KULTURA

Berhof jako pocta Vladimíru Körnerovi

21. října 2009, 00:00, rejdakce
Zábřeh - Po zářijové předpremiéře televizního filmu Sněžná noc, která se uskutečnila za účasti tvůrčí delegace v kině Retro, připravila Zábřežská kulturní další akci pořádanou u příležitosti významného životního jubilea spisovatele a scénáristy Vladimíra Körnera.
Tou je divadelní představení Zánik samoty Berhof v hlavní roli se známým filmovým hercem Igorem Barešem. „Představení mělo v šumperském divadle premiéru v březnu letošního roku, my jej nabízíme zábřežskému publiku nyní, a to u příležitosti sedmdesátých narozenin Vladimíra Körnera. Má to být pocta čestnému občanovi našeho města,“ říká ředitel zábřežského kulturního domu Zdeněk David.

Dramatizaci Körnerovy novely Zánik samoty Berhof, která vyšla poprvé v roce 1973, uvedlo Divadlo Šumperk v české premiéře. Její děj se odehrává těsně po skončení druhé světové války a je zasazen do reálií horské samoty někde v okolí dnešní Branné, kde v lesích řádily oddíly werwolfů – nacistických fanatiků, kteří se nesmířili s tím, že válka skončila a hitlerovský režim padl. Ti ovlivní osud mladičké Ulriky (Marie Vančurová) i poručíka vojenské posádky (Igor Bareš), která se pokouší v kraji udržovat pořádek. Novelu podle Körnerova scénáře zfilmoval již v roce 1983 režisér Jiří Svoboda s Janou Brejchovou a Milanem Kňažkem v hlavních rolích. Divadelní adaptaci pro šumperské divadlo připravila Vendula Borůvková, režie se ujal Petr Štindl.

Inscenaci Zánik samoty Berhof uvede Zábřežská kulturní v neděli 25. října od 19 hodin zimního času. Vstupenky lze zakoupit v pracovní dny od 8 do 17 hodin v infocentru kulturního domu.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.