KULTURA

Blues Alive láká na světová jména s nominacemi na Blues Music Awards

10. srpna 2016, 11:00, Ondřej Polák
Blues Alive láká na světová jména s nominacemi na Blues Music Awards Šumperk - Festival Blues Alive, největší středoevropská přehlídka zaměřená na tento žánr, vstoupí na podzim do třetí dekády své existence. Od 17. do 19. listopadu na třech hlavních koncertech v Domě kultury Šumperk představí přední světová bluesová jména i řadu domácích hudebníků. Program letošního ročníku odhalili pořadatelé minulý týden.

 “Většina zahraničních hvězd letos v Šumperku zažije svoji tuzemskou premiéru a na festivalu vystoupí vůbec poprvé,” zdůrazňuje na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička. “Letošní ročník proběhne ve znamení žen - ženského blues v mnoha různých obměnách. Navíc do Šumperka přivezeme řadu aktuálních tváří, které v současnosti hýbou bluesovou hudbou, o čemž svědčí řada nominací na prestižní Blues Music Awards,” doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.

Kamarádka Boba Dylana

Hlavní hvězdou prvního večera 17. listopadu se stane americká blues-folková zpěvačka Maria Muldaur s formací Her Red Hot Bluesiana Band. Maria Muldaur začínala s hudbou v 60. letech minulého století v rámci amerického folkového hnutí, kde se vedle mnoha jiných skamarádila s Bobem Dylanem. V roce 1974 nahrála svůj asi největší hit Midnight at the Oasis, za který získala několik nominací na Grammy. Spolupracovala také s Grateful Dead a za nahrávku Sweet Lovin' Ol' Soul z roku 2005 byla nominována na Blues Music Award i žánrové Grammy.
“Její jméno již dlouho figurovalo na seznamu našich nesplněných přání a jsme rádi, že letos tato zpěvačka konečně do Šumperka dorazí,” říká Ondřej Bezr. První večer návštěvníci uslyší také americkou blues-gospel-soulovou zpěvačku Sharrie Williams nebo francouzsko-kamerunského kytaristu a zpěváka Rolanda Tchakounté. “Přes svůj africký původ hraje Tchakounté blues spíše amerického typu, zpívá anglicky i v rodném jazyce bamiléké,” doplňuje dramaturg festivalu Bezr.

Bluesový kytarista roku

Druhý hlavní večer 18. listopadu bude patřit především dvěma americkým hudebníkům: zpěvák a kytarista Duke Robillard není domácímu publiku neznámý, před osmi lety vystoupil poprvé v Praze.
“Robillard patří k nejvýznamnějším bluesovým kytaristům současnosti. Hrál s Tomem Waitsem, Bobem Dylanem, dvakrát zvítězil jako kytarista roku v nejprestižnějších oceněních Blues Music Awards a za nahrávku Guitar Groove-A-Rama byl nominován na Grammy,” vypočítává Ondřej Bezr.
Kytarista a zpěvák Slam Allen přijíždí do Šumperka poprvé jako nová tvář v nominacích Blues Music Awards 2016. Při svých koncertech spojuje blues s velmi energickým soulem. Ani druhý šumperský večer ale nezapomene na ženské osobnosti - vystoupí například nejvýznamnější slovenská bluesová zpěvačka Silvia Josifoska nebo americká zpěvačka Shaun Booker s kytaristou Seanem Carneym.

Syrovost i soulová energie

V roli hlavní hvězdy třetího večera 19. listopadu vystoupí v Šumperku mladá afro-americká zpěvačka Nikki Hill. “Její syrová rocková a soulová energie, která se prolíná s vášnivým blues, zcela jistě strhne návštěvníky Blues Alive,” líčí Ondřej Bezr. Nikki Hill pochází ze Severní Karolíny a nyní žije v New Orleans. Minneapolis Star Tribune ji popsali, jako “kdyby Tina Turner a Little Richard měli dceru, kterou vychovávali za pomoci strýčků Jamese Browna a Chucka Berryho“. Vedle Nikki Hill v tento večer zahraje také osobitý britský zpěvák a kytarista John Fairhurst a dále francouzská garage-bluesová dvojice Dirty Deep.

Předprodej zahájen

Ženám bude patřit také tematické odpoledne v sobotu 19. listopadu - vystoupí Zuzana Dumková, Jana Koubková a společně Blanka Šrůmová, Jan Sahara Hedl a Něžná noc. Program festivalu doplní večer v H-clubu se slovenskou dvojicí Erich Boboš Procházka a Marek Wolf, která představí psychedelicky pojaté blues, a formaci Dura and Blues Club s Fedorem Frešem, dlouholetým spoluhráčem Mariána Vargy.
Jak bývá zvykem, dlouho do noci bude žít Šumperk jam session v Pivnici Holba a foyer Domu kultury.
Vstupenky na jednotlivé koncerty Blues Alive jsou k dostání v cenách od 80 do 570 Kč na webových stránkách bluesalive.cz, v prodeji je také permanentka na celý festival.


Foto: archiv

První festivalový večer uslyší návštěvníci také americkou blues-gospel-soulovou zpěvačku Sharrie Williams.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.