TIPY NA VÝLET

Rozhledna Biskupská kupa

rozhledna

Kamenná rozhledna Biskupská kupa z roku 1898 se nachází v hraničním pásmu nedaleko Zlatých hor směrem na Jindřichov. Od Petrovy boudy sem vede 1,5 km dlouhá turistická trasa po zelené značce.
Kruhová rozhledna měří 19,3 metrů a je nejstarší v Jeseníkách. Stojí na stejnojmenném vrcholu (890 m.n.m.) na místě původní dřevěné vyhlídkové věže z roku 1880, ve které byla v roce 1896 zřízena první poštovna na území Moravy.

Obě stavby vybudoval na tehdejší hranici mezi Rakousko-Uherskem a Pruskem Moravsko slezský sudetský horský spolek MSSGV.
Poštovna se směrovacím číslem 793 77 disponovala třemi typy razítek. Zanikla po druhé světové válce, v roce 2006 však došlo k jejímu obnovení. V dnešní době zajišťuje příjem obyčejných listovních zásilek vnitrostátních a do zahraničí.

Od května do října je tato technická památka zpřístupněna denně od 9 do 18 hodin, za příznivého počasí od slunce východu do slunce západu, v listopadu až dubnu o sobotách, nedělích, svátcích a prázdninách od 11 do 15 hodin.

Při dobré viditelnosti lze z věže dohlédnout do Vratislavi (Wroclavi - PL) nebo spatřit nejvyšší vrcholky Vysokých Tater.

www.rozhlednabiskupskakupa.cz

Vladimíra Dobešová

zpět na výpis ubytování


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.