KULTURA

Ze světa internetu: Knihovna má svou webovou prezentaci

16. ledna 2002, 05:23, Aleš Navrátil
Ze světa internetu: Knihovna má svou webovou prezentaci    RECENZE - Po několikaměsíčním zkušebním provozu otevřela šumperská Městská knihovna svou oficiální prezentaci na adrese www.knihovnaspk.cz. My vás nyní zveme na jejich malou prohlídku.
   RECENZE - Po několikaměsíčním zkušebním provozu otevřela šumperská Městská knihovna svou oficiální prezentaci na adrese www.knihovnaspk.cz. My vás nyní zveme na jejich malou prohlídku.    Úvodní stránka nás vítá klasickou strukturou. Levé menu odkazuje do sedmi podrubrik, hlavní část strany nabízí pohled na budovu knihovny na ulici 17. listopadu. Vzhledem k tomu, že tento pohled každý návštěvník knihovny zná a pravděpodobně se hned tak nezmění, může se obrázek velmi brzy okoukat, což je škoda. Prezentace totiž nabízí dvě rubriky, které by měly být dostupné přímo z hlavní strany.

   Redakce knihovny připravuje pravidelné AKTUALITY, které by se rozhodně měly objevit ihned po otevření hlavní strany. Stejně jako knihovna neprezentuje svou činnost tím, že prostě jen stojí, tak by i život jejich stran měl být prezentován tím, že se obsah stále mění.

   Dalším důvodem pravidelné návštěvy stran se jistě stane rubrika KATALOG. Vyhledávací formulář během krátké chvilky odpoví, zda požadovaný titul knihovna vlastní, nebo nikoli. Katalog ovšem postrádá dvě důležité součásti. Prvním nedostatkem je chybějící návod, jak vyhledávání používat. Pole na vyplnění názvu knihy nebo autora jsou sice jasná, ovšem zatrhávací políčka s číselnou hodnotou v závorce jsou pro laika nepochopitelná a tajemně znějící deskriptor už ani nedává tušit, co by se pod ním mohlo skrývat. Druhým nedostatkem, který ovšem nesouvisí přímo se stranami, ale spíš s organizací knihovny jako takové, je absence informace o stavu výpůjčky. Takže nezbyde než zvolit klasickou cestu - zvednout telefon, vytočit číslo knihovny a zeptat se. Čímž se ovšem vracíme o krok zpět.

   Rozumně se jeví systém emailových adres, kdy má každý pracovník adresu ve tvaru prijmeni.jmeno@knihovnaspk.cz, další podstrany nabízí poměrně velké množství informací. S jejich přibýváním se sice někdy ztrácí přehlednost a návštěvník se tak může lehce ztratit, je však patrná velká snaha poskytnout dat co nejvíce, strany aktualizovat a dále je rozvíjet. A to je na každé internetové prezentaci pozitivní.

www.knihovnaspk.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru