ZPRÁVY

Chudoba se rychle šíří

3. prosince 2013, 08:30, Jaroslav Kropáč
Chudoba se rychle šíří Okres - Stále více lidí v šumperském okrese se propadá do bažiny bezdomovectví. Ačkoli ještě před nedávnem hlásili ekonomové pomalé oživení ekonomiky, v regionu je situace stále kritická. Zvýšený počet bezdomovců evidují v poslední době jak neziskové organizace, tak i policie a radnice. Následující zima může být pro mnohé z nich poslední.

„V loňském roce mělo pobyt na radnici nahlášeno 903 osob. Ve druhé polovině října letošního roku jich bylo více než tisíc,“ uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková. Ačkoli v tomto případě ještě nemusí jít bezvýhradně o bezdomovce, nárůst takto evidovaných osob je zarážející. Stejný trend je ale patrný i v dalších městech a obcích šumperského okresu. S bezdomovectvím, rostoucí chudobou a špatnou ekonomickou situací se region potýká dlouhodobě. Lék na všechny tyto problémy dosud nikdo nenašel. „Jde skutečně o dlouhodobou záležitost a Šumperk má počet bezdomovců mnohem větší, než ostatní okresní města podobné velikosti,“ dodává Miloš Kubíček, který na programu lidí ze sociálně vyloučených lokalit pracoval.


Na ztrátě bydlení postavili byznys

Počet komerčních ubytoven, které nabízejí laciné přespání lidem bez domova, v poslední době prudce narostl. Ubytování v nich proplácí stát, majitelé těchto nocleháren tak na lidském neštěstí vydělávají obrovské peníze. S podmínkami, které nabízí noclehárny v neziskových organizacích, se však nemohou srovnávat. „My máme úplně jiný režim pro bezdomovce, který jim například nedovoluje přijít na noclehárnu pod vlivem alkoholu. Na oplátku máme mnohem lepší servis, nabízíme i mnoho jiných služeb pro lidi z okraje společnosti,“ uvedl ředitel šumperské Armády spásy David Jersák. Obsazenost komerčních i neziskových ubytoven roste pokaždé s příchodem zimy. Třeskutým mrazům padlo v minulých letech za oběť více než tucet šumperských bezdomovců.

Ilustrační foto: Jaroslav Kropáč
Lidem z okraje společnosti a těm, kteří tráví život na ulicích, začíná nejtěžší období roku. Zima totiž může bezdomovce snadno připravit o život.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.12.2013 10:09
Titulek: Autor tohoto článku....
Autor: Ludmila
178
155
.... by měl vědět, že většina těchto lidí nemá zájem bydlet, nabízené bydlení odmítají a ulice jim je bližší, než nabídnutá pomoc příbuzných, nechtějí se podrobit určitým pravidlům, nejbližší je jim lahváč nebo krabicové víno - zima nezima, zcela jim to vyhovuje.
Reagovat
Datum: 3.12.2013 13:06
Titulek: Bez titulku
Autor: Čech
souhlas
0
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 3.12.2013 15:35
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Čech
196
157
pokud někdo napíše pravdu o cikánech redakce ihned reaguje a maže příspěvky .. viděl někdo cikána jako bezdomovce?.....
Reagovat
Datum: 3.12.2013 19:23
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: pracující občan
160
155
Zajímavý postřeh!!!!!
Reagovat
Datum: 5.12.2013 10:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
210
147
Přesně tak!!!! Jisté etnikum je vymazlováno z daní tohoto státu a pokud se tam dožaduje rodilý usedlík s většinovou národností, tak při opakovaném dotazu mu vyhrožují, že na něj zavolají policii! Jsem zvědavý, kdy se s obavou budu přesouvat i v Šumperku do obchodu, práce a bránit se fyzicky? Tady tato vláda řeší především svoje zájmy a příjmy. Na lidi se kašle, vymýšlejí jen ptákoviny, většinou...
Reagovat
Datum: 6.12.2013 18:28
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Čech
187
145
Stále více cikánů se stěhuje do města,dotované bydlení přitahuje více cikánů.Slušní lide jsou napadáni ve večerních hodinách na nádraží a v okolí heren apd...Podnikatelé využívájí dotaci 4500 Kč na osobu a skupují byty v exekuci a ubytovávají cikány také v panelových domech,sousední byty jsou tudíš neprodejné,na stížnosti odpovídají- jsou to slušní lidé .Cikáni se umí vždy maximálně přizpůsobit a využít vše co jim společnost umožní. Pokud jim společnost umožní bez práce bezstarostně žít, budou to dělat. a nikdo jim to nesmí vyčítat, prostě jsou takoví. Vina je jen na těch, kdo jim nastavují mantinely a kdo jim tento způsob života, ostatními chápaný jakom parazitismus, umožňují.Vždy jsem si myslel, že paraziti nemohou mít parazity když jsou sami paraziti. Opak je pravdou. Na problematice soužití Cikánů s ostatními se přiživuje tolik spolků a lidí, stojí to neskutečné peníze, které stejně neskončí tam kde by měly a to co tam skončí se stejně mýjí účinkem. Česká republika byla vždy multikulturní národ a je to dáno naší polohou na tomto kontinentu. Odjakživa zde žili - Němci, Poláci,Maďaři, Ukrajinci, Rumuni, Bulhaři, Slováci,Rusi a nyní ještě Vietnamci, Číňani,Turci,Italové,Ammeričani,Židi,Cikáni a další.S nikým nejsou takové problémy jak s Cikány. Řešení ? Odstranit ze všech zákonů a z veřejného života slovo rasismus,etnikum a odlišnost. Před zákonem jsme si všichni rovni jak v povinnostech tak v nárocích. Pokud je někdo nábožensky, kulturně, jazykově či jinak orientován, ať si provozuje svou odlišnost ve svém soukromém životě, ale jako občan této země musí bet jakéhokoliv ohledu dbát na dodržování zákonů této země. Komu se to nelíbí a neztotožňuje s těmito pravidly, může svobodně odejít jinam, kde mu bude lépe.Proto veškerou kritiku Cikánů odmítám,hanlivé maily nepřeposílám a jejich schopnost využít všeho co jim vlastně společnost nabízí je skoro až obdivuhodná.Vinni jsou však ti, kteří tento systém nastavili a ještě na něm mnozí z těch co se na tom podílejí participují.
Reagovat
Datum: 6.12.2013 09:25
Titulek: nezaměstanost
Autor: michal
182
144
Problém je v tom,že tu není dost pracovních míst pro méně kvalifikované lidi většina podniku nabíra jen vzdělané lidi s maturitou a pod a když už nabírá takové lidi tak jen pod agenturou což dělat je opravdu o nervy prostě jen vytíraji podlahu s lidma uřad práce je opět bezmocnej a neschopnej udělat rekvalifikace na určity žádaný obory třeba v dělnickych profesí jednou sem to zažil tu jejich rekvalifikaci nejdřiv pohovor pak hromady nesmyslu co stoji prachy a to si ještě pozvou 40 lidi a až na několikatym sezeni znich vyleze že jde o vyběrové řizení a rekvalifikaci dostanou jen dva lidé ostatni marni čas a svoje prachy za dojižděni a pod a nikomu to nevadí misto toho aby lidi na rekvalifikacich rozhazely po podnikách podle jejich oboru nebo přibuznych oboru aby ziskavaly zkušenosti a naoplatku těm firmám třeba nabidly nějake vyhody stoho že tyhle lidi budou samy zaučovat praxi a později si je třeba i vezmou jako své zaměstnance .
naše vlady si asi spíš mysly že když budete dělat pod uřadem prace pod obcemi zadara bude to to lepši když budou zametat chodniky

Reagovat
Datum: 7.12.2013 01:30
Titulek: Re: nezaměstanost
Autor: Záblaf
167
166
Nezaměstnanost vyřeší projekt jesenický GEOPARK. Tam bude potřeba mnoho pracovních sil. Úřady práce už nabízejí rekvalifikace na pracovníky v turistice. Podklady dodali gurové GEOPARKU. Je to zahrnuté v projektu. Jedná se o turistické průvodce, administrativní pracovníky v hustě rozmístěných nových informačních centrech, pečovatele o lesní zvěř, obsluha a pokládání fotopastí na zvěř i turisti, lesní stráž, záchranáře turistů, překladatele, nosiče zavazadel i turistů, opraváře a půjčovny turistické výzbroje atd. Velice vhodné pro bezdomovce, kteří jsou přizpůsobeni životu venku na mrazu.
Reagovat
Datum: 8.12.2013 10:27
Titulek: Re: nezaměstanost
Autor: aNONYM
192
119
Bezdomovci a pracovat? To se vám povedlo.
Reagovat
Datum: 11.12.2013 11:41
Titulek: Re: nezaměstanost
Autor: POINT
135
130
Proč by bezdomovci a nezaměstnaní nepracovali? Jsou aklimatizovaní na život venku a tam se budou rádi realizovat. Elegantní mobilní EU-GEO-jeskyňky budou rozmístěné po celém GEOPARKU. Tam budou GEOhoumelesáci poskytovat různé služby kolem jdoucím nadrženým turistům. Budou mít jednotný mundur a všichni budou vyškoleni. V každé jeskyňce bude elektřina, WiFi, WC a občerstvení. Vše podle standardu EU.
Reagovat
Datum: 11.12.2013 14:53
Titulek: Re: nezaměstanost
Autor: Anonym
194
149
No to mě trochu děsí! Kdybych v přírodě narazil na medvěda, nebo vlka, měl bych strach co dál. Pokud bych narazail na nějakého jak píšete houmelesáka, nevěřil bych mu, asi. Už jen proto, že vím, že tam budou, jsou. Co to píšete za bláboly?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).