KULTURA

Amatérská divadla opět v Jeseníku

21. listopadu 2007, 14:05, Rejdakce
Jeseník - Už pátý rok je jesenický kulturní podzim bohatší o divadelní minifestival V ÚDOLÍ. Cílem této dvoudenní přehlídky je přiblížit místním divákům to nejlepší, co se na prknech amatérského divadla událo během roku.

Celou přehlídku, která se letos odehraje od pátku 23. do neděle 25.listopadu, otevře soubor  TY-JÁ-TR z Prahy s hrou „nekorunovaného krále francouzské frašky“ Georgese Feydeaua DÁMSKÝ KREJČÍ. Jeden gram zápletky, jeden gram pikanterie, jeden gram napětí smíchaný s mistrnou dovedností lékárníka, který předem odhaduje účinek svého léku. Tak údajně psal své komedie Georges Feydeau. Po čtvrt století psal jednu úspěšnou komedii za druhou. Jejich společným jmenovatelem je vždy docela malé provinění, z něhož snaha o likvidaci vytvoří společensky nepřijatelný prohřešek, který se již nedá zamaskovat.

Po hře klasické připraví sobotní program ukázku jiného pojetí divadla. To, že divadlo může mít nejrůznější, mnohdy i velmi netradiční podoby, dokáže představení Improvizační ligy v Plíživé kontře. Turnaj v improvizaci je malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem utkají v improvizacích na divácká témata. Historie turnajů v improvizaci spadá do konce sedmdesátých let, kdy se v kanadském Quebecku konaly první improvizační turnaje. Její zakladatelé se nechali inspirovat hokejem a převzali kluziště s mantinely (bez ledu!), pruhované dresy a čas rozložený do třetin. Improvizátoři i diváci tak mohou zažít napětí, neopakovatelnou atmosféru a neočekávané zvraty v "přímém přenosu“. Večer pak diváci v Divadle Petra Bezruče mohou vidět opět kus klasičtější. Soubor SemTamFór ze Slavičína sáhl po textu populárního anglického autora komedií Raye Cooneye. Ve frašce 1+1=3 zjistíme, že „lhát se dá jen tak dlouho, dokud vám nikdo nevěří, když mluvíte pravdu…“

Ani letos se V ÚDOLÍ neorientuje pouze na dospělého diváka a nabídne také populární nedělní pohádkové představení. Letos s pohádkou Zapomenutý čert zavítají do jesenického divadla herci ze Starého Města a uzavřou již páté setkání s amatérským divadlem.


 Pátek 23/11/2007

 

  • 19/30 hod. Divadlo Petra Bezruče

DDS TY-JÁ-TR (Praha)

Georges Feydeau: DÁMSKÝ KREJČÍ

www.ty-ja-tr.cz

Račte do všeho naplno! Teď! Hned! Rychle! Přesně! Nesmíte vypnout ani na vteřinu! Na jevišti i v hledišti! Neboť – můžete zmeškat d(D)ámského krejčího! – Jo – a lhát se musí umět! Jedna noc strávená mimo divadlo vám totiž může pokazit štěstí! Zapněte si knoflíček, upravte si kravatu. Je to obskurní příběh…

Jeden gram zápletky, jeden gram pikanterie, jeden gram napětí smíchaný s mistrnou dovedností lékárníka, který předem odhaduje účinek svého léku. Tak údajně psal své komedie Georges Feydeau nekorunovaný král francouzské frašky. Po čtvrt století psal jednu úspěšnou komedii za druhou. Jejich společným jmenovatelem je vždy docela malé provinění, z něhož snaha o likvidaci vytvoří společensky nepřijatelný prohřešek, který se již nedá zamaskovat.

Vstupné 40,-

 


 Sobota 24/11/2007

 

  • 17/00 hod. Plíživá kontra

IMPROVIZAČNÍ LIGA

Divadlo jako hokejový zápas

www.improliga.cz

Turnaj v improvizaci je malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem utkávají v improvizacích na divácká témata. Cílem NENÍ navzájem se vyřadit, ale SPOLEČNĚ vytvářet kvalitní improvizaci, mít radost ze hry, moci si kdykoliv zahrát/zaimprovizovat s různými týmy z různých mést.

Hráči hrají SPOLU, a ne PROTI SOBĚ. Nestranný hlavní rozhodčí a jeho dva pomocníci dohlížejí na dodržování etických a improvizačních pravidel ustanovených Českou Improvizační ligou - Improligou.

Ve hře existuje tajné trojspojenectví obou týmů mezi sebou a diváky, jež tvoří opozici proti přísnému a nesmlouvavému tandemu tří rozhodčích (hlavní a dva pomocní).

Jde o hru, chuť improvizovat, naslouchat kolegům z vlastního i opačného týmu a SPOLEČNĚ si zahrát.

Vstupné 30,-

 

  • 19/00 hod. Divadlo Petra Bezruče

SemTamFór Slavičín

Ray Cooney: 1 + 1 = 3

www.semtamfor.webzdarma.cz

Fraška. Lhát se dá jen tak dlouho, dokud vám nikdo nevěří, když mluvíte pravdu.

Konverzační komedie o záletném taxikáři. John Brown je z donucení ženatý se dvěma ženami, ale díky úzkostlivě dodržovanému dennímu harmonogramu vše zvládá. Jednoho dne se však, vinou půlhodinového zdržení, celý jeho plán zhroutí jak domeček z karet...

Vstupné 40,-

 


Neděle 25/11/2007

 

  • 15/00 hod. Divadlo Petra Bezruče

ŠOK (Staré Město)

ZAPOMENUTÝ ČERT

Klasická pohádka pro nejmenší diváky.

Vstupné 30,-


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.