KULTURA

Zpívající děti opět ve Velkých Losinách 13.–15. května 2011

11. května 2011, 19:31, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce, .folklornisdruzeni.cz
Zpívající děti opět ve Velkých Losinách 13.–15. května 2011 Šumperk - Koncertem „Květnová fontána folkloru“ slavnostně zahájí v pátek večer 13. května Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se svými sólisty 17. finále Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2011 ve Velkých Losinách.
Za hosta koncertu, který předznamená dny plné dětského zpěvu, přizval orchestr legendu folkloru Jarmilu Šulákovou. Je téměř symbolické, že sólistka BROLN Klára Blažková, kterou považuje fenomenální zpěvačka Jarmila Šuláková za svoji nástupkyni, byla kdysi „objevem“ právě soutěže Zpěváček.

V obci pod Hrubým Jeseníkem bude BROLN spolu s Lidovou muzikou souboru Gaudeamus „jistit“ výkony padesáti malých zpěváků, které nominovalo do celostátního kola 15 regionálních soutěží z celé republiky. Termální lázně Velké Losiny, kde se soutěž koná, v loňském roce prošly generální rekonstrukcí a uvítají soutěžící i návštěvníky v plném lesku.
 

Kamila Šošovičková, loňská vítězka

Na sobotním semifinále bude odborná porota hodnotit hlasové dispozice soutěžících, intonační čistotu, zvládnutí regionálního stylu, projev a schopnost spolupráce s doprovodnou hudbou. Rozhodování má stále těžší, protože úroveň soutěže rok od roku stoupá a do závěrečného kola se dostávají zpěváci s vynikajícím hlasovým fondem a pěveckými zkušenostmi ze souborů a sborů. Do finále však může postoupit nejvýše deset dětí, z nichž porota vyhlásí zlatého, stříbrného a bronzového Zpěváčka 2011 a udělí několik čestných cen. Folklorní sdružení ČR věnuje této soutěži velkou péči. Odborná porota nejen sleduje výsledky zpěváků, ale na setkání s jejich učiteli zpěvu a rodiči rozebírá jednotlivé výkony dětí a radí, jak dál rozvíjet jejich talent.

Stalo se také tradicí, že jsou do Losin pozvaní vítězové soutěže Slávik Slovenska a úspěšní zpěváci z jiných zemí. Letos přijedou do severomoravských lázní Vanesa Várošová, Anna Lukáčová a Zuzana Poláková -Slávici Slovenska 2010, Valentina Živković ze Srbska, Nadežda Čilingirova z Bulharska a Roxana Croitoru z Rumunska. Návštěvníci a lázeňští hosté je uslyší v neděli na závěrečném koncertu vítězných Zpěváčků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.5.2011 12:22
Titulek: Krásné mládí a nádherné lidové písničky
Autor: Němcová
39
Slečna Šošovicová nasadila laťku hodně vysoko, radost poslechou si její loňskou písničku na videu a radost i na ní pohlédnout. Morava to je fakt krásná Zem. Nejde nikde najít výsledky letošní Zpeváčka, kdo postoupil do dnešního finále. Porota bude mít rozhodávání těžké!
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).