KULTURA

Čas vánoční

30. listopadu 2009, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, Mgr. Mária Kudelová
Šumperk - Výstava Čas vánoční bude otevřena v Rytířském sále a v jeho předsálí v pátek 4. 12. 2009 od 9 hodin a přiblíží tradice oslav jednoho z největších svátků v roce.
Představí předvánoční období, které charakterizuje jak církevně stanovený advent s očekáváním příchodu Vykupitele, tak i lidové obyčeje, které se vztahovaly k církevním svátkům sv. Barbory, sv. Mikuláše a sv. Lucie. Návštěvníci (a zejména děti) si budou moci vyzkoušet kostýmy a masky a sami provádět známé i neznámé adventní obyčeje.

Vánoční čas bude na výstavě dokumentován předměty souvisejícími s lidovými zvyky a pověrečnými praktikami. První část bude patřit vánočnímu stromku a jeho proměně od poloviny 19. století, kdy se poprvé objevil i v českých domácnostech. Druhá část bude věnována štědrovečernímu stolu a všemu, co souvisí se stravou v tento sváteční den. K vidění budou vyřezávané dřevěné historické perníkářské formy i ukázky současného perníkářství.

K Vánocům neodmyslitelně patří i betlémy, které se v českých a moravských domácnostech stavěly již od 18. století a později je nahradily právě vánoční stromky. V poslední části výstavy si návštěvníci budou moci podle rad našich předků předpovědět, co je čeká v příštím roce. Výstavu doplní výtvarná díla se sbírek Vlastivědného muzea, která souvisí s vánočním časem.

Výstava je určena všem návštěvníkům, kteří si budou chtít připomenout tradiční Vánoce, pro děti bude zajímavá i tím, že si budou moci vyzkoušet nejen masky, ale i výrobu vánoční ozdoby či zdobení perníku. Pro objednané skupiny dětí Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci s Domem dětí U Radnice připravilo i tvořivé dílny s výrobou předmětů souvisejících s Vánocemi.

Výstava potrvá do 31.1.2010.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.