KULTURA

ZUŠ Šumperk - průkopníkem koncertního melodramatu

31. října 2011, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Šumperk - Na půdě Základní umělecké školy v Šumperku se připravuje velmi netradiční projekt oslovující nebojácné pedagogy a žáky literárně dramatického oboru základních uměleckých škol. Jedná se o 1. ročník Soutěže v interpretaci koncertního melodramatu pro žáky literárně dramatického oboru s klavírní spoluprácí pedagogů ZUŠ, jenž se uskuteční ve dnech 12. – 13. listopadu 2011 v prostorách ZUŠ Šumperk na Žerotínově ulici.

Soutěž je veřejně přístupná a organizátoři srdečně zvou všechny zájemce k nahlédnutí do kulinářského umění koncertního melodramatu. Tuto soutěž lze považovat za vskutku novátorský počin, neboť se jedná o první významný pokus poodkrýt tajemství koncertního melodramatu žákům ZUŠ prostřednictvím oficiálního celostátního soutěžního klání.

Ptáte se, proč právě melodrama? V čem tkví jeho tajemství a jaký může být jeho přínos pro samotné žáky? Především pro jeho specifičnost a jedinečnost při uměleckém ztvárnění. Tento žánr představuje unikátní propojení textové (tedy recitované) a hudební složky, které plynou souběžně a společně tak sdělují obsah směřující k vyšší kvalitě uměleckého projevu. Provázanost hudby a mluveného slova tedy umocňuje celkový dojem z produkce. Pro žáky recitátory skýtá tento hudebně dramatický žánr nové možnosti přístupu k přednášenému textu, neboť jsou nuceni respektovat hudební průběh celku coby nedílnou součást jejich pojetí dané předlohy.

Soutěže se zúčastní nejvyšší možný počet 25 soutěžních dvojic, které se sjedou ze sedmnácti škol v republice. Výkony bude posuzovat odborná pětičlenná porota a v letošním roce máme tu čest přivítat na těchto postech: Irenu Konývkovou (ředitelka ZUŠ Ostrov nad Ohří a předsedkyně umělecké rady literárně dramatických oborů ČR), Olgu Kaštickou (herečka Divadla Šumperk), Blanku Rozehnalovou (odborná asistentka na Katedře Českého jazyka a literatury PdF UP v Olomouci), Vladimíra Jopka (herec, zpěvák, učitel LDO ZUŠ Harmonie Praha) a Jiřího Knotte (hudební skladatel a klavírista, učitel na konzervatoři v Teplicích).

První ročník soutěže slibuje pestré zastoupení, množství nových zážitků pro všechny přítomné a tvůrčí prožitek během jedinečného setkání žáků s pedagogy a členy odborné poroty. Veřejnost je zvána nejen na soutěžní klání samotné, ale i na vystoupení dětského pěveckého sboru Motýli (12. listopadu v 19:00 v Evangelickém kostele), které představuje kulturní obohacení celého melodramatického víkendu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.