KULTURA

Zpěvy z doby Karla IV. ožijí v kostele

30. listopadu 2016, 07:00, Ondřej Polák
Zpěvy z doby Karla IV. ožijí v kostele Zábřeh - Po dvouleté přestávce se do kostela sv. Bartoloměje vrátí Schola Gregoriana Pragensis. Mužský pěvecký sbor založený před téměř třiceti lety se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby se zaměřením na gregoriánský chorál.

 V Zábřeze soubor vystoupí v sobotu 3. prosince s programem věnovaným 700. výročí narození Karla IV. Tento výjimečný recitál připomene adventní a vánoční období v katedrále sv. Víta za doby života „Otce vlasti".
„Během koncertu se pokusíme spolu s posluchači pomyslně přenést do 2. poloviny 14. století a zúčastnit se vánočních obřadů konaných v pražské katedrále. Podklady pro tuto rekonstrukci jsme čerpali z řady dochovaných pražských breviářů, které podrobně zaznamenávají scénář vánočních obřadů,“ uvedl umělecký vedoucí souboru David Eben. Posluchači se tak mohou těšit na repertoár velmi různorodý, v němž se objevují i zpěvy s bohatými melodiemi a vícehlasé kompozice.
Koncert souboru s mezinárodním renomé má začátek v 16 hodin. Držitelé karty Bravo zaplatí za vstupenku 70 Kč, ostatní stokorunu. Děti mají vstup zdarma.


Foto: archiv

V čele věhlasného souboru Schola Gregoriana Pragensis stojí umělecký vedoucí David Eben.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).