KULTURA

2. ročník Promítej i ty! v Zábřehu

15. února 2012, 11:24, téma KULTURNÍ ŽIVOT, Bc.Veronika Křenová
Šumperk - Jeden svět, pořádaný společností Člověk v tísni, je v současné době jedním z největších lidskoprávních filmových festivalů v Evropě. Každoročně uvádí přes 100 dokumentů z celého světa a účastní se ho přes 100 000 diváků a divaček. Každý rok festival přináší svým divákům a divačkám řadu novinek. V roce 2010 byl zahájen program Promítej i ty!, který umožňuje komukoliv promítat vybrané dokumentární filmy a tím aktivně přispívat k šíření hlavní myšlenky festivalu. Filmy jsou k zapůjčení zdarma a opatřeny doprovodnými materiály a videobonusy, které usnadní organizaci projekce i následnou debatu. Všechny filmy jsou v původním znění s českými titulky.

Dům dětí a mládeže Krasohled Zábřeh se rozhodl již podruhé zapojit do programu Promítej i ty! Loňský rok ukázal, že o tento druh filmů je zájem jak ze strany škol, tak i ze strany veřejnosti. Filmy v rámci akce Promítej i ty! v Zábřehu budou promítány ve dvou úrovních. Na jedné straně se bude jednat o projekce pro veřejnost. V týdnu od 20.- 24.2. 2012 se bude každý den od 18.30 hodin promítat v DDM Krasohled Zábřeh vybraný film. Na druhé straně jsme se rozhodli zakomponovat filmy do výukového programu na téma lidská práva.

Cílem výukového programu je seznámit studující s danou tématikou a poskytnout jim možnost získat další informace o daném tématu.

Výukové programy budou probíhat taktéž v termínu od 20.- 24.2. 2012, vždy v dopoledních hodinách po předchozím objednání.

Na závěr ještě snad výčet filmů, které se budou Zábřehu promítat a na které jste srdečně zváni.

Nabídka filmů + časy promítání:

• 20.2. – 18.30 hodin - Šitkredit (2010 / 31 minut)
• 20.2. – 19.00 hodin – Manželka za 50 ovcí (2010 / 52 minut)
• 21.2. – 18.30 hodin - Krev v mobilech (2010 / 82 minut)
• 22.2. – 18.30 hodin - Vnoučata kubánské revoluce (2010 / 60 minut)
• 23.2. – 18.30 hodin - Solartaxi (2010 / 68 minut)
• 24.2. – 18.30 hodin - Zločinci podle zákona (2010 / 91 minut)

vstup zdarma

Anotace k nabízeným filmům

Šitkredit
Martin Řezníček / Česká republika / 2010 / 31 minut
„Chtějí po mně 300 000 za jeden podpis a za to, že jsem si od nich žádný peníze nevzala," zpovídá se v dokumentu Šitkredit žena, kterou, stejně jako mnoho dalších, zlákala možnost snadné a rychlé půjčky. I když si žena celou transakci rozmyslela a od smlouvy odstoupila, nevýhodné podmínky umožnily úvěrové firmě obstavit její dům. Martin Řezníček ve snímku Šitkredit divákům a divačkám přibližuje neetické praktiky těchto firem a jejich dopady na osudy konkrétních dlužníků, většinou lidí s nízkými příjmy.

Krev v mobilech
Frank Piasecki Poulsen / Dánsko, Německo / 2010 / 82 minut
Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou.

Vnoučata kubánské revoluce

Carlos Montaner / USA / 2010 / 60 minut
"V téhle zemi nemá cenu pracovat ani studovat," říká mladá Merci na ulici kubánského hlavního města Havany. Student Javi na otázku, jaké oběti je ochoten přinést myšlenkám revoluce, zvedá prostředníček. Podle některých hlasů roste na Kubě nová opozice. Jsou to dnešní mladí lidé, kteří nemají s padesát let starým revolučním tažením nic společného a necítí k jeho idejím už ani sentiment svých rodičů. Vnuci a vnučky kubánské revoluce otevřeně vypráví o frustraci a depresi mladé generace.

Solartaxi
Erik Schmitt / Německo / 2010 / 68 minut
Jako malý kluk si Louis Palmer nakreslil do sešitu auto na sluneční pohon. Jeho snem bylo objet v něm celý svět. Po dvaceti letech se už jako učitel na základní škole ve švýcarském Luzernu ke svému snu vrátil a s pomocí několika nadšenců ho začal realizovat. V létě roku 2007 tak spatřil světlo světa první prototyp vozidla, které díky solárním panelům umístěným v přívěsu bylo schopno nepřetržitého provozu pouze na sluneční pohon. K Louisovu překvapení se jeho auto ani po několika stovkách kilometrů nerozpadlo.

Zločinci podle zákona
Alexander Gentelev / Izrael, Německo, Španělsko / 2010 / 91 minut
O životě se neučili ve školách, ale v kriminále. Tam si také vybírali své budoucí spolupracovníky. Tetování jim neslouží jako ozdoba, ale jako projev pohrdání autoritami a znak příslušnosti ke své vězeňské kastě a její hierarchii. Řeč je o hlavních postavách znepokojivého dokumentu Alexandra Genteleva, jemuž se podařilo získat důvěru několika čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí, takzvaných vorů v zákoně. Jejich nebývale otevřené výpovědi společně s archivními záběry z ruských věznic či ukázkami „mafiánských radovánek" podávají velmi komplexní a ucelený pohled na rozvoj organizovaného zločinu.

Manželka za 50 ovcí
Nima Sarvestani / Švédsko / 2010 / 52 minut
Mnozí afghánští muži vyznávají radikální islám a ctí tradici obchodu s manželkami mladšími o generace, se kterými někdy nejednají lépe než se psy. To je také případ šestnáctileté Sabere, které v sedmi letech zemřel otec a osvojil si ji blízký příbuzný. Když bylo dívce deset, prodal ji o čtyřicet let staršímu Tálibánci.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.