PROGRAMY KULTURNÍCH AKCÍ

19.08.2017 - DÁMY A PÁNOVÉ, DO GALA!


 


Popiska k fotce: Marie Jedličková z Branné v šatech z tanečních v roku 1959.


Ve čtvrtek 4. května v 17 hodin bude v Rytířském sále a předsálí vernisáží zahájena výstava Dámy a pánové, do gala! Výstava, která představí společenské šaty 20. století, vznikla díky ochotě žen, které si šaty uschovaly a laskavě je zapůjčily šumperskému muzeu. Jedním z důvodů, proč si dámy tyto oděvy pečlivě uložily, je hodnota šatů jako věcí. Oblečení bylo po celé 20. století v poměru k platu dražší než dnes. Ceny látek odrážely kvalitu, ceny krejčovského zpracování preciznost jejich ušití. Složité bylo již samotné nakoupení kvalitní látky a vyžadovalo hodně trpělivosti a mnohdy i vynalézavosti. Oblečení se proto často přešívalo nebo dědilo. Další důvod k uschování spočívá spíše v hodnotě vzpomínek na období a na osoby, které odložené šaty nosily. Připomínají nám něco nebo někoho, vyvolávají vzpomínky a pocity, vypovídají o tom, čeho si vážíme. Jsou dokumentem naší osobní historie. Kromě toho jsou i svědkem velké historie, svědkem doby, ve které vznikaly. Jejich prostřednictvím se dozvídáme o vkusu lidí, dobové módě, dovednostech domácích i profesionálních švadlenek, o společenském životě, o úrovni textilní a oděvní výroby a průmyslu.
Na výzvu, zveřejněnou na webových stránkách muzea a v tisku, reagovaly desítky dam z našeho regionu a zapůjčily téměř 200 společenských šatů, k nimž připojily fotografie a různé doplňky, které ke společenským šatům neodmyslitelně patřily – kabelky, šperky, rukavice a boty. Část vystavovaných exponátů pochází i ze sbírek Vlastivědného muzea a jeho zařízení.
Šaty, které se z kapacitních důvodů na výstavu nedostanou, budou představeny veřejnosti o měsíc později, 9. června, na módní přehlídce v rámci šumperské Muzejní noci. Výstava potrvá do 27. srpna 2017.


Vlastivědné muzeum v Šumperku
Hlavní třída 22, Šumperk, 787 01
telefon: 583 363 070
e-mail: vypnuty JavaScript
www: http://www.muzeum-sumperk.cz

poznámka:
Návštěvní doba:








celoročně








úterý-pátek: 9:00-12:00 12.30-17:00








sobota:9:00-13:00








neděle: 13:15-17:00








zpět na výpis


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).