KULTURA

Šumperskou klasiku uzavře Trio Siraels

6. ledna 2003, 19:14, jas
Šumperskou klasiku uzavře Trio Siraels   POZVÁNKA - Sezónu cyklu koncertů vážné hudby pod názvem Šumperská klasika uzavře v úterý 7. ledna v prostorách Divadla Šumperk hudební uskupení Trio Siraels, které tvoří violistka Jitka Hosprová, klavíristka Lada Bartošová a pěvkyně Pavlína Senič. Koncert začíná v 19 hodin v sále divadla.
  POZVÁNKA - Sezónu cyklu koncertů vážné hudby pod názvem Šumperská klasika uzavře v úterý 7. ledna v prostorách Divadla Šumperk hudební uskupení Trio Siraels, které tvoří violistka Jitka Hosprová, klavíristka Lada Bartošová a pěvkyně Pavlína Senič. Koncert začíná v 19 hodin v sále divadla.

  Hudebnice nevystupují v Šumperku poprvé. Zdejšímu publiku se představily již na benefičním koncertu pro vyplavenou Mateřskou školu pro děti s vadami zraku v Českých Budějovicích. „Již od svých prvních koncertů se snažily vnést do ustrnulého uměleckého projevu svých starších kolegů trochu svěžího vánku a koncerty i programově oživit. Vznikla tak zajímavá tématická koláž, kde se snoubí skladby různých žánrů,“ přiblížil Roman Janků z Agentury J+D, která Šumperskou klasiku organizuje. Umělkyně se předvádějí jak v sólových skladbách, tak i jako jednotný ansámbl.

  Violistka Jitka Hosprová je absolventkou Konzervatoře v Plzni a AMU v Praze. Ve svém oboru patří k nejúspěšnějším a také nejžádanějším umělkyním v tuzemsku. Má na svém kontě nespočet úspěchů z národních i mezinárodních soutěží. „Za všechny jmenujme druhou cenu z celostátní soutěže konzervatoří z roku 1992 a první cenu z mezinárodní soutěže O cenu Beethovenova Hradce v Hradci nad Moravicí,“ uvedl Janků.

  Klavíristka Lada Bartošová také vystudovala na plzeňské konzervatoři a AMU v Praze. Svou úspěšnou kariéru započala ihned po triumfu na North London Musical Festival, kde získala první cenu. V následujících letech se profilovala především jako interpretka komorních skladeb. Působila v triu Eggenberg a v Alma Mahler triu.

  Rovněž sopranistka Pavlína Senič absolvovala pražskou konzervatoř a AMU v Praze. Již za studií si vydobyla pevné postavení mezi pěvci. V roce 1998 byla pozvána na Summer Stagione Prague do představení Mozartovy opery Don Giovanni. V roce 1999 získala stipendium na prestižní Guildhall school of Music and Drama v Londýně. V současnosti hostuje v souboru Státní opery Praha.

  Pro své šumperské vystoupení si Trio Siraels vybralo skladby A.Dvořáka (Biblické písně), M.Maraise (Tance), Ch.W.Glücka (Alcesta), M.Ravela (Pavana), M.de Falli (Španělské písně), P.Luny (Židovské písně),S.Bodorové (Meditace) a jiné. Vstupenky na závěrečný koncert Šumperské klasiky zakoupíte v předprodeji DK a v pokladně divadla.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru