KULTURA

Absolventka Královské Akademie v Londýně zahraje Šumperku

15. října 2008, 06:31, rejdakce
Absolventka Královské Akademie v Londýně zahraje Šumperku Šumperk, Jeseník - Cyklus koncertů Klasika Viva pokračuje koncerty v Šumperku a v Jeseníku 21. a 22. října 2008. Koncert v Šumperku je věnován 90. výročí založení samostatného československého státu.

Na koncertech vystoupí mimořádná osobnost současného českého interpretačního umění - houslistka Monika Vrabcová a klavírista Daniel Wiesner. Pro svá vystoupení si připravili program z děl Antonína Dvořáka (Silhouetty pro klavír), Josefa Suka (Radúz a Mahulena), Sergeje Prokofjeva (suita z baletu Popelka) a Johannesa Brahmse (Sonáta č.3).
 

Monika Vrabcová se narodila v roce 1983 v Praze. Na housle začala hrát v 5 letech pod vedením pí.uč. Zdeňky Králové. Od svých 9 let se pravidelně zúčastňovala Mezinárodní Kocianovy houslové soutěže, kde postupně získala pět druhých cen a stejné množství cen za nejlepší interpretaci povinné skladby. Na mezinárodní soutěži v italském San Bartolomeu získala v roce 1998 první cenu, umístění na stejné příčce dosáhla i o rok později v tříkolové mezinárodní soutěži v japonském Takasaki. Na základě tohoto vítězství byla pozvána na debutový koncert v Casals Hall v Tokiu. V letech 1997 - 2002 studovala na Pražské konzervatoři. V roce 1998 úspěšně vykonala konkurz do Gustav Mahler Jugend Orchester, stala se nejmladší členkou tohoto tělesa a mezi léty 1999 - 2001 absolvovala turné pod vedením dirigentů jako Claudio Abbado, Seiji Ozawa, Pierre Boulez aj. Představila se v programu "Praha vítá talenty roku 2000" vysílaném přímým přenosem na vlnách radia " Classic ". V červenci roku 2001 obdržela stipendium pro London Masterclasses, jejichž houslovou třídu vedl profesor Královské Akademie v Londýně György Pauk. Od září 2002 studovala na Royal Academy of Music, studovala nejprve ve třídě Gyorgyho Pauka, později Lydie Mordtkovich (žačky a asistentky Davida Oistracha). V současné době je posluchačkou Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Štrause. Spolupracovala s orchestry Sólistes Européenes Luxembourg a Schengen Chamber Orchestra.
 

Ukázky:

  • J. Brahms, H. von Herzogenberg, A. Downes (světová premiéra, věnováno souboru) -  MP3 UKÁZKY ze světově unikátního profilového CD Brahms Trio Prague
  • J. S. Bach : Sonáta a moll BWV 1003 – Andante (Sukova síň, Rudolfinum, 2004)
  • J. Brahms : Sonáta d moll č. 3, op. 108 - Allegro, Adagio, Un poco presto e con sentimento, Presto agitato
    Daniel Wiesner - klavír (studio Martínek, 20. 6. 2008 - studiová nahrávka pro Český rozhlas)

 Daniel Wiesner ( 1969 ) studoval na Pražské konzervatoři u prof. Valentiny Kameníkové a na AMU ve třídě prof. Petera Toperczera. V letech 1988 a 1990 absolvoval mistrovské kurzy u Rudolfa Kehrera ve Výmaru. Kromě několika cen z domácích soutěží, které získal ještě za studií na konzervatoři, je Daniel Wiesner vítězem Mezinárodní klavírní soutěže v Glasgow (1990) a nositelem ceny ze soutěže "Vianna da Motta" v Lisabonu (1991). V roce 1993 obdržel Cenu Hlávkovy nadace. Jako sólista a vyhledávaný komorní hráč vystupoval na koncertech ve většině evropských zemí a také v USA, Jordánsku a Tunisu. Je členem několika komorních souborů (od roku 1994 je členem komorního souboru "In modo camerale", který získal v roce 1996 Cenu Českého spolku pro komorní hudbu a v témže roce se stal finalistou soutěže komorní hudby v japonské Osace), spolupracuje s renomovanými sólisty. Řadu skladeb svého širokého repertoáru premiéroval a má též obsáhlou diskografii. Natočil několik sólových CD, mj. s díly S.Prokofjeva, L.Janáčka, K.B.Jiráka a M.Kabeláče, spolu s Petrem Jiříkovským nahrál skladby B.Smetany pro čtyřruční klavír.

Od roku 2001 je členem Fibichovy společnosti, nahrál společně s předními českými herci CD s melodramy Zdeňka Fibicha. Intenzivně se věnuje soudobé hudbě, zvláště české, má na svém kontě mnoho desítek premiér novinek a několik CD nahrávek (společně s Petrem Macečkem nahrál reprezentativní průřez soudobou českou hudbou pro housle a klavír). V roce 1998 vystoupil D. Wiesner v pražském Rudolfinu na samostatném večeru v prestižním cyklu "Světová klavírní tvorba".

 
 

 
Nahrává pravidelně pro Český rozhlas, pro nějž také nahrál jedno z nejrozsáhlejších děl klavírní literatury, "20 pohledů na Ježíška" Oliviera Messiaena. V dubnu 2002 vystoupil na abonentních koncertech s Českou filharmonií a dirigentem Ch.Mackerrasem (3.klavírní koncert Bély Bartóka). V říjnu 2004 vystoupil v Německu a v Praze s Českou filharmonií a dirigentem J.E. Gardinerem ve Dvojkoncertu B. Martinů. Na jaře 2005 interpretoval společně se symfonickým orchestrem FOK a dirigentem Sergem Baudo na abonentních koncertech v Obecním domě skladbu Oliviera Messiaena Turangalila a na podzim 2006 uvede s orchestrem FOK Klavírní koncert C dur W.A. Mozarta. V roce 2004 založil duo společně s houslistkou Silvií Hessovou. Toto duo se zaměřuje především na interpretaci závažných děl české i světové tvorby 20. století, pro britskou nahrávací firmu Cube nahrálo 2 CD s významnými díly české hudby pro housle a klavír, na červen 2006 připravuje toto duo koncerty v USA.Koncert v Šumperku se koná 21. října 2008 od 19 hodin v Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie a v Jeseníku 22. října od 19 hodin v Kapli. Vstupenky je možno zakoupit v obvyklých předprodejích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.