiku uzavře Trio Siraels   POZVÁNKA - Sezónu cyklu koncertů vážné hudby pod názvem Šumperská klasika uzavře v úterý 7. ledna v prostorách Divadla Šumperk hudební uskupení Trio Siraels, které tvoří violistka Jitka Hosprová, klavíristka Lada Bartošová a pěvkyně Pavlína Senič. Koncert začíná v 19 hodin v sále divadla.
  POZVÁNKA - Sezónu cyklu koncertů vážné hudby pod názvem Šumperská klasika uzavře v úterý 7. ledna v prostorách Divadla Šumperk hudební uskupení Trio Siraels, které tvoří violistka Jitka Hosprová, klavíristka Lada Bartošová a pěvkyně Pavlína Senič. Koncert začíná v 19 hodin v sále divadla.

  Hudebnice nevystupují v Šumperku poprvé. Zdejšímu publiku se představily již na benefičním koncertu pro vyplavenou Mateřskou školu pro děti s vadami zraku v Českých Budějovicích. „Již od svých prvních koncertů se snažily vnést do ustrnulého uměleckého projevu svých starších kolegů trochu svěžího vánku a koncerty i programově oživit. Vznikla tak zajímavá tématická koláž, kde se snoubí skladby různých žánrů,“ přiblížil Roman Janků z Agentury J+D, která Šumperskou klasiku organizuje. Umělkyně se předvádějí jak v sólových skladbách, tak i jako jednotný ansámbl.

  Violistka Jitka Hosprová je absolventkou Konzervatoře v Plzni a AMU v Praze. Ve svém oboru patří k nejúspěšnějším a také nejžádanějším umělkyním v tuzemsku. Má na svém kontě nespočet úspěchů z národních i mezinárodních soutěží. „Za všechny jmenujme druhou cenu z celostátní soutěže konzervatoří z roku 1992 a první cenu z mezinárodní soutěže O cenu Beethovenova Hradce v Hradci nad Moravicí,“ uvedl Janků.

  Klavíristka Lada Bartošová také vystudovala na plzeňské konzervatoři a AMU v Praze. Svou úspěšnou kariéru započala ihned po triumfu na North London Musical Festival, kde získala první cenu. V následujících letech se profilovala především jako interpretka komorních skladeb. Působila v triu Eggenberg a v Alma Mahler triu.

  Rovněž sopranistka Pavlína Senič absolvovala pražskou konzervatoř a AMU v Praze. Již za studií si vydobyla pevné postavení mezi pěvci. V roce 1998 byla pozvána na Summer Stagione Prague do představení Mozartovy opery Don Giovanni. V roce 1999 získala stipendium na prestižní Guildhall school of Music and Drama v Londýně. V současnosti hostuje v souboru Státní opery Praha.

  Pro své šumperské vystoupení si Trio Siraels vybralo skladby A.Dvořáka (Biblické písně), M.Maraise (Tance), Ch.W.Glücka (Alcesta), M.Ravela (Pavana), M.de Falli (Španělské písně), P.Luny (Židovské písně),S.Bodorové (Meditace) a jiné. Vstupenky na závěrečný koncert Šumperské klasiky zakoupíte v předprodeji DK a v pokladně divadla.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.