ZPRAVODAJSTVÍ

Blues Alive 2019 se ponese ve znamení velkých ženských hlasů i mistrovských kytaristů

14. srpna 2019, 11:00, Vladimíra Bartoňová
Blues Alive 2019 se ponese ve znamení velkých ženských hlasů  i mistrovských kytaristů Šumperk – Šumperský Blues Alive je největší mezinárodní festival svého žánru ve střední Evropě. Od svého začátku v roce 1996 představuje jak absolutní legendy blues, tak jeho současné největší hvězdy a také vyhledává čerstvé domácí a zahraniční objevy. Ty pak zprostředkovává českým i zahraničním posluchačům, jichž se do města o festivalovém víkendu sjíždí stále více. Jinak tomu nebude ani při letošním 24. ročníku, který se uskuteční 14. až 16. listopadu tradičně v šumperském Domě kultury.

 Hudba z Lousiany

Louisianskou hudební scénu bude například zastupovat hvězda čtvrtečního festivalového večera, legendární sedmdesátiletá pianistka a zpěvačka Marcia Ball. “Spolupracovala i se samotnou královnou neworleanského soulu Irmou Thomas,” říká k letošnímu obsazení dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Další hvězdou je podle něho jedenašedesátiletý Kenny Neal, jehož koncertem festival v sobotu večer vyvrcholí.

“Hráč na všechny druhy kytar, ale také výborný harmonikář, zpěvák a autor písní, přijíždí do České republiky právě v roce, kdy zvítězil v prestižních Blues Music Awards a stal se mužskou osobností roku v kategorii současného blues,” informuje Bezr. První jednání o jeho letošním angažmá mimochodem proběhla letos v lednu v Memphisu, kam si zástupci Blues Alive jeli převzít prestižní cenu Keeping The Blues Alive Award a Kenny Neal se svou kapelou zde vedl noční jam session hostů.

Chicagské blues či gospel

Představí se také jeden z nejvýznamnějších představitelů střední generace chicagského blues Ronnie Baker Brooks či mimořádně úspěšná gospel-bluesová zpěvačka Lizz Wright.
„Nechtěli jsme naše věrné návštěvníky zklamat a vážili jsme skutečně každé jméno umělců, které na festival zveme,“ říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. Na Blues Alive se podle něho po třech letech vrátí tvrdá a razantní francouzská kapela Dirty Deep, syrovou hudbu vycházející z nejhlubších kořenů a velmi specifický způsob hry na slide kytaru přiveze ze Spojených států další legenda v letošním programu Watermelon Slim a na louisianskou nit naváže jeden z letošních objevů, skupina Beaux Gris Gris and The Apocalypse.

Současné aktuální objevy

A také poslední, sobotní festivalový večer, představí několik aktuálních objevů současné scény. Americký Noah Wotherspoon Band, jehož frontman v roce 2015 získal cenu pro nejlepšího mladého kytaristu na memphiském International Blues Challenge, dvacátnickou generaci kytaristů rozšíří Matt Long, frontman britské kapely Catfish, jež se může pyšnit významným ostrovním oceněním British Blues Award, anebo Zach Day, bluesový písničkář ze stejné lokality, z níž přijely jedny z hlavních hvězd minulého ročníku. Ostatně, právě jeden z loňských účinkujících Robert Kimbrough pořadatelům Blues Alive Zacha Daye doporučil.

Detaily programu i možnosti ubytování zájemci naleznou na www.bluesalive.cz a festivalovém profilu na Facebooku. Návštěvníci festivalu si nemusí vstupenky tisknout, stačí ukázat kód vstupenky na displeji telefonu.


Foto: web

Páteční program letošního Blues Alive nabídne hned několik zcela rozdílných pohledů na bluesovou hudbu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes dáme šanci celkem pěti výhercům. Soutěžit mohou o volňásky na premiéru v šumperském divadle nebo na taneční večer v Zábřeze. Odpovědět je potřeba zvlášť pod uvedeným číslem otázky. Zájemci o premiérové představení budou o výhře informováni prostřednictvím sms, kdo si půjde zadarmo zatancovat, si přečte v příštím čísle.

Otázka:
1. Z jakého apačského kmene pocházel Vinnetou? (Divadlo Šumperk, 26. 10., 19 hod.)
a) Mescalero b) Chiricahua c) Lipan
2. Ze které obce pochází dechová hudba Záhořané? (ZK Zábřeh, 3. 11., 14 hod.)
a) Dolní Bečva b) Prostřední Bečva c) Horní Bečva
Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.

VYHODNOCENÍ:
Volnou vstupenku na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek a které uvede kulturní dům v Zábřeze ve středu 30. října od 19 hodin, vyhrávají Jaroslava Mandáková ze Zábřeha a Eva Kombercová ze Šumperka. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.