Zprávy

Velké kluby i malé spolky přijdou o statisíce korun. Některým hrozí zánik

ŠUMPERK – Napětí, které by se dalo krájet, vyvolalo rozhodnutí Rady města v Šumperku, která poškrtala příspěvky na činnost malým sportovním klubům a organizacím, jež se zaměřují na volnočasové aktivity, práci s mládeží nebo dobrovolnickou činnost. Spolky přijdou o statisíce korun. Město se tak chce vypořádat s výpadkem příjmu v důsledku koronavirové epidemie. O škrtech rozhodlo vedení radnice bez konzultace s grantovou komisí. Škrty jsou v některých případech drastické. Třeba Armáda spásy dostane místo původních šedesáti tisíc korun jen čtyři tisíce. Materiál projednalo a schválilo zastupitelstvo města na svém posledním zasedání minulý čtvrtek.

Ostrou výměnu názorů vyvolalo rozhodnutí Rady města Šumperka, která poškrtala příspěvky na činnost malým sportovním klubům a neziskovým organizacím. Spolky přijdou o statisíce korun.

„Chtěl bych poděkovat všem klubům a sportovcům za velmi konstruktivní jednání. V podstatě jsme je prosili, aby v době nouzového stavu pomohli oni nám. Mám pocit, že projednávání škrtů bylo i za účasti předsedy grantové komise,“ uvedl starosta města Tomáš Spurný.  

Úspora bude minimální, dopad na činnost spolků velký

Miloslav Borek, který grantovou komisi vede, však popřel, že by s ním statisícové škrty někdo detailně probíral. Na podivný postup vedení města upozornil také zastupitel Radovan Auer. „Nerozumím tomu, proč ke krácení dotací nebyla přizvaná grantová komise, která má celou problematiku detailně zmapovanou. Krácením paralyzujeme činnost mnoha spolků, přitom úspora bude minimální,“ upozornil Auer.

Způsob, jakým k ořezání podpory došlo, kritizoval ještě další zastupitel a člen komise Jaroslav Horák. „Třeba na fotbalový turnaj mládeže Ondrášovka Cup se nedostala ani koruna, ačkoli se uskutečnila a měla obrovský úspěch,“ upozornil Horák.

Drastické škrty

O kolik peněz radnice kluby „uprosila“? Šumperský sokol dostane místo půl miliónu jen 150 tisíc korun. Fotbalisté přijdou o tři sta tisíc, sportovní klub Severka má nárok na 12 tisíc korun, původní příspěvek byl pětkrát vyšší.

Škrty zkomplikují život také šumperské pobočce slabozrakých a nevidomých – vystačit si musí s třetinovou částkou, než jakou jí město dříve přislíbilo. Podobným způsobem přišly o peníze desítky klubů a spolků v Šumperku.


  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.