KULTURA

Berhof jako pocta Vladimíru Körnerovi

21. října 2009, 00:00, rejdakce
Zábřeh - Po zářijové předpremiéře televizního filmu Sněžná noc, která se uskutečnila za účasti tvůrčí delegace v kině Retro, připravila Zábřežská kulturní další akci pořádanou u příležitosti významného životního jubilea spisovatele a scénáristy Vladimíra Körnera.
Tou je divadelní představení Zánik samoty Berhof v hlavní roli se známým filmovým hercem Igorem Barešem. „Představení mělo v šumperském divadle premiéru v březnu letošního roku, my jej nabízíme zábřežskému publiku nyní, a to u příležitosti sedmdesátých narozenin Vladimíra Körnera. Má to být pocta čestnému občanovi našeho města,“ říká ředitel zábřežského kulturního domu Zdeněk David.

Dramatizaci Körnerovy novely Zánik samoty Berhof, která vyšla poprvé v roce 1973, uvedlo Divadlo Šumperk v české premiéře. Její děj se odehrává těsně po skončení druhé světové války a je zasazen do reálií horské samoty někde v okolí dnešní Branné, kde v lesích řádily oddíly werwolfů – nacistických fanatiků, kteří se nesmířili s tím, že válka skončila a hitlerovský režim padl. Ti ovlivní osud mladičké Ulriky (Marie Vančurová) i poručíka vojenské posádky (Igor Bareš), která se pokouší v kraji udržovat pořádek. Novelu podle Körnerova scénáře zfilmoval již v roce 1983 režisér Jiří Svoboda s Janou Brejchovou a Milanem Kňažkem v hlavních rolích. Divadelní adaptaci pro šumperské divadlo připravila Vendula Borůvková, režie se ujal Petr Štindl.

Inscenaci Zánik samoty Berhof uvede Zábřežská kulturní v neděli 25. října od 19 hodin zimního času. Vstupenky lze zakoupit v pracovní dny od 8 do 17 hodin v infocentru kulturního domu.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.