KULTURA

Adventní koncertování začíná již tuto neděli

23. listopadu 2011, 18:11, téma KULTURNÍ ŽIVOT, sumperk.cz
Šumperk - Předvánoční čas je v Šumperku neodmyslitelně spojen s cyklem čtyř adventních koncertů. Ty nabídnou již potřinácté nejen chvíle adventního zklidnění a pohody, ale také příležitost k pomoci a charitě. První z koncertů je přitom naplánován na poslední listopadovou neděli. Stejně jako loni také letos podpoří jednotlivé koncerty tři zajímavé charitativní projekty a jeden z nich již tradičně pomůže dětem z místního Kojeneckého ústavu.
První koncert bude v neděli 27. listopadu hostit kostel sv. Jana Křtitele. Od 16 hodin zde budou zpívat Jan Firla, Františka Havlíčková, Gabriela Horníčková, Helena Hřebíčková, Ludmila Pospíšilová a Avonotaj. „Tento koncert zahájí netradiční úprava adventních písní, která je dílem Jana Horníčka, jenž účinkující doprovodí na klavír,“ říká organizátorka adventních koncertů Hana Havlíčková a dodává, že výtěžek z koncertování půjde v duchu dvanáctileté tradice na podporu Základní speciální školy Pomněnka o.p.s.

O týden později, v neděli 4. prosince, vystoupí v 16 hodin v evangelickém kostele na náměstí Svobody jesenický komorní sbor Florian, který zahájil svoji činnost v roce 2000 a od té doby se v něm vystřídaly na dvě desítky amatérských milovníků hudby. „Sbor přijal jméno svého zakladatele Zdeňka Floriana, který na Jesenicku proslul jako nadšený hudební buditel, sbormistr, klavírista a upravovatel sborových skladeb,“ vysvětluje Havlíčková a upřesňuje, že na koncertě bude Florian spolupracovat s varhanicí Martou Doubravovou a trumpetistou Martinem Blechtou. Peníze, které vyzpívají, pomohou Diakonii ČCE.

Tradiční zpívání koled s dětmi Šumperského dětského sboru tentokrát adventní koncertování neuzavírá, uskuteční se totiž v pondělí 12. prosince od 17 hodin na náměstí Míru. Výtěžek tohoto koncertu Šumperský dětský sbor každoročně věnuje místnímu Dětskému centru Pavučinka a Kojeneckému ústavu.

Posledním projektem, který letošní koncertní cyklus představí a podpoří, je místní pobočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Čtvrtý adventní koncert, na němž vystoupí pražská klavíristka, skladatelka, zpěvačka a folkloristka Kataryna Kolcova, proběhne v neděli 18. prosince v 16 hodin v klášterním kostele. „Půjde nepochybně o nejen umělecky nevšední zážitek. Kataryna Kolcova, jež pochází z Ukrajiny, je známa především posluchačům židovské a etno hudby,“ popisuje organizátorka koncertů a dodává, že prostřednictvím redakce rozhlasu Svobodná Evropa se jí podařilo přijet před mnoha lety do České republiky a studovat na pražské Konzervatoři Jana Deyla pro slabozraké a nevidomé - obor zpěv a později na Karlově univerzitě - obor etnomuzikologie.

„Do naší adventní „zlaté“ ryby jsme minulý rok vybrali téměř čtyřiatřicet tisíc korun, a to i díky prodeji krásných adventních pohlednic. Autorkou té letošní je výtvarnice Jindřiška Báťková,“
prozrazuje Havlíčková. Pohlednice si mohou zájemci koupit nejen na adventních koncertech, ale také během několika předvánočních akcí Domu kultury a k dostání budou rovněž v knihkupectví DUHA v ulici Čsl. armády.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.