ZPRÁVY

Chudoba se rychle šíří

3. prosince 2013, 08:30, Jaroslav Kropáč
Chudoba se rychle šíří Okres - Stále více lidí v šumperském okrese se propadá do bažiny bezdomovectví. Ačkoli ještě před nedávnem hlásili ekonomové pomalé oživení ekonomiky, v regionu je situace stále kritická. Zvýšený počet bezdomovců evidují v poslední době jak neziskové organizace, tak i policie a radnice. Následující zima může být pro mnohé z nich poslední.

„V loňském roce mělo pobyt na radnici nahlášeno 903 osob. Ve druhé polovině října letošního roku jich bylo více než tisíc,“ uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková. Ačkoli v tomto případě ještě nemusí jít bezvýhradně o bezdomovce, nárůst takto evidovaných osob je zarážející. Stejný trend je ale patrný i v dalších městech a obcích šumperského okresu. S bezdomovectvím, rostoucí chudobou a špatnou ekonomickou situací se region potýká dlouhodobě. Lék na všechny tyto problémy dosud nikdo nenašel. „Jde skutečně o dlouhodobou záležitost a Šumperk má počet bezdomovců mnohem větší, než ostatní okresní města podobné velikosti,“ dodává Miloš Kubíček, který na programu lidí ze sociálně vyloučených lokalit pracoval.


Na ztrátě bydlení postavili byznys

Počet komerčních ubytoven, které nabízejí laciné přespání lidem bez domova, v poslední době prudce narostl. Ubytování v nich proplácí stát, majitelé těchto nocleháren tak na lidském neštěstí vydělávají obrovské peníze. S podmínkami, které nabízí noclehárny v neziskových organizacích, se však nemohou srovnávat. „My máme úplně jiný režim pro bezdomovce, který jim například nedovoluje přijít na noclehárnu pod vlivem alkoholu. Na oplátku máme mnohem lepší servis, nabízíme i mnoho jiných služeb pro lidi z okraje společnosti,“ uvedl ředitel šumperské Armády spásy David Jersák. Obsazenost komerčních i neziskových ubytoven roste pokaždé s příchodem zimy. Třeskutým mrazům padlo v minulých letech za oběť více než tucet šumperských bezdomovců.

Ilustrační foto: Jaroslav Kropáč
Lidem z okraje společnosti a těm, kteří tráví život na ulicích, začíná nejtěžší období roku. Zima totiž může bezdomovce snadno připravit o život.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.12.2013 10:09
Titulek: Autor tohoto článku....
Autor: Ludmila
145
130
.... by měl vědět, že většina těchto lidí nemá zájem bydlet, nabízené bydlení odmítají a ulice jim je bližší, než nabídnutá pomoc příbuzných, nechtějí se podrobit určitým pravidlům, nejbližší je jim lahváč nebo krabicové víno - zima nezima, zcela jim to vyhovuje.
Reagovat
Datum: 3.12.2013 13:06
Titulek: Bez titulku
Autor: Čech
souhlas
0
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 3.12.2013 15:35
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Čech
163
131
pokud někdo napíše pravdu o cikánech redakce ihned reaguje a maže příspěvky .. viděl někdo cikána jako bezdomovce?.....
Reagovat
Datum: 3.12.2013 19:23
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: pracující občan
141
130
Zajímavý postřeh!!!!!
Reagovat
Datum: 5.12.2013 10:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
182
125
Přesně tak!!!! Jisté etnikum je vymazlováno z daní tohoto státu a pokud se tam dožaduje rodilý usedlík s většinovou národností, tak při opakovaném dotazu mu vyhrožují, že na něj zavolají policii! Jsem zvědavý, kdy se s obavou budu přesouvat i v Šumperku do obchodu, práce a bránit se fyzicky? Tady tato vláda řeší především svoje zájmy a příjmy. Na lidi se kašle, vymýšlejí jen ptákoviny, většinou...
Reagovat
Datum: 6.12.2013 18:28
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Čech
158
124
Stále více cikánů se stěhuje do města,dotované bydlení přitahuje více cikánů.Slušní lide jsou napadáni ve večerních hodinách na nádraží a v okolí heren apd...Podnikatelé využívájí dotaci 4500 Kč na osobu a skupují byty v exekuci a ubytovávají cikány také v panelových domech,sousední byty jsou tudíš neprodejné,na stížnosti odpovídají- jsou to slušní lidé .Cikáni se umí vždy maximálně přizpůsobit a využít vše co jim společnost umožní. Pokud jim společnost umožní bez práce bezstarostně žít, budou to dělat. a nikdo jim to nesmí vyčítat, prostě jsou takoví. Vina je jen na těch, kdo jim nastavují mantinely a kdo jim tento způsob života, ostatními chápaný jakom parazitismus, umožňují.Vždy jsem si myslel, že paraziti nemohou mít parazity když jsou sami paraziti. Opak je pravdou. Na problematice soužití Cikánů s ostatními se přiživuje tolik spolků a lidí, stojí to neskutečné peníze, které stejně neskončí tam kde by měly a to co tam skončí se stejně mýjí účinkem. Česká republika byla vždy multikulturní národ a je to dáno naší polohou na tomto kontinentu. Odjakživa zde žili - Němci, Poláci,Maďaři, Ukrajinci, Rumuni, Bulhaři, Slováci,Rusi a nyní ještě Vietnamci, Číňani,Turci,Italové,Ammeričani,Židi,Cikáni a další.S nikým nejsou takové problémy jak s Cikány. Řešení ? Odstranit ze všech zákonů a z veřejného života slovo rasismus,etnikum a odlišnost. Před zákonem jsme si všichni rovni jak v povinnostech tak v nárocích. Pokud je někdo nábožensky, kulturně, jazykově či jinak orientován, ať si provozuje svou odlišnost ve svém soukromém životě, ale jako občan této země musí bet jakéhokoliv ohledu dbát na dodržování zákonů této země. Komu se to nelíbí a neztotožňuje s těmito pravidly, může svobodně odejít jinam, kde mu bude lépe.Proto veškerou kritiku Cikánů odmítám,hanlivé maily nepřeposílám a jejich schopnost využít všeho co jim vlastně společnost nabízí je skoro až obdivuhodná.Vinni jsou však ti, kteří tento systém nastavili a ještě na něm mnozí z těch co se na tom podílejí participují.
Reagovat
Datum: 6.12.2013 09:25
Titulek: nezaměstanost
Autor: michal
160
132
Problém je v tom,že tu není dost pracovních míst pro méně kvalifikované lidi většina podniku nabíra jen vzdělané lidi s maturitou a pod a když už nabírá takové lidi tak jen pod agenturou což dělat je opravdu o nervy prostě jen vytíraji podlahu s lidma uřad práce je opět bezmocnej a neschopnej udělat rekvalifikace na určity žádaný obory třeba v dělnickych profesí jednou sem to zažil tu jejich rekvalifikaci nejdřiv pohovor pak hromady nesmyslu co stoji prachy a to si ještě pozvou 40 lidi a až na několikatym sezeni znich vyleze že jde o vyběrové řizení a rekvalifikaci dostanou jen dva lidé ostatni marni čas a svoje prachy za dojižděni a pod a nikomu to nevadí misto toho aby lidi na rekvalifikacich rozhazely po podnikách podle jejich oboru nebo přibuznych oboru aby ziskavaly zkušenosti a naoplatku těm firmám třeba nabidly nějake vyhody stoho že tyhle lidi budou samy zaučovat praxi a později si je třeba i vezmou jako své zaměstnance .
naše vlady si asi spíš mysly že když budete dělat pod uřadem prace pod obcemi zadara bude to to lepši když budou zametat chodniky

Reagovat
Datum: 7.12.2013 01:30
Titulek: Re: nezaměstanost
Autor: Záblaf
130
141
Nezaměstnanost vyřeší projekt jesenický GEOPARK. Tam bude potřeba mnoho pracovních sil. Úřady práce už nabízejí rekvalifikace na pracovníky v turistice. Podklady dodali gurové GEOPARKU. Je to zahrnuté v projektu. Jedná se o turistické průvodce, administrativní pracovníky v hustě rozmístěných nových informačních centrech, pečovatele o lesní zvěř, obsluha a pokládání fotopastí na zvěř i turisti, lesní stráž, záchranáře turistů, překladatele, nosiče zavazadel i turistů, opraváře a půjčovny turistické výzbroje atd. Velice vhodné pro bezdomovce, kteří jsou přizpůsobeni životu venku na mrazu.
Reagovat
Datum: 8.12.2013 10:27
Titulek: Re: nezaměstanost
Autor: aNONYM
168
111
Bezdomovci a pracovat? To se vám povedlo.
Reagovat
Datum: 11.12.2013 11:41
Titulek: Re: nezaměstanost
Autor: POINT
105
121
Proč by bezdomovci a nezaměstnaní nepracovali? Jsou aklimatizovaní na život venku a tam se budou rádi realizovat. Elegantní mobilní EU-GEO-jeskyňky budou rozmístěné po celém GEOPARKU. Tam budou GEOhoumelesáci poskytovat různé služby kolem jdoucím nadrženým turistům. Budou mít jednotný mundur a všichni budou vyškoleni. V každé jeskyňce bude elektřina, WiFi, WC a občerstvení. Vše podle standardu EU.
Reagovat
Datum: 11.12.2013 14:53
Titulek: Re: nezaměstanost
Autor: Anonym
163
129
No to mě trochu děsí! Kdybych v přírodě narazil na medvěda, nebo vlka, měl bych strach co dál. Pokud bych narazail na nějakého jak píšete houmelesáka, nevěřil bych mu, asi. Už jen proto, že vím, že tam budou, jsou. Co to píšete za bláboly?
Reagovat

 

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert legendárního folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká je původní profese písničkáře Vladimíra Merty?

A) strojvedoucí
B) architekt
C) pedagog

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na ŠUMPERSKÝ PLES, který se uskutečnil 9. února v DK Šumperk, vyhrál Václav Nováček z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhru jsme výherci předali před konáním Šumperského plesu.