KULTURA

Čas vánoční

30. listopadu 2009, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, Mgr. Mária Kudelová
Šumperk - Výstava Čas vánoční bude otevřena v Rytířském sále a v jeho předsálí v pátek 4. 12. 2009 od 9 hodin a přiblíží tradice oslav jednoho z největších svátků v roce.
Představí předvánoční období, které charakterizuje jak církevně stanovený advent s očekáváním příchodu Vykupitele, tak i lidové obyčeje, které se vztahovaly k církevním svátkům sv. Barbory, sv. Mikuláše a sv. Lucie. Návštěvníci (a zejména děti) si budou moci vyzkoušet kostýmy a masky a sami provádět známé i neznámé adventní obyčeje.

Vánoční čas bude na výstavě dokumentován předměty souvisejícími s lidovými zvyky a pověrečnými praktikami. První část bude patřit vánočnímu stromku a jeho proměně od poloviny 19. století, kdy se poprvé objevil i v českých domácnostech. Druhá část bude věnována štědrovečernímu stolu a všemu, co souvisí se stravou v tento sváteční den. K vidění budou vyřezávané dřevěné historické perníkářské formy i ukázky současného perníkářství.

K Vánocům neodmyslitelně patří i betlémy, které se v českých a moravských domácnostech stavěly již od 18. století a později je nahradily právě vánoční stromky. V poslední části výstavy si návštěvníci budou moci podle rad našich předků předpovědět, co je čeká v příštím roce. Výstavu doplní výtvarná díla se sbírek Vlastivědného muzea, která souvisí s vánočním časem.

Výstava je určena všem návštěvníkům, kteří si budou chtít připomenout tradiční Vánoce, pro děti bude zajímavá i tím, že si budou moci vyzkoušet nejen masky, ale i výrobu vánoční ozdoby či zdobení perníku. Pro objednané skupiny dětí Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci s Domem dětí U Radnice připravilo i tvořivé dílny s výrobou předmětů souvisejících s Vánocemi.

Výstava potrvá do 31.1.2010.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.