Zprávy

Perverzní a špinavá dotace – ochránci přírody chtějí kvůli Sněžníku zásah Bruselu

OKRES – Do Evropského parlamentu míří v těchto dnech podnět ochránců přírody, kteří žádají okamžité prošetření a zastavení stavby rozhledny na Králickém Sněžníku. Odpůrci projektu hovoří o ničení unikátní přírody a dotaci, která realizaci vyhlídkové věže umožnila, označují za perverzní a špinavou.

Hloubení základů pro novou rozhlednu na Králickém Sněžníku. Foto: -red-

„Především je třeba uchránit divokou přírodu Sněžníku. Ale také je třeba skoncovat se systémem, kdy evropské dotace posilují moc oligarchů a vlivových skupin, a navíc ničí mimořádně cenné části naší přírody. Veřejným zájmem na Králickém Sněžníku je ochrana unikátní a divoké přírody, a ne nával platících turistů,“ tvrdí Ivo Dokoupil z hnutí Duha Jeseníky. 

Pod petici se podepsalo už 1700 Čechů i Poláků

Proti stavbě rozhledny se nebouří jen turisté z Česka, ale překvapivě i Poláci. Právě polská strana je přitom investorem projektu. Pod petici se podepsalo už 1700 lidí. Ministerstvo životního prostředí ČR schválilo realizaci stavby rozhledny v roce 2014 s tím, že nedojde k ohrožení vzácné horské flóry a fauny.

„Pokud se investor od původního záměru nějak odchýlil nebo nedodržel stanovené podmínky, je prošetření samozřejmě na místě,“ uvedla Dominika Pospíšilová, mluvčí ministerstva.

Turisté, o které místní nestojí

Zastánci projektu argumentují tím, že rozhledna navýší turistický ruch, který pomůže celému regionu a přispěje k rozvoji obcí. Některé z nich ale o další růst nestojí.

„Vnímám to velmi negativně. Za naším katastrem leží obrovský turistický komplex, který se dál rozvíjí. Pro naši obec rozhledna na Kraličáku nic dobrého nepřinese. A turistický průmysl k nám nepřinesl ani slibovaná pracovní místa. V areálu Dolní Moravy pracuje pár našich lidí, ostatní tam jezdí z celého Česka,“ dodal starosta obce Malá Morava Antonín Marinov.


  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.