TIPY NA VÝLET

Filtr pro hledání:

místo:

druh výletu:

název:

Hanácké skanzen

---
Hanácký skanzen neboli Soubor staveb lidové architektury, místními zvaný nářečím hanáčtiny Hanácké skanzen, se nachází v památkové rezervaci v západní části obce Příkazy na Olomoucku. Je umístěný ve špaletové stodole v zahradě s dalšími pozemky, kdestojí tři památkově chráněné stodoly z 19. století. Skanzen se dělí na obytné a hospodářské části. V obytné části uvidíte vybavení tradiční kuchyně a světnic, řemeslnou dílničku s různými druhy nářadí a starými školními pomůckami, v hospodářské části zemědělskou techniku a předměty na praní a žehlení. Ve stodolách můžete obdivovat staré vozíky, sáně, mlátičky obilí, secí stroje, pluhy a další hospodářské pomůcky. Seznámíte se zde s historií hanácké vesnice, zejména z přelomu 19. a 20. století a s různě zaměřenými tématickými programy.
podrobné informace

Lidové stavby Rymice

---
Soubor lidových staveb. Doškové chaloupky, kovárna a sedlářská dílna, větrný mlýn. Nová expozice na tvrzi o větrných mlýnech a životě na venkově a z historie obce.

Otevírací doba

IV., V., IX. So–Ne
9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30 h
VI.–VIII. Denně mimo Po
9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30 h

Adresa a kontakt

Rymice u Holešova 104 – průvodce
769 01 Holešov

tel. 573 395 238
e-mail: muzeum@muzeum-km.cz
www.muzeum-km.cz
 

Muzeum Kroměřížska spravuje areál památek lidového stavitelství východní Hané v Rymicích u Holešova na úpatí Hostýnských hor. Vesnická stavení rekonstruovaná v sedmdesátých letech představují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích.

Návštěvníci si mohou prohlédnout interiéry domů vybavených tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností. K vidění je také dílna vesnického sedláře a stará kovárna s výhní a kovářským nářadím. Z blízkých Bořenovic byl přenesen a v devadesátých letech rekonstruován větrný mlýn německého typu, jehož ramena je možno nastavovat podle směru větru otáčením celého objektu na nosné konstrukci zv. Beran. Rychlost otáčení lze regulovat přidáváním či odebíráním tzv. plachet, dřevěných desek zavěšovaných na ramena. Všechny domy v areálu jsou postaveny tradiční technologií dřevěného srubu opatřeného hliněnou omítkou, nebo z nepálených cihel, střechy mají krytinu ze slaměných došků. (Vesnická kovárna je z důvodů bezpečnosti proti ohni kryta střechou ze štípané břidlice).
 

 

Byly zpřístupněny tyto expozice:
 

  • Z historie obce - od kamenné sekerky k železné radlici a Obrázky z dějin Rymic
  • Cestou větru - O větrných mlýnech na Moravě a ve Slezsku
  • Brázdou času - Nahlédnutí do dějin venkovského lidu na Hané
     
Data: www.olomoucregioncard.cz
podrobné informace

Muzeum veteránů – Dolní Rožínka

---
V Dolní Rožínce (asi 45 km severovýchodně od Brna) můžete navštívit i muzeum Veterán klubu TATRA. Slavnostní otevření tohoto muzea proběhlo v červnu 2009.
podrobné informace

Muzeum řemesel Letohrad

---

Muzeum řemesel je umístěno v budově bývalé barokní sýpky z roku 1750, v areálu Nového dvora v Letohradě. Sýpka byla v dřevěné podobě vystavěna ještě před rokem 1554 jako náhrada za starý hospodářský dvůr, který stál v Kyšperku (dnes Letohrad), na místě dnešního zámku.
Současní majitelé v letech 1996-2001 sýpku zrekonstruovali na Společenské centrum, kam umístili restauraci na sýpce Nový dvůr, restauraci ve sklepě, zahradní restauraci na terase a vybudovali rozsáhlé Muzeum řemesel. Muzeum bylo otevřeno v roce 2000 a svou plochou 1650m2 je největším muzeem svého druhu v ČR.
podrobné informace

Tvrz Nemile

---
Původně středověká, renesančně přestavěná, tvrz dokládá typ obydlí šlechty na přelomu 16. a 17. století. Roku 1620 ji nechal přestavět vladyka rytíř Kryštof starší Huberck z Belnsdorfu, který působil jako regent statků u dvora tehdejšího majitele zábřežského panství Ladislava Velena z Žerotína. Část tvrze byla v minulosti přizpůsobena hospodářským účelům. Nyní je polovina užívána jako soukromý byt a druhou část provozuje občanské sdružení.


podrobné informace

Bublavý pramen

Jeseníky
60 km od Šumperka
Studánka s pitnou horskou vodou 2km po žluté značce (i běžecká trasa) od Rejvízu. Zajímavostí je, že ze dna celého pramene probublávají vzduchové bubliny. Cesta se napojuje na naučnou stezku Rejvíz.
podrobné informace

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Úsov
Hrad Úsov patřící k nejstarším hradům na Moravě je poprvé zmiňován v roce 1260, dnes je znám především jako Lovecko-lesnické muzeum, ojedinělé zařízení tohoto typu ve střední Evropě. Prezentuje lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky v původní instalaci z přelomu 19. a 20. století.
Nejstarší část hradu, tzv. Vlašimský palác, nabízí interaktivní expozici pro děti nazvanou Hádanky pánů z Vlašimi a ve sklepení paláce čeká na návštěvníka Strašidelný labyrint.
podrobné informace

Letní bobová dráha KASTE Petříkov

---
Letní bobová dráha, atraktivní a bezpečné sportovní zařízení, první svého druhu v ČR. Můžete volit optimální rychlost i styl jízdy, vhodné pro dospělé i děti. Délka tratě 800 m, 15 zatáček, tři terénní zlomy, převýšení 100 metrů a max. rychlost 45 km/hod. Možnost vyzkoušet také profesionální lukostřelbu.
Otevírací doba

V., IX., X.
Pá–Ne 10.00–18.00 h

Hlavní letní sezona
28.5 - 5.9.2010
Denně 10.00–18.00 h
Adresa a kontakt

Letní bobová dráha KASTE Petříkov
Petříkov 82
788 26 Ostružná

tel. 583 230 098
      587 419 826
      602 755 560
e-mail: kastyl@kaste.cz
www.kaste.cz
 


Data: www.olomoucregioncard.cz
podrobné informace

Sbírkové skleníky

---


V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin. Návštěvníkům jsou přístupny téměř po celý rok s výjimkou zimních měsíců. Exotickou flóru doplňuje cizokrajná fauna – ryby, pavouci, obojživelníci a kajmani.
Otevírací doba


podrobné informace

123...1112


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru