TIPY NA VÝLET

Hřebenem Hrubého Jeseníku

cyklotrasa , Jeseníky (53 km)

Kouty n/D – Petrovka – Švýcárna – Praděd – Karlova studánka – Vidly – Videlský kříž – Červenohorské sedlo – Kouty nad Desnou -53 km

Atraktivní velmi náročná horská trasa s dalekými výhledy ve vrcholových pariích Hrubého Jeseníku pro trekingová a horská kola, pro silniční kola obtížnější úseky Petrovka – Švýcárna, Pekárka – Červenohorské sedlo – Kouty n/D( možno objet po silnici)

 

Kilometráž :

 

  mnm km značení
Kouty n/D, pošta 550 0,- pásová červená CZT 6155
Kouty n/D, hotel Musil 575 1,- pásová zelená CZT 6157
Kouty n/D, most 606 2,- pásová zelená CZT 6157
Petrovka 1044 8,- pásová modrá CZT 6075
Švýcárna, tur.ch. 1315 11,5 pásová modrá CZT 6075
Praděd, rozc. 1420 14,- pásová modrá CZT 6075
odb. k vrcholu Pradědu 1491 +1/1 modrá pěší značka
Ovčárna, tur.ch. 1305 16,5 pásová modrá CZT 6075
Hvězda, motorest 860 22,.- silniční CZT 6029
Karlova Studánka, Hubert 815 23,- silniční CZT 6029
Kóta 1004 25,5 silniční CZT 6029
Vidly 770 29,- pásová zelená CZT 6074
Videlský kříž 930 32,- pásová modrá CZT 6154
Nad Vysokým vodopádem 1125 36,- pásová modrá CZT 6154
Pod skalami Jeřábu 900 42,5 pásová modrá CZT 6154
Červenohorské sedlo 1005 47,- pěší žlutá značka
Kouty nad Desnou, pošta 550 53,-  

Doporučené mapy :

 

 • KČT
  č.54 Hrubý Jeseník, 1:50000
  č.12 Hrubý Jeseník (cyklomapa) 1:100000
 • SHOCART č.118 Jeseníky-Kralický Sněžník 1:75000 (cyklomapa

  Možnosti občerstvení :

  Kouty nad Desnou, Švýcárna, Praděd, Kurzovní ch., Barborka, Ovčárna, Hvězda, Karlova Studánka, Vidly, Červenohorské sedlo

  Popis trasy :

  Ze Šumperka si usnadníme nástup do hor nejlépe< a href= http://www.idos.cz/JRCIS.asp> vlakem Železnice Desná , který nás i s kolem přepraví do Koutů nad Desnou. Trať vybudována v roce 1904 byla těžce poškozena při povodních roku 1997. Její zánik odvrátilo úsilí Svazku obcí údolí Desné, který trať dokázal obnovit a zahájit v červnu 1999 znovu provoz.

  Po výstupu z vlaku pojedeme 200m doprava ke staré poště., kde je východisko pěších i cykloturistických tras. Kouty nad Desnou jsou významným rekreačním střediskem letní i zimní rekreace . Mimo řady ubytovacích a stravovacích možností nabízí letní dráhu horských minikár (pod nádražím). Historickou pozoruhodností je inkviziční barokni sloup z roku 1683. který nechal postavit lesník Zeydler, člen inkvizičního tribunálu při čarodějnických procesech ve Velkých Losinách.

  Od bývalé pošty pojedeme nejprve po červené pásové CZT 6155 až k rozcestí nad hotelem Musil. Zde se k nám připojí naše zelená CZT 6157 , která nás pozvolným stoupáním po hlavní silnici k rozcestí Kouty n/D, most. Za mostem odbočíme vpravo a po lesní silničce okolo penzionu U Pelikána začneme ostřeji stoupat v častých serpentinách. Ve druhé serpentině stojí za návštěvu horolezci oblíbený skalní útvar Sokolka s vyhlídkou do údolí Divoké Desné. Ostré namáhavé stoupání pokračuje po svazích Hřbetů okolo lovecké chaty až k rozcestí Petrovka . Zde se napojíme na modrou cyklotrasu 6075 a stoupáme 1,5 km po lesní kamenité cestě vpravo ( vlevo odbočuje zpevněná cesta na Červenohorské sedlo) k dřevěné útulně Kamzík (1190 mnm).

  Za Kamzíkem nás čeká mimo hezké pohledy na masív Mravenečníku prudké stoupání lesní cestou na Velký Jezerník. Po namáhavém úseku nás čeká krátký sjezd k rozcestí Slatě a přijedeme k chatě Švýcárna. Původně zde stávala od roku 1829 salaš, na kterou kníže Liechtenštejn povolal Švýcara J.Aegerla, (později vznikl název Švýcárna). Turistům chata slouží již od roku 1844, je to nejstarší horská chata v Jeseníkách. Po nezbytném občerstvení pokračujeme již po asfaltové zásobovací cestě po svazích Malého Dědu k rozcestníku Praděd,rozc.

  Při pěkném počasí se vyplatí si udělat malou zajížďku na blízký vrchola href= http://sumpersky.rej.cz/vylety_detail.php?id=84> Pradědu, nejvyšší moravské hory. Vynikající kruhový rozhled umocňuje vyhlídka z ochozu televizního vysílače (vysoký až 162 m) , který byl vybudován na místě zřícené 32,5 m vysoké kamenné rozhledny. V budově vysílače je rovněž výletní restaurace.

  Z rozcestí nás čeká sjezd po široké silnici (pozor na zvýšený pohyb pěších turistů!) okol Kurzovní chaty k chatě Ovčárna. Chata vznikla jako salaš-ovčinec na místě seníku v roce 18640 Lázeňským hostům z Karlovy Studánky se zde prodávala ovčí syrovátka jako lék. V roce 1910 chata vyhořela, počátkem 30.let zde byl postaven horský hotel, který je dnes majetkem Armády ČR. Nedaleké pověstmi opředené „čarodějnické“ Petrovy kameny (1438 mnm) jsou dnes z důvodu ochrany přírody nepřístupné.. Od Ovčárny nás čeká prudký sjezd po silnici (pozor na protijedoucí auta a autobusy!)k horskému motorestu Hvězda. Zde odbočíme vlevo a po silniční cyklotrase č.6029 sjíždíme do lázní Karlova Studánka. Díky velmi čistému vzduchu se zde léčí mj. nemoci dýchacích cest, srdeční, krevní a cévní choroby. Lázně byly založeny již v roce 1785 a jsou postaveny v empírovém stylu. Pozoruhodný je zejména kostel P.Marie Uzdravení nemocných z r.1829, dřevěná kaple sv.Huberta z r.1758 nebo empírový skleník z r.1785. Velmi pěkné jsou také roubené lázeňské domy. V lázeňském parku najdete geologickou expozici a lázeňský pramen Vilém s železitou kyselkou. Za parkovištěm stojí za návštěvu umělý vodopád

  Z Karlovy Studánky opět ostřeji stoupáme až do horského sedla po Lyrou, nazvané Kóta s turistickým přístřeškem. Po vhodném odpočinku nás čeká prudký sjezd po silnici do osady Vidly. Nad cestou uvidíme krásnou dřevěnou kapli sv. Hedviky . V osadě je poslední možnost občerstvení před dalším ostrým stoupáním na horské sedlo Videlský kříž(turistický přístřešek) , kam nás po hlavní silnici dovede zelená pásová CZT 6074.

  Zde narazíme na modrou pásovou CZT 6154, která nás povede až na Červenohorské sedlo. Nejprve pojedeme asfaltovou „Milionovou cestou“, která vede téměř po vrstevnici. Pod Studeným vrchem začne cesta v ostrých serpentinách prudce stoupat . Po namáhavém stoupání dorazíme na rozcestí Nad Vysokým vodopádem. Cestu zde kříží pěší modrá značka, která nás po klesajícím chodníčku může dovést k Vysokému vodopádu . Původně 45 m vysoký skalní stupeň na Studeném potoce byl při povodni v roce 1880 rozrušen na řadu kaskád.. Cestou můžete vidět zajímavé erozní tvary a skály s mechorosty.

  Od rozcestí vystoupáme až do nadmořské výšky 1190m a poté mírně sjíždíme severními svahy Malého Jezerníku k rozcestí u Maloklínské chaty. Od blízké lovecké chaty jsou nádherné pohledy na Bělou pod Pradědem a masív Orlíka. Zpevněná, později asfaltová silnice nás v dlouhém sjezdu okolo Jeřábu přivede k rozcestí Pod skalami Jeřábu. Dále nás čeká společně se žlutou pěší značkou táhlé mírné stoupání k Pekárce. Neopomeňte cestou odbočit ze silničky vlevo na lesní cestu. (silnička vede k hlavní silnici č.44) Z Pekárky mírně klesáme, poté po vrstevnicové lesní cestě křížíme sjezdovky a vleky a dorazíme na Červenohorské sedlo.

  Červenohorské sedlo je jedním z nejvýznamnějších středisek cestovního ruchu v Jeseníkách. Je zde horský hotel s krytým bazénem, horská chata a několik kiosků.V zimním období velký ski areál. U autobusové zastávky ve směru Šumperk odbočíme po kamenité Staré cestě vpravo po žluté pěší značce. V několika serpentinách ostřeji sjíždíme Koutským žlebem na okraj Koutů nad Desnou, poté již po místní komunikaci okolo chaty Sokolka k hotelu Musil. Zde se napojíme na úsek silnice k nádraží, kde jsme ráno náš náročný výlet začali.

  Zbývají –li nám síly, můžeme pokračovat do 20 km vzdáleného Šumperka po vlastní ose nebo opět využít služeb Železnice Desná

zpět na výpis ubytování


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru