TIPY NA VÝLET

Zábřežskou vrchovinou

cyklotrasa (59 km)

Zábřeh – Lesnice - Leština – Dubicko – Úsov – Mohelnice – Mírov – Svojanov – Dolní Bušínov – Zábřeh 59 km

Nenáročná celodenní trasa bez velkého převýšení vedena po okraji Úsovské a Zábřežské vrchoviny vhodná pro všechny druhy kol, v celém úseku po asfaltovém povrchu.

 

Kilometráž :

  mnm km značení
Zábřeh, žel.zast. 280 0,- pěší červená značka
Lesnice 275 4,- silniční CZT 51
Leština 270 6,- silniční CZT 51
Hrabová 265 9,5 silniční CZT 6026
Dubicko 280 12,- silniční CZT 6026
Police 290 15,- silniční CZT 6026
Úsov , nám 280 17,-  
odb. na zámek Úsov 300 +0,5/0,5 modrá pěší značka  
Mohelnice , nám. 276 26,- modrá pěší značka
AC Morava Mohelnice 275 27,- modrá pěší značka
Křemačov 297 29,- modrá pěší značka
Podolíčko 295 29,5 modrá pěší značka
Mírovský Grunt 325 33,- modrá pěší značka
odb.na hrad Mírov 400 +0,5/0,5 zelená pěší značka
Potok Mírovka 370 36,- modrá pěší značka
Svojanov dvůr 415 39,- modrá pěší značka
Svojanov, rest. 435 40,- modrá pěší značka
Maletín 500 43,- modrá pěší značka
Jahodnice 567 44,5 modrá pěší značka
Pod Skalníkem 488 47,- modrá pěší značka
Mezi přehradami 415 48,5 modrá pěší značka
Dolní Bušínov 383 50,-  
Lupěné 295 55,-  
Zábřeh, ŽST 280 59,-  
       

Doporučené mapy :
KČT č.52 Zábřežsko (1:50000) č.12 Hrubý Jeseník (cyklo) 1:100000 SHOCART č.146 Horní Pomoraví (cyklo) 1:75000

Možnosti občerstvení :
Lesnice, Leština, Hrabová, Dubicko, Police, Úsov, Mohelnice, AC Morava, Křemačov, Mírov, Svojanov, Maletín, Dolní Bušínov, Lupěné, Zábřeh

Popis trasy :
Počáteční nástup ze Šumperku si můžeme usnadnit jízdou vlakem na železniční zastávku Zábřeh. Od rozcestníku červené pěší značky u přejezdu za motelem jedeme po málo frekventované silnici na hrázi bývalého Závořického rybníka okolo osady Nový Dvůr, přejíždíme řeku Moravu , za mostem přes mlýnský náhon odbočíme na křižovatce vpravo (zleva se připojuje silniční CZT 6114/51 ze Šumperku) a přijedeme do Lesnice.

V Lesnici stojí za prohlídku pěkné lidové stavby jako statek (čp.2-3) z počátku 19.stol. nebo rychta v empírovém stylu z roku 1841. Kilometr po zelené značce najdete Přírodní rezervaci Pod Trlinou, smíšený les , kde sídlí mnoho druhů ptactva. Z Lesnice pokračujeme vpravo po silniční cyklotrase č.51 do blízké Leštiny. V okolí obci připomínané již v roce 1392 vybudoval rod Tunklů soustavu rybníků . Přes most přes řeku Moravu se v minulosti vybíralo mýto. Na návsi Vás zaujme kaple s hodinami z roku 1754. Oblíbená je také leštinská pekárna (vpravo od kaple), kde si můžete pochutnat na čerstvém pečivu. Obec byly těžce poškozena při povodních v roce 1997, kdy řeka Morava protrhla hráze u Lesnice a dostala se přes pole do Leštiny, odkud ji nikdo nečekal.

Naše cyklotrasa č.51 pokračuje přes Vitošov (obrovský lom na vápenec s železniční vlečkou) do Hrabové, kde odbočíme vlevo na silniční CZT 6026. Vlevo od silnice stojí zajímavý moderní kostel Československé církve evangelické z r.1933. Zanedlouho přijedeme do větší obce Dubicko. V jižním katastru obce byly pravěké osady , v období lužické kultury osada s pohřebištěm. Dominantou obce je barokní kostel přestavěný v roce 1710. V Dubicku jsou také pozůstatky tvrze ze 13.století, zničené za českouherských válek roku 1471.

Cyklotrasa za obcí mírně stoupá, později klesá do vsi Police Do 2.pol. 19.stol. zde stával hamr na železnou rudu. Pozoruhodný je kostel sv.Mikuláše s gotickým jádrem. barokně upraven. Na zdi hřbitova lze nalézt smírčí kříž z pol.15.stol. s rytinou meče. My po silnici míjíme Polický rybník a přijíždíme do městečka Úsov.

Úsov je známý zejména díky zámku, který se tyčí nad městem. Původně zde stával jeden z nejstarších gotických hradů na Moravě založený jako zeměpanský již v 13.stol. Ve středověku byl hradem moravských markrabat a základnou pro lovecké výpravy. Zachoval se zbytek hradební zdi válcovými a čtyřbokými věžemi. Mezi gotické opevnění byl po roce 1691 vestavěn třípatrový barokní zámek s dochovanou štukovou dekorací stropů. V zámku je dnes umístěno lesnicko-lovecké muzeum, přístupné s průvodcem v obvyklou návštěvní dobu.Součástí hodinové prohlídky je expozice bohaté sbírky loveckých trofejí. Úsov měl kdysi početnou židovskou komunitu, což připomíná místní synagoga a židovský hřbitov.

Po zajímavé prohlídce městečka jedeme po silnici již bez značení přes ves Stavenice do Mohelnice. V létě se můžeme osvěžit v zatopené štěrkovně, tzv. „Mohelnickém bagru“ , která bývá častým cílem koupání. (vlevo od silnice). Město Mohelnice je připomínané již v roce 1141, katastr byl osídlen již v mladší době kamenné. Ve středověku bylo město vybudováno na malé vyvýšenině , v roce 1642 zcela vypáleno Švédy. Dnes zaujme návštěvníky městská památková zóna, která zahrnuje např. pozdně gotické zbytky hradeb s baštami , gotický farní kostel sv.Tomáše z Canterbury z pův.14.stol. (v roce 1841 novogoticky upraven) nebo morový sloup na náměstí z roku 1717. V budově bývalého děkanství na kostelním náměstí je v místním muzeu zpřístupněná expozice pravěku Severní Moravy a historie města. Celoroční koupání nabízí krytý plavecký bazén.Z náměstí nás povede modrá pěší značka po místních komunikacích do parku u autokempu Morava , kde najdete pamětní desku na místě upálení děkana Lautnera, oběti velkolosinských čarodějnických procesů v roce 1685 .

Kolem autokempu a Mírovky pokračujeme až do vsi Křemačov s pozoruhodnou usedlostí v empírovém stylu z roku 1847 (čp.20). Odbočíme doleva po modré značce (povede nás až do cíle cesty) a přes Podolíčko, areál mohelnických lomů (sportovní soutěže nákladních aut) přijedeme k osadě Mírovský Grunt. Přímo nad námi se na skalním útesu stojí mohutný a proslulý hrad Mírov. Byl založen již ve 13.století olomouckým biskupem, roku 1643 obsazen Švédy a opět dobyt císařským vojskem. V roce 1684 byla dokončena barokní úprava a rozšíření hradu na pevnost proti tureckým nájezdům. Od roku 1856 v hradě zřízena státní věznice, po roce 1948 zde byli umístěni političtí vězni, dnes delikventi nejtěžších zločinů odsouzení na doživotí. V minulých letech proslavil Mírov dobrodružný útěk vězně Kajínka. V areálu věznice je schován barokní kostel sv.Magdaleny.

Z Mírovského Gruntu jedeme pěkným úzkým údolím Mírovky až do rekreační osady Svojanov s restaurací a vodní nádrží. Ze Svojanova nás čeká mírnější stoupání do Maletína , v jehož okolí jsou pískovcové lomy. Za zmínku stojí Kalvárie z roku 1848 s ohradní zdí ze zač.19.sol. u pův.gotického kostela sv.Mikuláše.Po možném občerstvení stoupáme k samotám Jahodnice a dále směrem k Hynčině. Před opuštěním lesního úseku silnice odbočíme vpravo a sjíždíme do údolíčka potoka Jahodná po asfaltové silničce (pozor závora !). Okolo rozcestí Pod Skalníkem, vodárenské nádrže, křižovatky Mezi přehradami mírně klesáme až vodní nádrži v Dolním Bušínově (lidově Bozeňov). Po možném okoupání a občerstvení ve výletní restauraci jedeme klesající silnicí do vsi Lupěné. Majitelé trekingových a horských kol můžou pokračovat do Lupěného po modré značce , která vede po lesních a polních cestách (místy zpevněné) přes Holý vrch a Tábor s výhledy do údolí Moravské Sázavy. Projedeme okolo pohostinství , po mostě přes Moravskou Sázavu a za podjezdem pod železničním koridorem odbočíme vpravo. Půl kilometru vlevo si můžete prohlédnout vodní dílo Nemilka v údolí stejnojmenné říčky. Nás čeká již závěrečný silniční úsek podél trati až do Zábřehu. Vítané osvěžení po výletě nám může poskytnou krytý plavecký bazén a koupaliště, kolem kterého vede naše cesta.

Město Zábřeh je připomínáno již od roku1254 . Historická část města leží na návrší a tvoří jej barokní zámek, radnice a barokní kostel. Původní hrad byl v 16.stol. přestavěn na renesanční zámek, v letech 1726-1732 v barokním stylu. V současnosti na zámku sídlí Městský úřad. Na náměstí Vás zaujme i empírová kašna z r.1829 a morový sloup z r.1713 . Na opačné straně náměstí naleznete renesanční měšťanský dům Pod podloubím z r.1581, který slouží jako vlastivědné muzeum Zábřežska a muzeum zábřežského rodáka, světoběžníka, spisovatele Jana Eskymo Welzla (1868-1951 + Dawson, Kanada). Náš výlet můžeme ukončit na nádraží v Zábřehu, odkud se snadno dostaneme i s kolem některým z četných vlaků do Šumperku. Zbývají li nám síly, můžeme 15 km zvládnout i po vlastní ose.

zpět na výpis ubytování


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.