TÉMATA ČLÁNKŮ

MUZEA, VÝSTAVYPátá výstava z cyklu „Člověk tvůrce“ se věnuje historii výroby skla nejen v našem regionu

Pátá výstava z cyklu „Člověk tvůrce“ se věnuje historii výroby skla nejen v našem regionu Šumperk - Ve čtvrtek zahájí Vlastivědné muzeum v Šumperku pátou výstavu z původního autorského cyklu Člověk tvůrce. Po kameni, hlíně, dřevu a kovu se nyní dostává ke slovu křehké sklo.
Kultura, 16. února 2014, 18:29, Ondřej Polák

Čas nejde zastavit, ani v Mohelnici

Čas nejde zastavit, ani v Mohelnici Mohelnice - V pátek 14. února v 17 hodin otevře mohelnické muzeum novou výstavu s názvem Čas nejde zastavit. Expozice čerpá z unikátní kolekce hodin, které vlastní ve svých sbírkách šumperské muzeum a jeho pobočky muzeí v Mohelnici, Zábřehu a z Havelkova muzea v Lošticích.
Kultura, 10. února 2014, 07:00, Roman Tyčka

Unikátní sbírka pekařovských flašinetů je k vidění v muzeu

Unikátní sbírka pekařovských flašinetů je k vidění v muzeu Šumperk - Jak se v Pekařově narodila hudba aneb Hrátky s hracími stroji se jmenuje výstava, kterou na sklonku roku 2013 připravilo občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné s Vlastivědným muzeem v Šumperku. Sešlo se na ní po 75 letech třináct flašinetů z pekařovské firmy rodu Kolbů.
Kultura, 30. prosince 2013, 06:00, redakce, mb

Keramické betlémy zaplní Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Keramické betlémy zaplní Památník Adolfa Kašpara v Lošticích Loštice - Na blížící se Vánoce navnadí návštěvníky Památník Adolfa Kašpara v Lošticích, kde bude ve čtvrtek 14. listopadu zahájena výstava keramických betlémů. Expozice představí díla ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, muzeí v Zábřehu i v Mohelnici od autorek působících v regionu.
Kultura, 13. listopadu 2013, 14:00, redakce

Čas, který nejde zastavit, představí šumperské muzeum

Čas, který nejde zastavit, představí šumperské muzeum Šumperk - Hodiny sloupkové, nástěnné, stolní, skříňkové, kuchyňské, kapesní a budíky ze starých sbírek poprvé veřejnosti představí 24. října Vlastivědné muzeum v Šumperku. Půjde o ucelenou expozici nazvanou Čas nejde zastavit… ze sbírek poboček v Mohelnici, Zábřeha a z Havelkova muzea v Lošticích.
Kultura, 21. října 2013, 08:00, redakce

Výstava ukazuje proměny tuzemských krajin a celků v časeFOTO

Výstava ukazuje proměny tuzemských krajin a celků v čase Šumperk – Po loňské úspěšné výstavě s názvem Paměť map – S mapou se neztratíš, která představila nejstarší kartografická díla a vývoj různých druhů map, nabízí v těchto dnech Vlastivědné muzeum v Šumperku její pokračování, tentokrát s podtitulem Náš stát, jeho země a územněsprávní celky v proměnách. Záměrem této expozice je ukázat v průběhu dvou staletí mapy, které poctivě zaznamenávají územní proměny vyvolávané různými historickými událostmi. Nejstarší vystavovaná mapa pochází ze 17. století a zobrazuje územní stav Českého království. Všechny exponáty jsou součástí místních muzejních sbírek.
Kultura, 22. května 2013, 02:50, tor, mošo

Paměť map připomene časté proměny hranic našeho státu

Paměť map připomene časté proměny hranic našeho státu Šumperk – Časté pohyby hranic našeho státu od dob Rakouského císařství připomene výstava z cyklu Paměť map. Expozice s názvem Náš stát, jeho země a územně správní celky v proměnách je pokračováním loňské výstavy S mapou se neztratíš.
Kultura, 27. března 2013, 20:04, redakce, mošo

Muzeum ukazuje největší patchworkovou deku na světě

Muzeum ukazuje největší patchworkovou deku na světě Šumperk – To, že výstava může inspirovat, jak trávit volný čas, se můžou přesvědčit návštěvníci expozice Patchwork. Do poloviny března nabízí Rytířský sál Vlastivědného muzea v Šumperku příležitost zjistit, jak se dá kouzlit s obyčejnými kousky a zbytky látek, které se najdou v každé domácnosti.
Kultura, 5. března 2013, 13:43, tor

Galerii Šumpersko ovládl starověký EgyptFOTO

Galerii Šumpersko ovládl starověký Egypt Šumperk – Výstavu o Egyptu nabízí v těchto dnech k vidění Galerie Šumpersko ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Vznikla ze sbírek slovenského cestovatele a amatérského egyptologa Jána Hertlíka z Pezinku. Svou první návštěvu této země uskutečnil před deseti lety a od té doby se k jeho podmanivé kráse opakovaně vrací.
Kultura, 10. února 2013, 15:33, tor, mošo

Kniha o kamzících je nově v prodeji

Kniha o kamzících je nově v prodeji Šumperk – Kniha Kamzíci v Jeseníkách je novým přírůstkem ediční řady Knihovnička Severní Moravy vydaná Vlastivědným muzeem v Šumperku. Jejím autorem je Jiří Pecháček, kterým tímto způsobem usiluje o vzbuzení většího zájmu o kamzičí zvěř.
Zprávy, 4. listopadu 2012, 08:52, mošo

123...78

zpět na výpis


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.