ADÁMKOVA PORADNA

Sociální služby pro drogově závislé

14. června 2018, 00:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Sociální služby pro drogově závislé Kdysi jsem vnímal Pontis jako zařízení, které pomáhalo především drogově závislým. Teď mám pocit, že pomáhá především seniorům. Nabízíte ještě služby těm, kteří bojují s drogami? Jirka, Loučná nad Desnou

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Jirko,
máte pravdu, nejvíce sociálních služeb poskytujeme v současnosti seniorům. Součástí naší obecně prospěšné společnosti je ale také Kontaktní a poradenské centrum Krédo, krátce K-centrum, jehož pracovníci pomáhají lidem, kteří spadli do drogové závislosti. Účelem je alespoň minimálně stabilizovat stav těchto lidí tak, aby se nezhoršoval, a podporovat je na cestě k pozitivním změnám a řešení jejich obtížné životní situace, kterou závislost na drogách obnáší. Pokud už jsou lidé ve fázi, že jsou na drogách závislí, jde o to, aby si je aplikovali bezpečně a nešířili infekční nemoci.
Někteří lidé stále naši práci v tomto směru nechápou. Neuvědomují si, že tím, co děláme, chráníme zdraví celé společnosti. Jedná se o distribuci injekčního materiálu, který následně shromažďujeme a bezpečně likvidujeme ve spolupráci s firmou, která se na tuto činnost specializuje. Tímto se zamezuje riziku výskytu použitého injekčního materiálu na veřejném prostranství a navíc výměnou injekčního materiálu bráníme šíření nakažlivých nemocí mezi uživateli drog. Jen pro zajímavost, léčení nakažených osob, například žloutenku typu C, je totiž pro stát mnohem nákladnější, než distribuce injekčního materiálu kontaktními centry a terénními programy. Klienti se u nás mohou také otestovat na infekční nemoci, popřípadě zahájit kroky vedoucí k léčbě.
Stejně tak pravidelně zveme veřejnost na testování infekčních nemocí. Další důležitá činnost, kterou vykonáváme, je zprostředkování pobytové léčby pro klienty, kteří mají zájem řešit svůj drogový a sociální problém. V poslední době, nově spolupracujeme i s klienty, kteří se potýkají se závislostí na alkoholu, protože v Šumperku možnosti této odborné pomoci zatím nemají. Lidé v K-centru odvádějí skvělou práci, důkazem toho je, že v loňském roce u certifikační komise prošli na výbornou. Hodnotilo se, zda to, co inzerujeme, naplňujeme v praxi. Ten výsledek náš těší, jelikož jsme dosáhli nejvyššího možného prodloužení certifikace, které lze získat.

Máte také dotaz ze sociální oblasti? Pošlete nám ho na e-mail: adamek.miroslav@pontis.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.6.2018 16:56
Titulek: Fet
Autor: X
souhlas
86
nesouhlas
53
Jednodušší by bylo zřejmě omezit přístup k drogám něž číst tyto bludy (chráníme zdraví celé společnosti ha ha ). Trávu hulí kde kdo, už na základkách. Nejvíc mě sere když se feťáci profetují k invalidnímu důchodu (schizofrenie). To je opravdu přínos společnosti. Hlavně když se pořádají sbírky (plastový vršky) pro nemocné děti nejsou peníze na léčbu ale pro smažky na důchody je.
Reagovat
Datum: 14.6.2018 23:38
Titulek: Re: Fet
Autor: jan
69
Pontis To je zlodějská organizace už v roce 2006 bývalý ředitel Mgr.Miroslav Podhajský okradl seniory o sta tísíce a investoval je do svéhoho baráku!
Reagovat
Datum: 15.6.2018 08:21
Titulek: Lejno
Autor: Občan
86
Feťákům leda tak lejno. V Zábřehu vedle Alberta je nějaká střední škola. Ráno před vyučováním tam žáci naprosto běžně hulí trávu a nikdo s tím nic nedělá. Ani škola, ani policie, ani rodiče, ani sociálka. Totální selhávání demokratického systému. Problém je totiž v systému a jeho toleranci drog. Tolerance musí být absolutně nulová. Tresty za výrobu a držení drakonické jako v Thajsku - nejmenší sazba 50 let. Já jsem v případě prodejců drog i pro tresty smrti.
Reagovat
Datum: 15.6.2018 16:58
Titulek: Názor
Autor: Bo.hun
62
Přečetla jsem si tři názory, žádný z nich není pozitivní...lidi nevidí smysl v této snaze "pomáhat" drogově závislým. Nemluvě o názoru na tuto společnost. Já osobně mám velmi špatnou zkušenost s některými lidmi této společnosti. Rozhodně nejsem jediná, přesto, když jsem našla injekční jehly u kostela sv. Barbory, příjemné to nebylo. Vím, že K centrum aspoň poskytne hygienické zázemí, nabídne pomocnou ruku...ale lidem, kteří v podstatě ani nechtějí skončit s fetem, to nepomůže. Zas jen využívají systém. Ať nabídnete cokoliv, vždy jsou dvě strany jedné mince. I tohle je rádoby demokracie a svoboda...
Reagovat
Datum: 15.6.2018 19:13
Titulek: Re: Názor
Autor: aNONYM
83
K tomu jeden trefný citát: Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.
Reagovat
Datum: 16.6.2018 16:54
Titulek: Re: Názor
Autor: jan
87
Anonyme nějaká nedokojená demokracie nemá s fetem co dělat!Víš co kdy-si prohlásil Čerčil o demokracii!Že demokracie je špatný sistém na řízení státu,ale ukažde mi jiný!Ten není!
Reagovat
Datum: 16.6.2018 21:49
Titulek: Re: Názor
Autor: aNONYM
62
Pak jsi ten citát nepochopil.
Reagovat
Datum: 15.6.2018 20:46
Titulek: Re: Názor
Autor: x
100
Pokud si někdo chodí pro jehly je jasné že s tím končit nebude (nač tedy ta pomocná ruka). Stačí se podívat na letní camp na lavečkách za kulturákem, radši kdyby tam vykáceli ty keře aby zmizela ta observatoř ( s hvězdami to nemá nic společného).Tam je teda bezinfekční prostředí.
Nevidím důvod proč by to mělo být placeno či podporováno z našich daní.
Reagovat
Datum: 15.6.2018 19:36
Titulek: Česká mládež drží v Evropě rekord v užívání marihuany
Autor: Odporné
52
Mladí Češi ve věku 15 - 16 let drží v Evropě rekord, pokud jde o zkušenost s touto drogou. Marihuanu vyzkoušelo 37 procent z nich!

Na rozdíl od všech sousedních států (Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko), kde je držení jakéhokoliv množství zákonem zakázané drogy TRESTNÝ ČIN, vykročila v roce 1997 Česká republika zcela jinou cestou - CESTOU TOLERANCE K DROGÁM. K tomu napomáhají i média, politici a parlamentní strana Piráti má legalizaci drog přímo ve svém politickém programu.

Legální je u nás držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. U extáze je hranice, do níž je její přechovávání přestupkem, čtyři tablety nebo kapsle. LSD od pěti papírků, tablet. Lidé také nesmí mít více než 40 hub s halucinogenními účinky...

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválila na jaře 2014 novou vyhlášku ministerstva dopravy (vyhlášku připravil Babišův ministr dopravy Antonín Prachař, ANO), která stanovila toleranční limity pro návykové látky za volantem! Řidiči v Česku mohou mít beztrestně v krvi do 25 ng/ml kokainu, amfetaminu, metamfetaminu apod. a do 2 ng/ml THC (tetrahydrocannabinol, psychotropní účinná látka v konopí).
https://www.novinky.cz/domaci/328807-nova-vyhlaska-stanovuje-limity-pro-navykove-latky-pri-rizeni.html

Užívání drog je vždy varovným znamením s řadou zdravotních, sociálních a mravních důsledků. Drogy představují pro Českou republiku závažné riziko.
Reagovat
Datum: 15.6.2018 21:21
Titulek: Re: Česká mládež drží v Evropě rekord v užívání marihuany
Autor: cinique
54
Odporné podle mě mnohem víc je, že průměrný věk, kdy Čech ochutná poprvé alkohol, je 11 let. A nezřídka mu ten jeho první alkohol nalijí jeho vlastní rodiče.
A pokud se jedná o povolené množství návykových látek v krvi, tady by to chtělo trošku rozumět problematice, víme? Lidi tady jsou zvyklí na alkohol a pousuzují pak všechno podle něj, ale ony se různé látky chovají různě. Například nějaký ten ng THC vám můžou v krvi najít i několik měsíců poté, co si dáte jediného jointa. Přestože pod nějakým vlivem THC jste maximálně pár hodin, rozhodně ne půl roku.
Reagovat
Datum: 15.6.2018 22:51
Titulek: Konopí je ale lék a to nedoceněný Re: Česká mládež drží
Autor: Nechci slevu zadarmo
65
Trochu Vás opravím madam cynická. Nenaleznou THC, ale jeho metabolity. Jinak pod vlivem (včetně nálezu metabolitů při kontrole) můžete být i po dlouhodobější aplikaci domácí léčebné masti s konopím s THC.

Reagovat
Datum: 15.6.2018 21:07
Titulek: Drogy jsou špatné. To je jasná věc.
Autor: cinique
54
Já úplně vidím tady ty zdejší diskutující, jak si otevřou lahváče, zapálí startku a jdou napsat zapšklý příspěvek o tom, jak by se měla zakázat marihuana. Zjistěte si laskavě kolik lidí u nás ročně zemře v jakékoliv souvislosti s marihuanou, případně dalšími drogrami a kolik v souvislosti s alkoholem a tabákovými výrobky. Pak snadno zjistíte, že v tom oceánu mrtvých, kteří dojeli na chlast a cigarety, je opravdu jen ta pověstná kapka těch, co je dostaly nějaké jiné drogy. Takže pokud tu chce někdo vyhlašovat drogám nulovou toleranci, měl by snad logicky začít u těch nejnebezpečnějších - což je nadevší pochybnost alkohol a cigarety.
Reagovat
Datum: 16.6.2018 09:10
Titulek: Re: Drogy jsou špatné. To je jasná věc.
Autor: X
77
To jsou kecy ani netušíš jak jedna smažka dokáže rozvrátit a zdecimovat celou rodinu. Ani netušíš jak marná snaha to je když se snaží mu pomoct. Jestli se chce někdo uchlastat a ufetovat je to jeho věc ale ať tím neotravuje ostatní.
Reagovat
Datum: 16.6.2018 23:13
Titulek: Re: Drogy jsou špatné. To je jasná věc.
Autor: Jirka
53
Já myslím, že málokterá smažka chce někoho otravovat. Většina o žádnou pomoc nestojí. Tady ti Adámci a jim podobní tu pomoc těm feťákům spíš ze všech sil vnucujou proti jejich vůli.
Reagovat
Datum: 16.6.2018 12:35
Titulek: Masírka ANO
Autor: Ja
82
Nehodnotím vůbec práci pana Adámka, jen mě překvapuje, že nikdy žádný článek s ním, či o něm nevyšel do té doby než se Andrejiovci rozhodli, že bude jejich kandidátem do Senátu. Tudíž nás všechny do voleb čeká ještě mnoho článku v poradně.
Zřejmě ani pan Adámek netuší, že tu hraje roli užitečného idiota v dohodě- Zdeněk starosta a senátor a Janíček místostarosta.
Je jen na nás, jestli budeme za diváky zrežírované komedie na voliče.
Reagovat
Datum: 16.6.2018 13:38
Titulek: Re: Masírka ANO
Autor: Nechci slevu zadarmo
45
A jakou roli v tomto hraje či má hrát pan současný serátor napojený na KDU-ČSL? Co z toho bude jako mít?

Reagovat
Datum: 19.6.2018 13:55
Titulek: Re: Masírka ANO
Autor: Ja
54
To je přece jednoduché. Vy ani já ty volby nerozhodneme. Bohužel většina voličů se rozhoduje na základě emocí a ne rozumu. A kampań bude zase stejná náš pan starosta , senátor, učitel, člověk bez poskvrny. Tudíž porazit ho může jen silný kandidát. A tím pan Adamek není.
Mohl jim být pan Volnohradský, původní kandidát ANO, ale ten byl po intervenci u vedení krajské ANO nahrazen právě panem Adámkem.
Pokud zapátráte v paměti, jistě si vzpomenete kdo byl protikandidátem při posledních volbách do senátu. Člověk, kterého by porazil i Maxipes Fík.
Je tedy pouze jedna jediná otázka. Proč strana , která může vyhrát vždy staví slabší kandidáty?
Na to si každý volič musí najít odpovědi sám. Jen v archivu článku Reje je jich plno.
Co vše se za posledních 6 let řešilo na radnici a v městských firmách? Tady asi bude hlavní důvod pro zachovaní status quo i nadále.
Jak rád bych se mýlil.
Krásný den všem čtenářům.
Reagovat
Datum: 17.6.2018 07:58
Titulek: Re: Masírka ANO
Autor: Luks
81
Jestli bude tutan Janíček místostarosta, tak já se stěhuju :-O Adámek by mohl Brože v senátu nahradit, Brož je tam stejně úplně zbytečný a na náš regiony z vysoka ..(víte co).. Na Adámkově minulosti je vidět, že je schopný a dost toho dokázal. Na rozdíl od tělocvikáře Brože. Více není z čeho vybírat, takže já budu volit do senátu rozhodně Adámka. Brož, doufám, už nebude po volbách 10/2018 ani starostou. Je unavený, pokroucený, vyždímaný a měl by si dát konečně pohov. Už toho zkazil docela dost. Snad budou mít voliči soudnost, když ji nemá on sám.
Reagovat
Datum: 17.6.2018 22:27
Titulek: Re: Masírka ANO
Autor: Hejna modrých strak
56
Jo a co dokázal narozdíl od pana Brože? Nálezt do ANOálu?
Reagovat
Datum: 18.6.2018 11:27
Titulek: lup
Autor: jan
67
Nic jen se teoreticky začal hrabat v police!
Reagovat
Datum: 20.6.2018 12:21
Titulek: Bez titulku
Autor: Jejda
66
Bohužel, je to tak. Politické strany vždycky postaví do senátu Brožovi slabého kandidáta, aby vyhrál (viz ČSSD Vlček). V čem je to jeho kouzlo?
Reagovat
Datum: 20.6.2018 13:12
Titulek: K Jejdovi
Autor: Valda
68
Tomu se říká teorie spiknutí, bůh s Tebou.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.