Zprávy

Už se to blíží. Miloš Zeman vyhlásil volby

KRAJ - Dosluhující aktuální prezident před pár dny stanovil termín krajských voleb na 2. a 3. října. Za necelých šest měsíců si tak vybereme nové vedení olomouckého hejtmanství a zároveň 55 krajských zastupitelů.

Současný hejtman Ladislav Okleštěk bude na podzim obhajovat mandát. Foto: archiv

Jak dopadly krajské volby minule?  

Volební účast byla průměrných 33,2 %. ANO „urvalo“ 16 mandátů, druhá ČSSD těžce ztratila, ale přesto získala 9 křesel. KSČM se propadla na 7 křesel a stejný počet mandátů v krajském zastupitelstvu získala Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty. Starostové ProOlomoucký kraj obsadili 6 křesel. ODS mírně oslabila na 5 mandátů a koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů obdržela 5 mandátů.

Pro vysvětlenou: KDU-ČSL, takzvané lidovce, byste našli ve slepenci s názvem Koalice pro Olomoucký kraj. Pod tímto krycím názvem se do krajského zastupitelstva dostaly dva známé obličeje: bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka a opakovaná senátorka Jitka Seitlová. Pokud byste v zastupitelstvu hledali tzv. STAN, tak ten zase kandidoval pod přezdívkou Starostové ProOlomoucký kraj.

Zimního krále vytřídal dlouholetý starosta

Jak je z uvedeného výčtu mandátů zřejmé, v roce 2016 volby ovládlo hnutí ANO, které pak utvořilo koalici s ČSSD a ODS. Lídr hnutí ANO Oto Košta se záhy po usednutí do hejtmanského křesla těsně spojil s Jiřím Rozbořilem, bývalým hejtmanem za ČSSD. Rozbořilova kontroverzní pověst a zejména trestní stíhání tomuto kamarádství dobrou reklamu nedělaly. Nejen koaliční strany na krajském úřadě měly z takto tvořeného tandemu osypky.

Hejtmana Koštu tak postihl osud zimního krále - s příchodem jara se s funkcí rozloučil. Poté, co hnutí ANO „sestřelilo“ vlastního hejtmana, se kormidla chopil bývalý dlouholetý starosta Výšovic a poslanec za ANO Ladislav Okleštěk. Politicky nevýznamný Oto Košta krátce nato odhodil stranickou legitimaci s Babišovým logem a upadl v zapomnění.

Nový hejtman Okleštěk udržel koalici a bez větších problémů vede kraj dodnes. Okleštěk je podle všech předpokladů nejpravděpodobnějším lídrem kandidátky ANO do letošních krajských voleb. Do karet mu nahrává velmi slušně zvládnutá a dobře medializovaná práce při řešení současné epidemie.

O hejtmanství mají i okrajové strany velký zájem

Blížící se bitva o kraj spojuje malé strany. Kdysi vlivná partaj KDU-ČSL dnes balancuje těsně nad pětiprocentní hranicí (aby se strana dostala k mandátům, musí překročit 5 % odevzdaných hlasů). Proto se lidovci rozhodli posílit šance na lepší volební výsledek spoluprací s v podstatě zkrachovalou stranou Zelených a elitářskou pražskou TOP 09. Politický trojlístek, který spojují podivná témata, jako je podpora migrace, neomezená láska k EU a třeba ochrana práv menšin, půjde do voleb opět pod názvem Koalice pro Olomoucký kraj.

Naopak celkem populární formace STAN nabídku na pachtování s lidovci a topkou odmítla. Prý za tím byly negativní zkušenosti ze spolupráce s těmito stranami v komunální sféře. STAN se nakonec rozhodl pro společnou plavbu s Piráty, i když námluvy byly hodně divoké... Nicméně spojení těchto dvou parlamentních stran může být ve výsledku velmi tvrdou konkurencí pro mdlý zeleno-lidovecko-topácký projekt. Otázkou je, zda se partnerství Starostů a Pirátů bude líbit jejich voličům. Zda opravdu dojde k součtu potenciálních hlasů, či naopak o některé sympatizanty obě skupiny přijdou, právě kvůli spojení s tím druhým.

Proč se některé kandidátky, na rozdíl například od Okamurovy SPD, bojí použít svůj pravý název, je asi otázka na politické marketéry. Možná proto, že značka „Zelení“ nebo „TOP 09“ u nás na Moravě nejen netáhne, ale spíše odrazuje. Schovat se pod líbivé názvy je rozumný krok. Jestli to na obalamutění voličů postačí, se ukáže už za pár měsíců.

Favority jsou těžké váhy

Přes všechnu kritiku je vládnoucí hnutí ANO favoritem krajských voleb. Pokud nic nepokazí, může získat ještě více než minulých 23,77 % hlasů. Odhady hovoří o 30 %. Kromě celostátní popularity této „politické divize Agrofertu“ hraje Anařům do karet skutečnost, že současná koalice pod vedením Ladislava Oklešťka nemá za sebou žádný velký problém či snad dokonce skandál.

Úspěšné volby má před sebou patrně také ODS. Pracuje stabilně, má výsledky a ukazuje se jako jediná rozumná protiváha dominantním Babišovcům. Její lídr Dalibor Horák je politický matador a ani on nemá za sebou žádný větší průšvih. Menší viditelnost nahrazuje ODS na celostátní úrovni trpělivou kritikou vlády a aspoň navenek se strana zbavila nepopulárních kmotrů. Do krajské politiky ODS údajně už ani nemluví Ivan Langer. ODS se tak stává jasnou volbou tzv. pravicových voličů, pokud jde vůbec na českém politickém písečku ještě mluvit o nějaké pravici či levici.

Damoklův meč visí nad dříve dominantní ČSSD. Sociální demokraté dnes balancují na hraně volitelnosti. Vládní straně však pomohl vyhlášený nouzový stav. Poslední týdny se díky ministrovi vnitra Hamáčkovi i tato partaj ukazuje v akčním módu a volební preference mírně rostou. Stranu má vést do voleb krajský předseda Jiří Zemánek, současný 1. náměstek hejtmana. Bude na něm, jestli se promění v charismatického vůdce a jím vedená kandidátka osloví voliče.

Revoluce se nečeká

Část křesel získá podle všeho ještě také KSČM, i když její voličská základna pomalu ale jistě vymírá. Kromě komunistického dinosaura zřejmě zase dostanou hlasy ryzí populisté. Mandáty by měla obhájit SPD a nově by se mohla do krajského zastupitelstva dostat snad i Klausova Trikolóra.

Oproti roku 2016 se nečekají velké změny v celkovém složení krajského zastupitelstva. Hodně ovšem bude znamenat, kolik hlasů která strana nakonec dostane. Podle obsazení počtu křesel pak budou probíhat koaliční vyjednávání. Je možné ledasco. I vítěz voleb může skončit v opozici. 

A zkušený volič už ví, že mnozí politici se chovají nějak před a jinak po volbách.

  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.