TIPY NA VÝLET

Ludvíkovský okruh okolo Velkých Losin

cyklotrasa , Velké Losiny (9 km)

Velké Losiny, lázně – Račinka – Hotel Diana – Nad Ludvíkovem – Ludvíkov – zámek Velké Losiny -  Velké Losiny lázně   =     9 km

 

Nenáročný značený cykloturistický okruh okolo Velkých Losin po asfaltových a zpevněných komunikacích, který bývá používán i lázeňskými hosty-vozíčkáři. Vhodné i pro rodiny s dětmi, až na krátký úsek k hotelu Diana s minimálním automobilovým provozem. Pro všechny druhy jízdních kol.Kilometráž

mnm
km značení
Velké Losiny, lázně  
394 0 pásová bílá CZT 6197 v celé trase
Račinka 415 1  
U hotelu Diana 500 2,5  
Nad Ludvíkovem
525 3,5  
Velké Losiny, zámek 383 8  
Velké Losiny, lázně
394 9  

 

Doporučené  mapy :

  • KČT č.53 Kralický Sněžník (1:50000)
  • č.54 Hrubý Jeseník  (1:50000)
  • č.12 Hrubý Jeseník (cyklo, 1:100000)
  • SHOCART č.118 Jeseníky (cyklo , 1:75000)

 

 

Možnosti občerstvení :

Velké Losiny, lázně, u zámku, Ludvíkov, Hotel Diana

 

Popis trasy :

 

Náš malý výlet zahájíme u vchodu do lázní Velké Losiny, asi 200 m od železniční stanice. Ze Šumperka můžeme do Velkých Losin přijet vlakem Železnice Desná i s kolem nebo přijet po vlastní ose po silniční cyklotrase č.6114.

      Lázně Velké Losiny byly založeny  u sirných pramenů o teplotě 22-30 stupňů. První zmínka o lázeňské léčbě pochází již z roku 1576, kdy byl vybudován dřevěný dům, do kterého se odváděla sirná voda z bažin. Dnes je hlavní lázeňskou budovou Eliška, dále zde jsou budovy Božena, Račinka, Šárka, Chaloupka aj.  V lázních jsou léčeny poruchy hybnosti , nemoci ústředního nervstva, následky dětské obrny a poruchy dýchacích cest. Lázně jsou obklopeny parkem z roku 1851 s vzácnými stromy, množstvím rododendronů a azalek. V areálu žerotínských lázní zaujme starobylá kaple krytá šindelem. Na okraji lázeňského parku je oblíbené termální koupaliště.

      Od dřevěného rozcestníku pojedeme po bílé pásové cyklotrase 6197, která nás povede celý dnešní výlet.

Jedeme po silnici s vyloučeným motorovým provozem areálem lázní, po levé straně míjíme lázeňskou budovu s krytým kruhovým bazénem s termální vodou. Za lázněmi vpravo se můžete občerstvit u rybníku pečenými rybami. Objedeme uzavřenou závoru a mírně vystoupáme k rozcestí Račinka.  Křižujeme silniční cyklotrasu 6114, vpravo odbočuje pásová zelená cyklotrasa do Pekařova. U křižovatky stojí  dřevěný kříž postavený na paměť obětí čarodějnických procesů, loučili se zde odsouzenci se svými příbuznými.

       Podél oplocení lesní školky začneme stoupat po přístupové silnici k  hotelu Diana.  Nad hotelem Diana je rozcestí lesních silniček, vlevo odbočuje silnice k hotelu, my pokračujeme rovně (vpravo cesta do Žárové). Silnička míjí hotel Diana (od hotelu vyhlídka na část Velkých Losin a zámek)  a pozvolným stoupáním po svazích Lázeňského vrchu přijedeme na rozcestí Nad Ludvíkovem. Modrá pěší značka pokračuje po silničce k Pramenům, my odbočíme vlevo na kvalitní udržovanou lesní cestu vedoucí východním úbočím Kozí skalky. Za křižovatkou s polní cestou sjíždíme lesem větším klesáním do osady Ludvíkov (pozor závora!). V dolní části Ludvíkova  nabízí občerstvení penzion Vaněk.  Na křižovatce u renovovaného velkého barokního špýcharu z pol.18.století se sochou sv.Floriána zamíříme vpravo a po silnici přijedeme k parkovišti u velkolosinského zámku.

         První písemná zmínka o Velkých Losinách je z roku 1351 , v 16.stol zde stávala zřejmě malá gotická vodní tvrz. Zbytky tvrze byly nalezeny při průzkumu zdiva dnešního zámku. V roce 1496 získal Losiny Jan starší ze Žerotína . Jan mladší ze Žerotína  zahájil po roce 1581 rozsáhlou přestavbu vodní tvrze na velký renesanční zámek, která byla dokončena roku 1589. Zámek patří dodnes ke klenotům moravského stavebního umění 16.století. Má tři křídla ve tvaru písmene U otevřené k nádvoří s třípodlažními arkádami. Dominantou zámku je štíhlá osmiboká věž. Zámek původně pokrývala sgrafitová výzdoba.  Mocný Jan ml.ze Žerotína byl proslulý svým tvrdým zacházením s podaným lidem, v roce 1601 vydal velmi utiskující robotní patent.  V roce 1662 došlo k selskému povstání, které bylo potlačeno a tři vůdce  (Petzold, Jaschek, Winter) nechal Přemek III. popravit u Popravčího dubu (u hlavní silnice).  K temné historii velkolosinského panství  patří období panování hraběnky Angelly Sibyly Galle, rozené Žerotínové v letech 1673-1692, kdy byly v roce 1678 zahájeny pověstné čarodějnické procesy. V zámku sídlil až do roku 1692 inkviziční tribunál vedený nedostudovaným Františkem Bobligem z Eldštatu, dnešních Zlatých Hor. V touze po majetku a z pomsty vůči nepřátelům nechal po krutém mučení popravit či upálit 56 obětí . Hraběnka procesy považovala za důkaz své katolické víry.   Na začátku 18.století byla přistavěna tři barokní křídla s arkádami, barokní zámecká kaple a vznikla zahrada v barokním stylu. Díky zadlužení Žerotínů zámek v roce 1802 koupili Lichtenštejnové, kteří jej vlastnili až do roku 1945. Žerotínové se přestěhovali na zámek do Bludova i s cennými uměleckými sbírkami a knihovnou. Lichtenštejnové upravili zámek na letní sídlo. Po 2.světové válce se část žerotínských sbírek na zámek vrátila.  K nejhezčím interiérům zámku patří hodovní síň s kazetovým stropem a cenným nábytkem , zámecká obrazárna nebo žerotínská zbrojnice. Zámek je přístupný v obvyklou návštěvní dobu (70 minut s průvodcem) , upravovaný zámecký park  s rybníčkem celoročně. Roku 2002 byl zámek prohlášen národní kulturní památkou.

Občerstvit se lze v bufetu na parkovišti, kde je také velká turistická mapa a rozcestník.

       Po prohlídce zámku pokračujeme podél Losinky po asfaltovém chodníku na místní komunikaci, která nás povede krajem obce  zpátky k lázním. Před lázněmi odbočuje ulička  vpravo kolem Mirabaru k další pozoruhodnosti obce ,  ruční papírně. Papírna byla založena Žerotíny na konci 16.století. Papírna však nebyla příliš výnosná, navíc výrobu negativně ovlivnily čarodějnické procesy. a morová epidemie. V pol.19.stol. začala papírna prosperovat po koupi rodinou Schnidtů.  Výroba ručního papíru se zachovala dodnes a velkolosinský papír slouží různým reprezentativním účelům. Nejstarší  nepřetržitě pracující papírna ve střední Evropě vyrábí papír  ručně, nabíráním papíroviny na čerpací síta, namáčením do živočišného klihu a sušením v půdních sušárnách. S výrobou se můžete seznámit na prohlídce, která je součástí návštěvy papírenského muzea.(otevřeno květen-září  UT-NE 9-12, 13-17, duben-říjen PO-PA 9-12, 13-16).

  

zpět na výpis ubytování


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.