KULTURA

100 let šumperské radnice a Starý Šumperk – městská památková zóna

4. září 2011, 07:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
100 let šumperské radnice a Starý Šumperk – městská památková zóna Šumperk - 100 let šumperské radnice a Starý Šumperk jsou názvy dvou výstav, kterými se Vlastivědné muzeum v Šumperku hlásí ve dnech 9.- 11. září v rámci Dnů evropského dědictví k významnému jubileu této „první dámy“ města Šumperka.
Na vernisáži, kterou zahájí dr. Marie Gronychová, ředitelka šumperského muzea, a Mgr. Zdeněk Brož, starosta města Šumperka, promluví k oběma výstavám jejich autoři dr. Milena Filipová a dr. Zdeněk Doubravský. Součástí vernisáže bude také pokřtění knihy Šumperk ve fotografiích Josefa Pavlíčka spojené s autogramiádou. Zájemci budou mít možnost zakoupit si knihu v informačním centru šumperského muzea. Vernisáž bude zahájena v 17 hodin.


Starý Šumperk – městská památková zóna


Výstava Starý Šumperk se bude věnovat vývoji prostorů dnešní městské památkové zóny a přilehlé části při západním vstupu do města. O zápůjčky na výstavu bylo požádáno město Šumperk, které vlastní řadu materiálů z doby rekonstrukce MPZ v 90. letech 20. století.

Na výstavě budou prezentovány skupiny staveb ve vývoji doloženém historickými vyobrazeními, uměleckými díly, historickými fotografiemi, plány a doklady o památkové péči.

V roce 1992 byla v Šumperku vyhlášena Městská památková zóna. Památková zóna je území, v němž se nachází značné množství stavebních památek, které je nutno chránit, aby zůstal zachován charakter a genius loci místa. V Šumperku je to střed města s radnicí, hradbami a přilehlými ulicemi pod nimi, ulicí Gen. Svobody až k ulici Kašparově, Kozinovou ulicí s Jiráskovými sady a Hlavní třídou až k ulici Fialově. Známější pojem, městská rezervace, je určen pro lokalitu, kde jsou památky naprosto převažujícími. Město Šumperk má městskou památkovou zónu již 20 let. A nebyla vyhlášena marně. Za tu dobu se historický střed města změnil díky cílené snaze k nepoznání. Šumperk využil pro obnovu středu města nejen své finanční prostředky, ale i všechny dostupné dotace z programů ministerstva kultury, s díky přijal podporu od šumperských rodáků z Bad Hersfeldu a motivoval občany žijící ve městě vlastním programem k záchraně historických fasád. Špinavé fasády téměř zmizely, kostely i radnice se opět staly nepřehlédnutelnými dominantami. Obrovskou akcí byla výměna inženýrských sítí v MPZ, díky níž bylo stabilizováno podloží a následně provedeny nové zádlažby. Výstava se vrací prezentací starých fotografií a pohlednic až do 19. století, do období, kdy se Šumperku pro jeho výstavnost říkalo Malá Vídeň, a pokračuje až do doby nedávné. Vedle fotografií bude ke zhlédnutí i část výtvarné sbírky muzea, která se tematicky týká vyobrazení města, ať již celkového, nebo jen jeho historických částí. Součástí výstavy bude i promítání filmu o obnově památek v Šumperku z 90. let 19. století.

Milena Filipová
100 let šumperské radnice
1911-2011


Souběžně s výstavou „Starý Šumperk - městská památková zóna“ bude připomenuto letošní „kulaté“ výročí významné budovy našeho města, šumperské radnice. 9. září 2011 uplyne sto let od jejího slavnostního otevření. Návštěvník výstavy se ve zkratce seznámí s historií městské správy, která měla do výstavby nové radnice své sídlo ve staré radniční budově. Kresby, fotografie a informační texty dokumentují dlouhou historii staré radnice, přibližují její stav na počátku 20. století a uvádějí důvody, proč musela být nakonec až do základů zbořena. Na dochovaných soutěžních návrzích si ukážeme nejúspěšnější projekty na stavbu radnice nové a návštěvník bude moci porovnat vítězný návrh doporučený komisí odborníků s návrhem, který z pátého místa schválilo vedení města k realizaci. Fotografie z výstavby nové budovy a jejího slavnostního otevření, nejstarší černobílé a kolorované pohlednice šumperské radnice i dobové snímky jejích interiérů představí „první dámu“ v prvních desetiletích své existence.

Zdeněk Doubravský
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 12.9.2011 00:40
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a hodnotné stavby.
Autor: aNONYM
V souboji všemurozumějících plebejců a v oboru vzdělaných odborníků je vždy jasný vítěz, jen ti plebejci to nikdy nepochopí, protože jsou všemurozumějící.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.