KULTURA

Bára Basiková a Petr Kolář nadchli šumperské publikum

10. dubna 2013, 18:09, tor
Bára Basiková a Petr Kolář nadchli šumperské publikum Šumperk – Příznivce rockové hudby a výjimečného zpěvu potěšil pátého dubna ojedinělý hvězdný koncert, který se uskutečnil v šumperském Domě kultury. O úvod čtvrtého ročníku přehlídky Eurofest se postarala pražská skupina Precedens s jeho zakladatelem a vedoucím Martinem Němcem. Sólovými hosty večera se stali její bývalí členové Bára Basiková a Petr Kolář. V první části vystoupení se navíc představila další Němcova skupina Lili Marlene, jejíž jádro tvoří některé stálice Precedensu. Kapela loni oslavila tři desítky let své existence.
Bára Basiková začala v roce 1982 vystupovat na veřejnosti právě se skupinou Precedens a současně čtyři roky s kapelou Stromboli. Poté z Precedensu odešla a znovu se vrátila po třinácti letech. Mezitím v něm úspěšně účinkoval zpěvák s výjimečným a nezaměnitelným hlasem Petr Kolář.Spoluzakladatelem Precedensu se stal Jan Sahara Hedl, jehož písnička Tisíc jmen odezněla i na šumperském koncertu. Dalším Němcovým projektem je kapela Lili Marlene, jíž nepřeslechnutelně dominuje drsný hlasový projev herečky a zpěvačky Dáši Součkové. Ta se postarala o působivé zahájení večera, když zazpívala například písně Havraní blues a Nahá jsem.

Skupina Precedens oslavila vloni své třicáté narozeniny třemi koncerty. Jejich součástí bylo společné vystoupení Báry Basikové a Dáši Součkové. V Šumperku vyvolal jejich strhující duet mimořádný aplaus. Diváci měli výhodu, že od začátku nemuseli sedět na připravených židlích. Obsadili prostor bezprostředně před pódiem, takže mohli trávit hudební večer v bezprostřední blízkosti svých oblíbenců.

Program koncertu hýřil příjemnými překvapeními. K jednomu z nich patřilo i sólové instrumentální vystoupení Miroslava Barabáše na trumpetu. Sám o sobě tvrdí, že si hraje, jak se mu zlíbí. Rád vystupuje jako host a se svou trumpetou to opravdu umí.

Skupina přijela do Šumperka v kompletní sestavě, posílená o bývalé členy a hosty. Nechyběli kytaristé ani společný zpěv Petra Koláře a Báry Basikové. Bezmála tříhodinový koncert s jedinou přestávkou chrlil jednu píseň za druhou. Známé melodie, klasické texty a jejich výborná interpretace zdobily koncertní vystoupení.

Nevšední a pro organizátory náročné trojkoncertní vystoupení spontánní Báry Basikové, muzikálového barda Petra Koláře a tajuplné Dáši Součkové patřilo k vrcholům svátečního večera. Zvláštní a podnětné bylo právě ono nápadité prolínání výrazných hudebních osobností, které se spojilo v jedinečný umělecký projev.

Bára Basiková na závěr s noblesou vystřihla Gottův song Eloise. Publikum chvílemi ani nedýchalo... Úvodní program šumperského festivalu Eurofest se v Šumperku vydařil.  foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.