KULTURA

Absolventka Královské Akademie v Londýně zahraje Šumperku

15. října 2008, 06:31, rejdakce
Absolventka Královské Akademie v Londýně zahraje Šumperku Šumperk, Jeseník - Cyklus koncertů Klasika Viva pokračuje koncerty v Šumperku a v Jeseníku 21. a 22. října 2008. Koncert v Šumperku je věnován 90. výročí založení samostatného československého státu.

Na koncertech vystoupí mimořádná osobnost současného českého interpretačního umění - houslistka Monika Vrabcová a klavírista Daniel Wiesner. Pro svá vystoupení si připravili program z děl Antonína Dvořáka (Silhouetty pro klavír), Josefa Suka (Radúz a Mahulena), Sergeje Prokofjeva (suita z baletu Popelka) a Johannesa Brahmse (Sonáta č.3).
 

Monika Vrabcová se narodila v roce 1983 v Praze. Na housle začala hrát v 5 letech pod vedením pí.uč. Zdeňky Králové. Od svých 9 let se pravidelně zúčastňovala Mezinárodní Kocianovy houslové soutěže, kde postupně získala pět druhých cen a stejné množství cen za nejlepší interpretaci povinné skladby. Na mezinárodní soutěži v italském San Bartolomeu získala v roce 1998 první cenu, umístění na stejné příčce dosáhla i o rok později v tříkolové mezinárodní soutěži v japonském Takasaki. Na základě tohoto vítězství byla pozvána na debutový koncert v Casals Hall v Tokiu. V letech 1997 - 2002 studovala na Pražské konzervatoři. V roce 1998 úspěšně vykonala konkurz do Gustav Mahler Jugend Orchester, stala se nejmladší členkou tohoto tělesa a mezi léty 1999 - 2001 absolvovala turné pod vedením dirigentů jako Claudio Abbado, Seiji Ozawa, Pierre Boulez aj. Představila se v programu "Praha vítá talenty roku 2000" vysílaném přímým přenosem na vlnách radia " Classic ". V červenci roku 2001 obdržela stipendium pro London Masterclasses, jejichž houslovou třídu vedl profesor Královské Akademie v Londýně György Pauk. Od září 2002 studovala na Royal Academy of Music, studovala nejprve ve třídě Gyorgyho Pauka, později Lydie Mordtkovich (žačky a asistentky Davida Oistracha). V současné době je posluchačkou Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Štrause. Spolupracovala s orchestry Sólistes Européenes Luxembourg a Schengen Chamber Orchestra.
 

Ukázky:

  • J. Brahms, H. von Herzogenberg, A. Downes (světová premiéra, věnováno souboru) -  MP3 UKÁZKY ze světově unikátního profilového CD Brahms Trio Prague
  • J. S. Bach : Sonáta a moll BWV 1003 – Andante (Sukova síň, Rudolfinum, 2004)
  • J. Brahms : Sonáta d moll č. 3, op. 108 - Allegro, Adagio, Un poco presto e con sentimento, Presto agitato
    Daniel Wiesner - klavír (studio Martínek, 20. 6. 2008 - studiová nahrávka pro Český rozhlas)

 Daniel Wiesner ( 1969 ) studoval na Pražské konzervatoři u prof. Valentiny Kameníkové a na AMU ve třídě prof. Petera Toperczera. V letech 1988 a 1990 absolvoval mistrovské kurzy u Rudolfa Kehrera ve Výmaru. Kromě několika cen z domácích soutěží, které získal ještě za studií na konzervatoři, je Daniel Wiesner vítězem Mezinárodní klavírní soutěže v Glasgow (1990) a nositelem ceny ze soutěže "Vianna da Motta" v Lisabonu (1991). V roce 1993 obdržel Cenu Hlávkovy nadace. Jako sólista a vyhledávaný komorní hráč vystupoval na koncertech ve většině evropských zemí a také v USA, Jordánsku a Tunisu. Je členem několika komorních souborů (od roku 1994 je členem komorního souboru "In modo camerale", který získal v roce 1996 Cenu Českého spolku pro komorní hudbu a v témže roce se stal finalistou soutěže komorní hudby v japonské Osace), spolupracuje s renomovanými sólisty. Řadu skladeb svého širokého repertoáru premiéroval a má též obsáhlou diskografii. Natočil několik sólových CD, mj. s díly S.Prokofjeva, L.Janáčka, K.B.Jiráka a M.Kabeláče, spolu s Petrem Jiříkovským nahrál skladby B.Smetany pro čtyřruční klavír.

Od roku 2001 je členem Fibichovy společnosti, nahrál společně s předními českými herci CD s melodramy Zdeňka Fibicha. Intenzivně se věnuje soudobé hudbě, zvláště české, má na svém kontě mnoho desítek premiér novinek a několik CD nahrávek (společně s Petrem Macečkem nahrál reprezentativní průřez soudobou českou hudbou pro housle a klavír). V roce 1998 vystoupil D. Wiesner v pražském Rudolfinu na samostatném večeru v prestižním cyklu "Světová klavírní tvorba".

 
 

 
Nahrává pravidelně pro Český rozhlas, pro nějž také nahrál jedno z nejrozsáhlejších děl klavírní literatury, "20 pohledů na Ježíška" Oliviera Messiaena. V dubnu 2002 vystoupil na abonentních koncertech s Českou filharmonií a dirigentem Ch.Mackerrasem (3.klavírní koncert Bély Bartóka). V říjnu 2004 vystoupil v Německu a v Praze s Českou filharmonií a dirigentem J.E. Gardinerem ve Dvojkoncertu B. Martinů. Na jaře 2005 interpretoval společně se symfonickým orchestrem FOK a dirigentem Sergem Baudo na abonentních koncertech v Obecním domě skladbu Oliviera Messiaena Turangalila a na podzim 2006 uvede s orchestrem FOK Klavírní koncert C dur W.A. Mozarta. V roce 2004 založil duo společně s houslistkou Silvií Hessovou. Toto duo se zaměřuje především na interpretaci závažných děl české i světové tvorby 20. století, pro britskou nahrávací firmu Cube nahrálo 2 CD s významnými díly české hudby pro housle a klavír, na červen 2006 připravuje toto duo koncerty v USA.Koncert v Šumperku se koná 21. října 2008 od 19 hodin v Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie a v Jeseníku 22. října od 19 hodin v Kapli. Vstupenky je možno zakoupit v obvyklých předprodejích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.