Zprávy

Turistické tsunami opadlo. CHKO Jeseníky sčítá škody

OKRES – Souhrnná data z letní návštěvnosti Jeseníků zatím k dispozici nejsou, podle Správy CHKO Jeseníky je ale jasné, že do hor letos zamířil rekordní počet lidí. A davy turistů za sebou na některých místech zanechaly doslova spoušť.

Přeplněné parkoviště na Červenohorském sedle jako symbol letního návalu turistů v Jeseníkách. Mimořádný zájem lidí o moravské hory si vybral krutou daň - příroda je poškozená na mnoha místech včetně nejpřísněji chráněných lokalit. Foto: -red-

„Škody jsou patrné na mnoha lokalitách. Jde hlavně o nově vyšlapané chodníčky v národních přírodních rezervacích. Místy je vegetace zcela sešlapaná, což vede k erozi půdy,“ uvedl Jindřich Chlapek z CHKO Jeseníky. 

Turistická vlna na podzim opadla. Data o celkové letní návštěvnosti budou mít ochránci přírody k dispozici koncem října. Uklízet po bezohledných turistech však budou pracovníci CHKO až do zimy.

Kapesníčky a ubrousky

„V lesních rezervacích leží například nebývalé množství kapesníčků a ubrousků. Odpadků přibylo celkově,“ dodal Chlapek.

Jen v červenci navštívilo Jeseníky o 37 procent více turistů než vloni, kdy padl návštěvnický rekord. Mimořádně velký zájem lidí o nejvyšší moravské hory souvisel s epidemií koronaviru, kdy se řada dovolenkářů rozhodla trávit léto raději v Česku.


  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.