KULTURA

Šumperskou klasiku uzavře Trio Siraels

6. ledna 2003, 19:14, jas
Šumperskou klasiku uzavře Trio Siraels   POZVÁNKA - Sezónu cyklu koncertů vážné hudby pod názvem Šumperská klasika uzavře v úterý 7. ledna v prostorách Divadla Šumperk hudební uskupení Trio Siraels, které tvoří violistka Jitka Hosprová, klavíristka Lada Bartošová a pěvkyně Pavlína Senič. Koncert začíná v 19 hodin v sále divadla.
  POZVÁNKA - Sezónu cyklu koncertů vážné hudby pod názvem Šumperská klasika uzavře v úterý 7. ledna v prostorách Divadla Šumperk hudební uskupení Trio Siraels, které tvoří violistka Jitka Hosprová, klavíristka Lada Bartošová a pěvkyně Pavlína Senič. Koncert začíná v 19 hodin v sále divadla.

  Hudebnice nevystupují v Šumperku poprvé. Zdejšímu publiku se představily již na benefičním koncertu pro vyplavenou Mateřskou školu pro děti s vadami zraku v Českých Budějovicích. „Již od svých prvních koncertů se snažily vnést do ustrnulého uměleckého projevu svých starších kolegů trochu svěžího vánku a koncerty i programově oživit. Vznikla tak zajímavá tématická koláž, kde se snoubí skladby různých žánrů,“ přiblížil Roman Janků z Agentury J+D, která Šumperskou klasiku organizuje. Umělkyně se předvádějí jak v sólových skladbách, tak i jako jednotný ansámbl.

  Violistka Jitka Hosprová je absolventkou Konzervatoře v Plzni a AMU v Praze. Ve svém oboru patří k nejúspěšnějším a také nejžádanějším umělkyním v tuzemsku. Má na svém kontě nespočet úspěchů z národních i mezinárodních soutěží. „Za všechny jmenujme druhou cenu z celostátní soutěže konzervatoří z roku 1992 a první cenu z mezinárodní soutěže O cenu Beethovenova Hradce v Hradci nad Moravicí,“ uvedl Janků.

  Klavíristka Lada Bartošová také vystudovala na plzeňské konzervatoři a AMU v Praze. Svou úspěšnou kariéru započala ihned po triumfu na North London Musical Festival, kde získala první cenu. V následujících letech se profilovala především jako interpretka komorních skladeb. Působila v triu Eggenberg a v Alma Mahler triu.

  Rovněž sopranistka Pavlína Senič absolvovala pražskou konzervatoř a AMU v Praze. Již za studií si vydobyla pevné postavení mezi pěvci. V roce 1998 byla pozvána na Summer Stagione Prague do představení Mozartovy opery Don Giovanni. V roce 1999 získala stipendium na prestižní Guildhall school of Music and Drama v Londýně. V současnosti hostuje v souboru Státní opery Praha.

  Pro své šumperské vystoupení si Trio Siraels vybralo skladby A.Dvořáka (Biblické písně), M.Maraise (Tance), Ch.W.Glücka (Alcesta), M.Ravela (Pavana), M.de Falli (Španělské písně), P.Luny (Židovské písně),S.Bodorové (Meditace) a jiné. Vstupenky na závěrečný koncert Šumperské klasiky zakoupíte v předprodeji DK a v pokladně divadla.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).