KULTURA

Cenami ověnčený film KANČÍ LES bude uveden v šumperské premiéře. Kamarádům z Vernířovic ho přiveze šumperský rodák, herec a režisér Radim Novák, s filmovými tvůrci

15. ledna 2020, 22:00, Vladimíra Bartoňová
Cenami ověnčený film KANČÍ LES bude uveden v šumperské premiéře.  Kamarádům z Vernířovic ho přiveze šumperský rodák, herec a režisér Radim Novák, s filmovými tvůrci Šumperk – Film vznikal ve Vernířovicích, jehož obyvatelé v něm také hrají. Hlavním tvůrcem je šumperský rodák Radim Novák, absolvent Dramatického studia při Severomoravském divadle v Šumperku. Známe ho z filmů Vratné lahve, Bobule nebo Tchýně a uzený a ze seriálů Krejzovi, Dáma a král nebo Četníci z Luhačovic. Šumperku se i s filmem představí 1. února od 19 hodin v kině Oko.

Podtitul filmu zní Spravedlnost je bába slepá. Snímek pojednává o vině, trestu, volání po spravedlnosti a o tom, že ne vždy se všechno v životě děje tak, jak si přejeme. „Stěžejním tématem je pomsta. A zamyšlení se nad tím, jestli má člověk právo použít známé oko za oko, zub za zub,“ shrnuje obsah Novák.

Reálné prostředí i tajemno

Příběh svého filmového debutu umístil režisér ze Šumperka do krajiny svého dětství a mládí, kterou má rád. Od 80. let jezdí do Vernířovic na chalupu rodičů a je přesvědčený, že s místními splynul. „Ten kraj má v sobě zvláštní tajemno, neopakovatelnou atmosféru a úžasnou přírodu navrch,“ zdůvodnil, proč od začátku věděl, že točit nemůže nikde jinde.

Herci a neherci

Kamarády z obce Radim Novák samozřejmě také ve filmu využil, takže je v Kančím lese uvidíme vedle herců Národního divadla Brno Michala Bumbálka, Pavla Doucka a Barbory Goldmannové a také kamarádů z pražského divadla Frída Báry Munzarové a Mariky Procházkové. „Místní mi s filmem pomohli jako komparz, někteří mají i drobné role,“ prozradil k účasti vernířovických obyvatel režisér Novák.

První úpěchy

Kančí les zvítězil na 10. ročníku festivalu Cinema Open Hradec Králové. Získal cenu za nejlepší scénář a hlavní cenu za nejlepší film a režii. Tvůrci ho nejdříve natočili, pak jednali se sponzory. Takže je podle jejich vyjádření „dílem stoprocentně nezávislým“. Šumperská premiéra filmu Kančí les proběhne v kině Oko. Stopáž je 103 minuty, po skončení bude následovat neformální setkání s tvůrci.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.