TIPY NA VÝLET

Nýznerovské vodopády

zajímavost

Nýznerovské vodopády, někdy také nazývány Vodopády Stříbrného potoka, leží na 12 hektarech na území obce Horní Skorošice, severozápadně od města Jeseník. Jedná se o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik malých vodopádů, kaskád a peřejí zakončených velkým vodopádem. Hornina dobře odolávající erozi (amfibolické gabro) zde tvoří skalnatý práh, který voda musí překonat.
Voda ze dvou největších vodopádů volně padá do vyhloubených tůněk, částečně zahrazených naplaveninami. Další stupně jsou nižší. Ve špatně přístupné střední části je tok peřejovitý s balvany, zřícenými do proudu. Řečiště v těchto místech má v profilu často bizarní tvar s bočními výmoly a lze v něm pozorovat obří hrnce a misky. Na vlhkých částech skal roste společenstvo rostlin skládající se převážně z játrovek a mechorostů. Z vyšších rostlin převládají v soutěsce kapradiny.
Krásu kaskády ještě umocňuje vysoký průtok. Nejvyšší stupně měří 3 metry. Přístup k hornímu stupni je opatřen schody. Pokud je sejdete, ocitnete se pod vodopádem. Voda v celé kaskádě padá do hloubky 14 metrů.
Vodopády jsou volně přístupné. Od roku 1965 patří k přírodním památkám. Od roku 1968 je zde vyhlášen Chráněný přírodní výtvor Vodopády Stříbrného potoka.
Cesta k Nýznerovským vodopádům vede po modré turistické značce z obce Žulová. Nejsnadnější přístup je po lesní silničce z Nýznerova, která je přístupná jen pro pěší.


Vladimíra Dobešová
zpět na výpis ubytování


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NA FLÁM FEST ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na FLÁM FEST, který se uskuteční na zábřežském bazénu v sobotu 9. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kolikátý ročník Flám festu se letos uskuteční?

A) druhý
B) čtvrtý
C) šestý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna, vyhráli Petra Jelínková z Nového Malína, Adéla Borseníková ze Sobotína a Daniel Poštulka ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.