TIPY NA VÝLET

Lipník nad Bečvou

město, obec

Lipník nad Bečvou je starobylé město s osmi a půl tisíci obyvatel. Leží na staré obchodní stezce, zvané Jantarová. v nejužším místě Moravské brány. Z jedné strany jej lemují Hostýnské vrchy a z druhé Oderské vrchy a údolím protéká řeka Bečva.
První písemná zmínka o Lipníku nad Bečvou pochází z roku 1238, město je však starší. Od revoluce je Lipník městskou památkovou rezervací, kde se nachází přes sto památkově chráněných objektů. Město dodnes nese mnoho znaků starobylých sídel: dominantní náměstí v centru, hvězdicový komunikační systém a objízdné komunikace. V blízkosti se nachází rozsáhlý středověký hrad Helfštýn, proslulý mezinárodními setkáními uměleckých kovářů Hefaiston. Hostí rovněž mnoho dalších kulturních i sportovních akcí. Lipník nad Bečvou má ideální dopravní (silniční i železniční) dostupnost.

Náměstí má tvar písmene L, původně však bylo čtvercové. Domy na jeho obvodu mají dodnes podloubí. Stojí zde klasicistní radnice, kašna z roku 1700 ozdobená sochou svatého Floriána,
kašna z roku 1859 se sochou svatého Jana Nepomuckého, Mariánský sloup z roku 1694, vzácně zachovaný typ měšťanského domu s původním renesančním typem fasády s plochostropým podloubím a zdobeným dřevěným dveřním portálem.
V ulici spojující náměstí s Hvězdní ulicí se nalézají takzvané rampouchy, neboli středověké rozpěrné oblouky mezi domy, které jsou v dnešní době velkou vzácností.
Na nejstarším území města stojí farní kostel sv. Jakuba. Původně byl postavem jako románská stavba, v patnáctém století získal gotickou podobu. Věž má renesanční arkádový ochoze a báň. Původní zvony nahradil nový zvon Michal, jeden z největších na Moravě. Při jeho zvonění se však třásla celá věž. Proto město na své náklady postaveno samostatně stojící zvonici v sousedství kostela.
V Bratrské ulici se nachází goticko-renesanční Kostel sv. Františka Serafínského ze šestnáctého století. Z původní stavby se dochovala dispozice kostela včetně obvodových zdí kněžiště s opěrnými pilíři, klenba kněžiště a dvě věže. Po sto letech jej piaristé přestavěli ve stylu raného baroka. Monumentální vstupní brána s půlkruhovým obloukem, vyplněný tepanou barokní mříží z roku 1757 a ozdobený plastikou, je architektonickým skvostem. Pozůstatky městských hradeb v Lipníku nad Bečvou patří k nejzachovalejším na Moravě. Zůstaly zde stát rozsáhlé úseky opevnění obou hradebních zdí se 7 baštami. Vznikly jako vymezující, uzavírající i obranný systém města, které svíraly ve dvou nepravidelných soustředných kruzích a při výpadních komunikacích byly prolomeny branami Hranickou a Oseckou, obě však byly v devatenáctém století zničeny.
Stavbu zámku v Lipníku inicioval na přelomu 16. a 17. století rod Bruntálských z Vrbna. Podle dochovaných konstrukcí, schodiště vtaženého do interiéru stavby a typu kleneb s lunetami zdobenými ornamentální štukovou výzdobou se soudí, že zámek navrhl vlašský zednický mistr a nechal jej vybudovat jako patrový s dvoutraktovou dispozicí. K radikální historizující novoklasicistní přestavbě došlo v 19. století. Dnes zámek slouží jako sídlo Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou.
Podle projektu stavitele Zürka vznikla i technicky zajímavá originální úprava terasy na střeše bývalých stájí západního dvorního křídla, přeměna v střešní zahradu propojenou pomocí můstku s bývalým salónkem v jihozápadním nároží.
Zámek obklopuje nádherný zámecký parke, založený 17. století knížetem. Jeho vývoj ovlivnily francouzské a anglické styly. Některé stromy pocházejí ještě z dob založení parku, například vzrostlá převislá forma buku lesního zvaná Opičák.
Perštýnská, původně židovská, ulice na obvodu městského jádra se skládá z řadových domků přistavených přímo k městskému opevnění. Před bývalou židovskou školou vidíme jediný dodnes zachovaný úsek “kočičí dlažby“. V této ulici se nachází také bývalá židovská radnice, dům s klášterní klenbou, vřetenové schodiště.
Nejstarší synagoga na Moravě přimknutá k hradbám byla v Lipníku vystavěna v 16. století a později mnohokrát stavebně upravována. Hlavnímu sálu dominuje gotická klenba s cihlovými žebry. Dnes slouží jako modlitebna Církve československé husitské. K interiéru modlitebny patří reliéfy Mojžíše, Ježíše a Jana Husa v nadživotní velikosti.
K židovským památkám města patří ještě tzv. Starý a Nový židovský hřbitov.
Raně barokní kaple svatého Josefa v sousedství pošty pochází z roku 1695. Řešení klenby se shoduje s architekturou kaple svatého Josefa Kalasanského u piaristického kostela. To ji řadí do tvůrčího okruhu G. P. Tencally, autora přestavby kostela sv. Františka Serafinského. Uvnitř zaujímá především freskami zdobená kopule.
Na městském hřbitově stojí kaple svatého Petra z roku 1688, původně vybavená hlavním a dvěma bočními oltáři, obrazy Křížové cesty a varhanami. V 70. letech 20. století však došlo pod záminkou rekonstrukce k odstranění posledních zbytků původního vybavení a původních omítek i maleb. Uvnitř kaple dnes stojí tři náhrobní kameny z konce 17. století, venku pak dalších devět náhrobků z 18.-20. století.
Z roku 1699 pochází kaple svaté Anny, nejvyšší bod města, vyhlídka do celého údolí Moravské brány.
Další samostatné kaple se nacházejí na Osecké a Hranické ulici.
K významným městským stavbám patří v neposlední řadě i komplex bývalého piaristického kláštera, zahrnující kolej, školu či sochu Jana Nepomuckého.


Vladimíra Dobešová

zpět na výpis ubytování


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.