ZPRAVODAJSTVÍ

Zůstali bez práce i bez výplat

22. března 2016, 07:00, Jaroslav Kropáč
Hanušovice - Jeden z největších zaměstnavatelů na Hanušovicku, firma ZKL, má vážné potíže. S podnikem totiž ukončil spolupráci jeho hlavní odběratel Volkswagen a čtyři stovky zaměstnanců tak pravděpodobně přijdou o práci. V současné době jsou doma a bez únorové výplaty. Pokud podnik nesežene nového odběratele, bude to pro zaměstnanost v regionu katastrofa.

 „Na konci února přijalo vedení centrálního nákupu Volkswagen rozhodnutí ukončit výrobu všech dílů v podniku ZKL Hanušovice a bez dalšího odůvodnění zastavilo platby za již dodané výrobky. Současně uložilo ostatním svým dodavatelským podnikům přestat odebírat díly ze ZKL Hanušovice," komentoval aktuální situaci generální ředitel ZKL Jiří Prášil.
Hanušovický podnik se specializuje na výrobu ložisek a dílů pro strojírenství. „Bylo nám všem doporučeno, abychom si hledali práci jinde se slovy, že v momentě, kdy ji najdeme, můžeme ihned odejít bez výpovědní lhůty. Poslední výplatu, tedy za měsíc únor, jsme neviděli,“ řekl Týdnu dlouholetý zaměstnanec podniku, který si však do novin nepřál uvést jméno.

Problémy s kvalitou


Odstoupení Volkswagenu od spolupráce s hanušovickou firmou může souviset s problémovou kvalitou dodávaných dílů. To ostatně potvrdilo i vedení ZKL, které zároveň dodalo, že úroveň vyrobených dílů se v poslední době podařilo dostat na standardní úroveň. Redakci Týdne na severu se však ozval jeden z pracovníků firmy, který celou situaci popsal jinak: „Volkswagen nám opakovaně po mnoho měsíců vracel kvůli špatné kvalitě stovky i tisíce dodaných kusů a několikrát vyzýval ke zlepšení kvality. Minulý měsíc jsme místo normální výroby už jenom opravovali reklamované kusy.“


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.3.2016 08:37
Titulek: Zetor Hanušovice
Autor: Laďa
129
117
Tak to asi pan Prášil měl oním podnikem projít sám a podívat se z blízka, kde je problém. Možná by se umazal, ale hlavně by něco udělal pro záchranu Zetoru v Hanušovicích. Možná to včas chtělo i výměnu ředitele a obchodní skupiny. Co asi obchodníci dělali?Pokud bude chtít podnik žít dál, stejně bude muset problémy řešit a navíc hledat zákazníky, nebo snad na našem trhu hledat finální mezerový produkt. Všechno na našem trhu určitě není, ale do rozjetého vlaku se naskakuje čím dál hůře. Jó, kde jsou ty časy ředitelů Vágnera,Gryce a Ráčka. Dalo se o nich říci, že všchni viděli práci z blízka.
Reagovat
Datum: 22.3.2016 09:26
Titulek: Zetor
Autor: Míla
112
106
JÓ to už je dávno pryč kdy ředitel se staral nejen o výrobu a také o ty kdo pro něj a jeho podnik pracoval.Jó máme co jsme chtěli !!!
Hlavně když je demokracie té se lidé nají
Reagovat
Datum: 22.3.2016 09:33
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
132
122
Teď by měli šáhnout do svých kapes ti, co nabrali tolik agentur k výrobě zmetků, aby zaplatili lidem dlužné výplaty, chytráci.
Reagovat
Datum: 22.3.2016 19:55
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jindra
109
105
A takhle dopadne i CBA v šumperku agenturní zaměstnávání = nekvalitní práce >>>bereme každého kdo přijde :) klidně i bez mozku...
Reagovat
Datum: 22.3.2016 22:48
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
117
CBA jsou ale jen překupníci, ne? Tedy žádné vytváření výrobků a hodnot, jen překládání palet z kamionů do dodávek. To zvládne i blbec, tam není moc co zkazit.
Reagovat
Datum: 23.3.2016 20:48
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Libor
101
101
Samozrejme ze jde skazit cokoliv... Misto 6 kartonu susenek dostane malej obchod 6 patel susenek tak asi neni neco v poradku :)
Reagovat
Datum: 22.3.2016 09:39
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
109
To je pravda, sami se napakovali a dělníky nechají napospas bídě. Udělali z nich žebráky a dlužníky.
Reagovat
Datum: 22.3.2016 11:01
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
120
Nepřemýšleli jste uvalit na firmu insolvenci máte na to právo jako zaměstnanci a alespoň nejaké peníze dostanete od PÚ jinak se dál nepohnete.Odbory zřejmě nefungují tak jak mají.Čím dřív to budete řešit takto máte alespoň nějakou šanci.
Reagovat
Datum: 22.3.2016 11:48
Titulek: nechápu
Autor: aNONYM
128
110
Já to vedení nechápu. Přece když mi někdo opakovaně vytkne kvalitu, která byla dřív v pořádku, musím s tím něco dělat. Proč to dřív šlo a teď ne? Přece management, pokud to nejsou úplní volové nebo tuneláři, musí mít pud sebezáchovy a udělat opatření, aby se kvalita vrátila tam, kde už jednou byla.
Reagovat
Datum: 22.3.2016 12:33
Titulek: Vedení je na baterky
Autor: Daves
41
113
Co chcete když se ve firmě střídá vedení jak na záchodě a na kvalitu výroby nedohlíží ti co by měli?jak je možné e lidé pod persoánálkou byly placeni hodinově bez toho aby měli nějakou zodpovědnost za kvalitu provdené práce? a takových věcí je tam mnoho. Hlavně že starej to komentoval tak že se koncernu uleví
Reagovat
Datum: 22.3.2016 13:20
Titulek: Sodoma-komora
Autor: karel
119
Jinak to nemohlo dopadnout.Bulhaři jako pitný režim krabicové víno .Krádeže každý den.Posuvky povinně nosit u sebe.Mistři se nedomluví s cizinci .80% zmetků.Soulože v pracovním procesu.Dělník neví co má dělat,krade sousedovi vyrobený materiál,atd..
Reagovat
Datum: 22.3.2016 13:37
Titulek: Re: Sodoma-komora
Autor: petr x
130
Aplikace socialistického způsobu plnění pracovních povinností a kvality práce na kapitalisty z Volkswagenu evidentně neklapla, ti neřádi kapitalistický chtěli kvalitu a plnění termínů, no kdo to kdy viděl? Tak zůstaly jenom odborářské kecy o ožebračování a dlažbě a mizérii demokracie. Film "Díra u Hanušovic" získává další rozměr.
Reagovat
Datum: 2.4.2016 02:01
Titulek: Re: Sodoma-komora
Autor: Molín
97
139
Díra u Hanušovic se rozšiřuje na celé Hanušovicko, později na Šumpersko a Jesenicko. Zvládnou to filmaři?
Reagovat
Datum: 22.3.2016 16:57
Titulek: Zetor Hanušovice
Autor: Laďa
104
Je pravdou, že odbory tady v minulosti v tomto státě fungovaly pouze tak, že předseda se chodil tak maximálně ožírat s vedením podniku, to pamatuji z Prametu. Možná je to v současné době stejné, takže nemohou zbývat myšlenky na to, jak se postarat o ty, co tvoří hodnoty. Odbory krčí někde v koutě a většinou jim velí nějaká hloupá zabedněná hlava, která tak maximálně sleduje svůj prospěch. To je jak vidím plošné.
Reagovat
Datum: 22.3.2016 18:02
Titulek: Re: Zetor Hanušovice
Autor: petr x
129
109
Páni soudruzi odboráři zezdola měli být první, kdo se měl ozvat proti importovanému a agenturnímu marasmu. Co dělali "místní" zaměstnanci-odboráři, kterým jde v tomto zmrveném regionu o živobytí? Čekali na karafiát k MDŽ a kolekci k Vánocům? Nechce se mi věřit, že ten bordel nikdo z nich neviděl, že skutečně všichni byli tak nevšímaví...a věřili v zázrak spásy firmy. Nikdo jim ale neřekl, že "Das Auto" není RVHP.
Reagovat
Datum: 22.3.2016 19:44
Titulek: Re: Zetor Hanušovice
Autor: aNONYM
119
342
Přesně tak, pokud tam byli nějací odboráři, jsou to totální gumy.
Reagovat
Datum: 3.5.2016 07:27
Titulek: Re: Zetor Hanušovice
Autor: Katty
79
Tak co se divite Boruvkova a spol no neni divu takove pipenky zajimaj jen nehticky vlasky drby atd... a ne nejaky zachranovani....
Reagovat
Datum: 24.3.2016 06:12
Titulek: Re: Zetor Hanušovice
Autor: Pavel
97
120
To co bylo v minulosti je za námi a ne všichni to hodnotí špatně. Vaše "možná" svědčí o tom, že o činnosti odborů nevíte nic a sám odborář nejste. OS Kovo je jeden z nejlepších odborových svazů v této republice a má svou váhu a umí se svých členů zastat. Vážím si práce předsedů základních odborových organizací v současných podmínkách, kdy se 27 let snaží vlastníci firem zašlapat odbory do ztracena a díky všem vládám se jim to docela daří a právě díky členům odborů a těch Vámi opovrhovaných předsedů se jim to doposud nepodařilo. Přeji Vám brzké prozření.
Reagovat
Datum: 24.3.2016 08:09
Titulek: Re: Zetor Hanušovice
Autor: petr x
94
Ano, nejsem odborář a určitě tedy věci nerozumím. Očekávám tedy jako trouba, zvyklý se o sebe postarat sám, že se tento skvělý OS zastane svých hanušovických členů a jejich situaci zlepší nejlépe nicneřešícím plamenným prohlášením o následcích špatné práce managementu a dopadu na situaci v regionu, případně vyhlášením třeba stávkové pohotovosti, své by jistě udělala i nějaká ta televize s anketou před místním Penny Marketem. Bohužel to nic nezmění na skutečnosti, že mizernou a reklamovatelnou produkci odboráři tolerovali nebo dokonce sami spoluvytvářeli a ani jejich odboroví bossové s tím nic nedělali - a ti se tak dostávají na pozici spoluviníků. To pak působí odborářské fráze o všech blbých vládách, vlastnících firem a zašlapávaných odborech za posledních 27 let jen jako stesk pohodlné době, kdy v "pevné jednotě strany a lidu" nebylo s kým a za co bojovat. Proč neprozřeli a nebojovali proti bordelu ve fabrice, která i je živí a který viděli (většinou místní a neagenturní) zaměstnanci kolem sebe - viz komentáře?
Reagovat
Datum: 24.3.2016 09:05
Titulek: Re: Zetor Hanušovice
Autor: X
127
121
Ještě pořád dáváte na vánoce nejdražší kolekci na světě odepsanou na daních ? Kdyby jste si odborářské příspěvky nemohli odepsat na dáních tak je vás půl. Kdyby začeli odboráři platit ze svýho ( a nebyli v podstatě dotováni státem)tak by se možná začali starat kam ty prachy jdou a co vlastně ti funkcionáři dělaj. Zatím jen blbě kecaj pořádaj zájezdy a lezou do politiky místo aby tvrdě vyjednávali se zaměstnavatelem třeba za zvýšení platů.
Reagovat
Datum: 24.3.2016 10:55
Titulek: Re: Zetor Hanušovice
Autor: aNONYM
81
V ZKL si ti vlastníci očividně odbory koupili, ale možná nemuseli vzhledem k jejich „schopnostem“. Výsledek vidíme všichni. Odbory jsou hned po managementu druzí největší viníci. Tak snad aspoň ty kolekce byly...
Reagovat
Datum: 22.3.2016 18:31
Titulek: Počátek konce...
Autor: občan
145
Nechci být špatným prorokem,ale pokud se ani ZKL Hanušovice nepodaří rozjet,bude to znamenat postupné vylidňování tohoto regionu.Je odsud všude daleko ,tzn dojíždění do práce.Mladí postupně odejdou z tohoto regionu do měst za prací,ceny bytů a nemovitostí půjdou na minimum nebo budou neprodejné.Takže je odkoupí sociálka a překupníci a nastěhují sem další romské spoluobčany,vzroste tím kriminalita .Je to počátek konce Hanušovicka,je mi zle,nedobře a smutno...
Reagovat
Datum: 22.3.2016 19:05
Titulek: Tupci
Autor: Xj@3.cz
133
Ve vedení jsou tupci o tom žádný pochyb.
Reagovat
Datum: 23.3.2016 06:13
Titulek: Re: Tupci
Autor: Anonym
102
Stačí se podívat na kvalitu provedené práce v ZKL. Stačí, přijdu do práce a hned vidím místo kvality kvantitu.
Reagovat
Datum: 22.3.2016 20:47
Titulek: Bez titulku
Autor: Daves
111
108
Pokud to nekoupí zahraniční investor, který vyháže vedení a naučí lidi dělat to za co jsou placeni tak ta firma nemá žádnou budoucnost
Reagovat
Datum: 23.3.2016 09:09
Titulek: Zetor
Autor: xxx
128
102
A možná to byl i konkurenční zájem o likvidaci a zlatokopové z vedení za menší úplatek to dobře naprogramovali! Jinak si nemohohu vysvětlit že je nezajímala kvalita. Jsou to pěkní šmejdi !
Reagovat
Datum: 24.3.2016 14:41
Titulek: Re: Zetor
Autor: Cuklík
146
Je to vina dělníků a zaměstnanců. Nezjistili si dlouhodobou perspektivu fabriky a teď se diví. Nebudeme nikoho vodit za ručičku. Chytří informovaní lidé už dávno věděli že Hanušovice přijdou zahrnout hnojem a proto utekli.
Reagovat
Datum: 24.3.2016 18:28
Titulek: Re: Zetor
Autor: aNONYM
129
125
Možná stačilo, aby dělali pořádnou práci a zákazník jim nemusel vracet hromady zmetků ;)
Reagovat
Datum: 25.3.2016 05:47
Titulek: Re: Zetor
Autor: Zizi
139
105
Ano, je to jednoznačně vina dělníků. Když se v práci povalují a dělají zmetky nemůžou se pak divit. Manažéři můžou být špičkoví a nic s tím nenadělají. A manažeři k vůli dělníkům přijdou také o práci. Ti si to nezaslouží.
Reagovat
Datum: 25.3.2016 10:51
Titulek: Re: Zetor
Autor: aNONYM
161
102
To píšete schválně, tak blbej být nemůžete. Samozřejmě je to vina skoro všech (vrátného a uklízeček nejspíš ne). Dělník vyrábí zmetky, které zákazník opakovaně vrací. Management s tím nic nedělá a odboráři taky ne, i když by v rámci zachování chodu firmy a tím pádem i pracovních míst měli. Prostě banda nezodpovědných oslů od ředitele až po dílny. A přitom měli kšeft, o kterém se jiným jen zdá.
Reagovat
Datum: 26.3.2016 13:22
Titulek: Re: Zetor
Autor: Nero
154
A teď si představte, že bude postupně nastupovat generace úspěšně zdegenerovaných absolventů škol, kteří nerozeznají pilku od kovadliny. Pak bude dosaženo cíle konkurence-zdegenerovat naše školství tak, že absolventi nebudou použitelní ani na donášení svačin. K tomu veškeré kroky v našem školství postupně směřují. A vede se.
Reagovat
Datum: 28.3.2016 18:53
Titulek: Re: Zetor
Autor: Anonym
127
100
Pravda
Reagovat
Datum: 3.5.2016 07:22
Titulek: Re: Zetor
Autor: Katty
111
A kdyz uz zato muzou ti delnici byli vubec preskoleni byla jim prace vysvetlena byli prezkouseni nato zda to umi jestli ne tak zato muze asi nejspis vedeni a ani se nedivim ze na to odbory nedaly pozor kdyz tam jsou takov jako je Boruvkova a pod... ve vedeni Sevanio a pod... tak se ani nedivim temto lidem jde jen o sebe a ne o zamestnance a dobre odvedenou praci. A beztak to je schvalne aby mohli tunelovat...
Reagovat
Datum: 25.3.2016 14:56
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
136
Rikejte si co chcete ale dojebaly to mongolci z agentur nas kmenovy buzerovaly a kdyz jsem kolikrat sel na stroj po takovym cloveku a ptal se ho jak to slo tak mi doslova rek ze to ma nekde a ze mu je to uprdele tak to je potom tezky
Reagovat
Datum: 25.3.2016 22:40
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Tomáš 2
133
107
Když čtu Vaši češtinu, tak mne napadá, jestli také nejste "mongolec z agentury"...
Reagovat
Datum: 27.3.2016 12:09
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
106
105
No jo ja zapomnel inteligenti pisou carky a hacky
Reagovat
Datum: 27.3.2016 12:51
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
104
107
A přište ty blbečku važ slova jde vydět že se zajimáš jenom jak kdo píše
Reagovat
Datum: 27.3.2016 20:00
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: petr x
113
113
...tak od tebe ten "blbeček" fakt sedne...
Reagovat
Datum: 29.3.2016 12:48
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
96
106
Hele kdyz se te to netyka tak ticho
No a sedi no a co sere te to?
Reagovat
Datum: 29.3.2016 14:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Tomáš 2
96
103
Takže zde podle Vás mohou diskutovat pouze ti, kterých se to týká???
Reagovat
Datum: 28.3.2016 21:38
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Tomáš 2
103
Přemýšlel jsem, jestli mám na Váš komentář vůbec odpovídat. Proč jsem "blbeček" - napsal jsem něco hloupého nebo nesmyslného? Proč mám "vážit slova" - napsal jsem něco urážlivého? Předem děkuji za odpověď, rád si na ni počkám.
Reagovat
Datum: 29.3.2016 12:43
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
82
Hele neznaz moji situaci tak nevim proc soudis nekoho kdo nepise znamenka ve vetach asi jsi nepracoval v zkl?

Reagovat
Datum: 29.3.2016 18:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: petr x
98
101
Pokud jsi tam pracoval, je "vydět", proč ta fabrika dopadla takhle...
Reagovat
Datum: 27.3.2016 11:00
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Bubák
101
Ještě by to mohlo zachránit nasazení kvalifikovaných imigrantů.
Reagovat
Datum: 27.3.2016 11:48
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
99
107
No jo, akorát, že sem žádní imigranti pořád ne a ne přijít.
Reagovat
Datum: 27.3.2016 17:43
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Ahmed
98
...kteří by z dostupných ukradených součástek vyráběli improvizované výbušné systémy
pod značkou made in ZKL :-)
Reagovat