KULTURA

97. svazek vlastivědného sborníku Severní Morava je na světě

7. října 2011, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - V 97. svazku najdeme téměř všechno, co by měl vlastivědný sborník čtenáři nabídnout. Hned v úvodu je to cestopisně pojatý článek Zdeňka Doubravského přispívající k poznání života předbělohorské šlechty spjaté se Šumperkem - Kavalírské cesty za vzděláním Bukůvků z Bukůvky a jejich vrstevníků v předbělohorském období.

  Obraz Josefa Eberhardta Kargera Pavlínin dvůr v Šumperku z roku 1938, vsazený do secesního rámu na obálce časopisu, může být pro leckterého Šumperáka překvapující. Obraz upozorňuje na příspěvek Aleny Turkové věnovaný historii tohoto honosného panského sídla a rodině Chiari, která ho vlastnila. 

Zásadní, hluboké a dramatické změny struktury krajiny v českých zemích v období od konce druhé světové války až do současnosti se staly námětem studie Jana Odehnala v příspěvku Proměny krajiny na Šumpersku ve druhé polovině 20. století.

V Zajímavostech se dozvíme o tom, že se obci Brníčku podařilo sehnat finance na celkovou opravu významné kulturní památky hradu stejnojmenného názvu a že se s opravami počítá i v tomto roce. O tom, že ničivé povodně nesužují Českou republiku každým rokem jen v posledních dvou desetiletích, nýbrž tomu bylo i v dávné historii, svědčí nejstarší česky psaný „povodňový“ tisk z roku 1591, kdy v létě tohoto roku postihla Šumpersko přívalová povodeň, která zmařila „na sto lidských životů“. Na málo známou skutečnost, že Jeseníky byly v historii i nedávné minulosti také významnou lokalitou v těžbě stříbra, upozorňuje příspěvek Stříbro moravskoslezských Jeseníků.

Ve společenské rubrice upozorňujeme na odchod jednoho z posledních zakladatelů Severní Moravy, na dr. Jana Kapustu, a vzpomínáme také na prof. MUDR. Jana Kabelíka, DrCs. ( v r. 2011 si připomínáme 120 let od narození) významného lékaře a vědce – polyhistora, který bádal zejména v oblasti mikrobiologie, geologie a botaniky. Po druhé světové válce vybudoval ve Velkých Losinách Výzkumný ústav léčivých rostlin.

  Ve zprávách připomínáme edici Knihovnička Severní Moravy, která dosáhla již 30 titulů, ale mezi čtenáři je málo známá. Posledním titulem Muzea v Šumperku, který vyšel v rámci Knihovničky, je slovník Kdo je kdo ve výtvarné tvorbě na Šumpersku. Přehled jednotlivých titulů je k dispozici na webových stránkách muzea.
  Sborník stojí 50 Kč a lze ho zakoupit ve foyer Muzea v Šumperku a na jeho detašovaných pracovištích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.10.2011 18:23
Titulek: článek
Autor: Schoffer
150
196
Zajímalo by mne zada ve sborníku zase chybí informace o tvzi v Nemili,sýpce v Krumpachu a další a také budou chybět kvalitní fotografie.Zřejmě to bude nic moc.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.