KULTURA

Bluesová líheň

8. června 2007, 22:41, Rejdakce
Bluesová líheň Šumperk - V Šumperku v Pavlínině dvoře proběhne 16. června od 18h již 8. ročník vyhledávací soutěže Blues Aperitiv. Ze 30 přihlášených kapel se do užšího výběru dostalo 10 kapel, které se budou ucházet o přízeň poroty.

 

Kapely, které zaujmou porotu, si zahrají na 12. ročníku Blues Alive, který proběhne letos 16.-17. listopadu. „Dvě odstartují hlavní koncerty v Šumperku. Jedna si zajede na hlavní koncert do Polska. V případě neshody posluchačů a poroty se vítěz diváckého hlasování objeví na některém z jam session, které se odehrávají v šumperských klubech.“ říká k výběru produkční DK Kamil Navrátil. „Vstupné   na tuto akci nevybíráme, abychom maximálně podpořili návštěvnost.“ podotýká ředitel DK Šumperk Vladimír Rybička.

  

BLUES ANGELS

>>> mp3

 

Olomouckou skupinu Blues Angels tvoří vesměs zkušení muzikanti, kteří se dali dohromady na podzim roku 2000. Zpěvák, hráč na foukačku a lídr tělem i duší Zdeněk "Čiko“ Šindelář s kytaristou Mirkem Zbončákem už v 60. a 70. letech prošli důkladnou bluesovou školou v místních kapelách Angels, Bluesmen, Démon.... později Jazz Kontrakt, kde zejména Bluesmen se v daném žánru stal celorepublikovým pojmem.

Další dva členové, basák Radek Linder a bubeník Martin Svoboda, ač věkem mladší, svou hráčskou dovedností a sehraností ideálně zapadli do kompletní sestavy. Výsledkem intenzivní tvůrčí činnosti byla za poměrně krátký čas významná pozice na olomoucké bluesové scéně. Dobrá pověst se šířila hlavně díky koncertnímu nasazení a energii. V roce 2001 prošli Aperitivem poprvé, aby se na podzim téhož roku představili na satelitním koncertu v U-klubu v rámci Blues Alive. V repertoáru Blues Angels převažují skladby ve stylu texaského blues, zejména  podání S.R. Vaughana, ale i skladby ve vlastní aranži od W. Dixona nebo M. Waterse. Nevyhýbají se však ani autorské tvorbě, třeba „Blues Angels“. V roce 2002 natočila kapela své první CD pod názvem „Tightrope“. Rok nato odchází ze sestavy bubeník Martin Svoboda. Až koncem roku 2006 to vypadá nadějně s příchozím Vlastimilem Oulehlou, který splňuje kritéria kolegů. Kapela opět intenzivně zkouší a závěrem loňského roku absolvuje koncertní premiéru v olomouckých klubech Ponorka a Jazz Tibet. Oba koncerty byly vyprodané a provázel je pozitivní a spontánní ohlas posluchačů.


 

 

BOOGER

>>> mp3

V repertoáru kapely Booger jsou zvučná jména, jako například: B. B. King, E. Clapton, R. Charles, J. Lee Hooker, R. Cray, R. Hamilton, F. Sinatra, J. Cocker, J. Brown, Beatles a spousta dalších, ale Booger hraje i pár vlastních skladeb a nebojí se  ani různých improvizací v případech, kdy atmosféra koncertu strhne lavinu invence.

Kapela

Daniel Suchý - zpěv, foukací harmonika, sax, flétna
Jan Smolík - zpěv, elektrická kytara
Sergej Kolesnik - kontrabas
Roman Nováček - bicí nástroje
Kamil Štědrák - klávesové nástroje, zpěv


 

St. JOHNNY & SOUTHERN TWO

>>> mp3

Jihočeské trio, které se zaměřuje na různé hudební styly Ameriky 50-tých a 60-tých let, především na blues, rock & roll a rockabilly. Trio tvoří: St. JOHNNY (Stehlík Jan) - kytara a zpěv, Milan Schmidt - basa a Jan Kubeš - bubny. Trio čerpá jak z arzenálu známých černošských bluesmanů (Muddy Waters, Jimmy Rogers, B.B. King, Freddie King, Robert Johnson), tak z repertoáru jejich bílých kolegů (Hollywood Fats, Paul Butterfield, S.R. Vaughan, Eric Clapton, Carl Perkins, Elvis Presley). Toto trio bere své posluchače s sebou na výlet zpět do 50-tých let už od prosince 2004.

Kapela

Jan Stehlík – zpěv, kytara, harmonika

Milan Schmidt – basa, zpěv

Jan Kubeš – bubny
 

 

STREMPEK BLUES BAND

>>> mp3

  Něco, co se víceméně podobá blues. Ze začátku hráli většinou přepracované bluesové standardy. Šlo zejména o skladby známé z interpretace Erica Claptona, B.B.Kinga, Wilieho Dixona, Stevie Ray Vaughana, Garryho Morea a mnohých jiných známých bluesmanů.       V současné době se věnují hlavně vlastní tvorbě zaměřené na blues, která je zpívaná ve slovenštině.

Živě vystupovali převážně v Bratislavě ve Stoce (dokud ještě existovala), Hlavě 22 a Mejdanu. Dále koncertovali  v Komárně, Bardějově a Humenném. Účinkovali na festivalech LIVIN’ BLUES 2005 a 2006 v Bratislavě. Na BLUES SLOVAKIA 2006 v Prievidze byli vyhlášeni Slovenskou bluesovou společností za objev roku 2006.

Na sampleru  „Bluesová spoločnosť - No.5“ vydaném v roce 2006 mají 5 skladeb.


 

Kapela:

František Strempek - elektrická kytara, zpěv

Viktor Križan – basová kytara, zpěv

Tomáš Gulán – foukací harmonika

Viliam Tarabus – bicí nástroje

 
 

RETRO BLUES

>>> mp3

Za tímto názvem se skrývá Petr "Džetro" Ritzka, hráč na akustickou kytaru, resophonickou kytaru, zpěvák, skladatel a textař v jedné osobě. "Mojí životní láskou je blues"
Petr "Džetro" Ritzka prošel rockovými, country a bluesovými kapelami, až na podzim 2005 dal dohromady kapelu jednoho muže. Pochází z Hlučína (malé město na severu Moravy). Vlastní skladby zpívá v rodném jazyce a píše české texty na tradicionály.
Repertoár tvoří akustické blues. Rád spolupracuje i s jinými muzikanty, takže složení Retro blues se může měnit. V současné době je druhým členem Luboš "Bužma"  Khýr, hrající na foukací harmoniku, akustickou kytaru a resophonickou kytaru, který do Retro blues přinesl vlastní skladby ve folkovém duchu.
Základem však zůstává blues. Koncertní provedení Retro blues vytváří spontánní atmosféru na pódiu i v publiku a proto vás srdečně zveme!

Kapela

Petr “Džetro“ Ritzka – ak. kytara, resofonická, kytara, zpěv.

Luboš “Bužma“ Khýr – ak. kytara, resofonická kytara, foukací harmonika, zpěv. 

TERRAPLANE

>>> mp3

Repertoár tvoří moderní interpretace předválečného blues a současných písní v podobném  stylu. Pokud si myslíte, že je tato hudba pouze smutnými písněmi černošských dělníků bavlnových plantáží jihu 20.-30. let minulého století, budete překvapeni. Na scéně předvádí rozdílné druhy předválečného blues: kultivované a melodické Piedmont blues, hrubé Delta blues, falešně sentimentální blues a varietní blues s vtipnými a drzými texty, které jsou i po těch letech poněkud odvážné. Akustická kytara se silnými country blues kořeny, hlasy inspirované bluesem, ale také jazzem a gospelem, stejně tak jako rytmicke paterny a jazzová sóla nejlepšího harmonikáře v Polsku (blues top 2005) dávají ve výsledku zajímavý a originální zvuk.

Kapela byla založena v roce 2003. následně byla pozvána téměř na všechny velké bluesové festivaly v Polsku(mezi jinými Rawa Blues, Olsztyn Blues Nights, Toruń Harmonica Meeting) Hráli rovněž na Dobrofestu na Slovensku a na Bliuszo Naktys Festival v Litvě. V roce 2004 obsadili 4. místo jako “kapela roku“ v časopise "Twój Blues".

Kapela

Ida Zalewska - zpěv
Maciek Malczyszyn - akustická kytara, slide
Bart Łęczycki – foukací harmonika
 

STAŘÍ PSI

>>> mp3

Bluesmani srdcem, rockeři projevem. Parta ostřílených muzikantů s bohatou zkušeností z našich i zahraničních klubů, hrající moderní hard & heavy blues okořeněné dechovou sekcí hráčů zlínské filharmonie.

Kapela se může pochlubit celou řadou společných vystoupení se slavnými skupinami jako Yardbirds, Ken Hensley SBB s Paulem Vertigo, koncerty s Nazareth, Twin Dragons, Johnny Winterem a Ten Years Afrter. Se Starými psy jste se mohli setkat jak na festivalu Blues v lese 2002, tak Jazz festivalu v Trutnově či Masters of Rock ve Vizovicích 2003.

V únoru 2004 byl Českou televizí natočen 40ti-minutový koncert ze Staré Pekárny, který byl potom odvysílán v dubnu. V listopadu kapela předskakovala společně s Hladíkovým Blue Effectem koncertu Ten Years After v pražském Lucerna Music Baru

Po live CD zachycujícím vystoupení v brněnské Staré pekárně (2002) skupina připravuje materiál s vlastními skladbami pro album, které vyjde u labelu INDIES.

Kapela

Zdeněk Novák - basa, Pavel Svoboda – zpěv, Miroslav Meryl Sova – kytara, Lubomír Juhaňák – kytara, Zdeněk Adamec – bicí, František Slavík – trumpeta, Lukaš Moťka – trombón, Zdeněk Marušák - tenor sax

  

BLOOSERS

>>> mp3

Kapela vznikla v Brně v roce 2004 a je to seskupení muzikantů s dlouholetými zkušenostmi v různých brněnských  skupinách. Repertoár tvoří převážně převzaté skladby různých interpretů, přičemž snahou je vytvořit prostor pro dominantní ženský zpěv. Od svého vzniku hrají stále ve stejném složení.

 

 

Kapela

Hana Křížová–Kristová - zpěv

Eda Žovinec - kytara

Zdeněk Odehnal - kytara

Ivan Lamser - basová kytara,zpěv

Pavel Kříž - bicí


 

 

JOANNA PILARSKA  AND NA DRODZE

>>> mp3

 

Akustický blues band, který ve svých písních používá prvky country a folku. Repertoár kapely tvoří několik bluesových standardů společně s autorskou tvorbou.

 

Každý v kapele je hudební individualitou v širším kontextu než je jen akustické blues. Podíleli se  na rockových, bluesových i písničkářských projektech. Různost jejich hudebních zkušeností je ispirací nejen pro invenci v bluesových standardech, ale i ve vlastní tvorbě.

Joanna Pilarska pochází z Poznaně, v polském bluesovém světě  je uznávaná i oceňovaná. V časopise Twój Blues obsadila 3.místo jako zpěvačka v Blues Top 2006. Ve stejném hlasování obsadila 2. místo se svou kapelou Woman Blues Band.

 

Arek Zawiliński  žije ve Varšavě, ale pochází z jihovýchodního Polska. Hraje na akustickou kytaru, často používá ve své hře slide, hraje rovněž na banjo a kazoo. Na Drodze (na cestě) je akustická formace, kde je Arek výhradním autorem.

 

Przemyslaw Cholody je jedním z nejrenomovanějších harmonikářů v Polsku. Má i svou vlastní kapelu Cholody Blues Trio, která spolupracuje s nejlepšími polskými bluesmany. Jeho specialitou je brilantní hra unisono s kytarou.

 

Roman Ziobro hraje na double, elektrickou basu a piano. Je zaměstnán jako muzikant v Národním divadle ve Varšavě, účastní se avantgardních projektů spojujících různé hudební styly. Spolupracuje s Magdou Piskorczyk.

 

Kapela

Joanna Pilarska – zpěv, akustická kytara

Arkadiusz Zawiliński – zpěv, akustická kytara, slide, banjo, kazoo

Grzegorz Grądalski – akustická kytara

Grzegorz Zawiliński – walcha, perkuse

Przemysław Chołody – foukací harmonika

Roman Ziobro – kontrabas
 


KOSTI

>>> mp3

Kapela existuje od roku 1996. Původní folkovou formaci dnes připomíná pouze název a původní texty Tomáše Zeleného. Změna obsazení a chuť hrát muziku tak, jak se jim líbí, kapelu posunulo     k vlasnímu hudebnímu stylu- folkovému šansonu. Jejich písničky staví na bluesové, jazzové            a folkrockové základy tak, aby vynikly texty popisující životní stavy a postoje. Touto tvorbou, kdy o vážných věcech zpívájí s ironií, a o veselých věcech zcela vážně,  se odsoudili do nezařaditelného stylu, za který je sice kladně hodnotí, ale neumožňuje jim více se prezentovat před lidmi na soutěžních přehlídkách. Do soutěže Blues Aperitiv se kapela přihlásila již v minulém roce, ale bohužel z důvodu pracovního vytížení jednoho z členů kapely byli nuceni svou účast odřeknout. Během uplynulého roku kapela úspěšně soutěžila a uspěla v postupu na festival Zahrada.

 

Kapela

Tomáš Zelený - zpěv, autor textů

Alan Zelenský – baskytara, zpěv

Jiří Krč - kytara, zpěv

Laco Gazdak – harmonika, klávesy, zpěv

 

 

 

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.