KULTURA

Zlatý Zpěváček 2011 – Lucie Rybníkářová z Hluku

19. května 2011, 11:50, www.folklornisdruzeni.cz
Zlatý Zpěváček 2011 – Lucie Rybníkářová z Hluku Velké Losiny - Letošní (již 17.) ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2011 má svého vítěze. Z dvaceti dětí, konkrétně z třinácti děvčat a sedmi chlapců, kteří postoupili do nedělního finále, nástrahy zpěvu á capella (bez hudebního doprovodu) a písně s doprovodem lidové muziky nejlépe zvládla Lucie Rybníkářová z Hluku.
Lucie Rybníkařová zlatý zpěváček 2011, foto: Jiří Janda

 


Stříbrného Zpěváčka si v zrekonstruovaném společenském sálu Termálních lázní Velké Losiny vyzpívali Sára Kokešová z Kozlovic a Patrik Hradecký z Domažlic.


 
Stříbrným Zpěváčkem 2011 se stal Patrik Hradecký z Domažlic, foto c Jiří Janda Stříbrným Zpěváčkem 2011 se stala Klára Kokešová z Kozlovic, foto c Jiří Janda
Stříbrným Zpěváčkem 2011 se stal Patrik Hradecký z Domažlic
foto:  Jiří Janda
Stříbrným Zpěváčkem 2011 se stala Klára Kokešová z Kozlovic
foto: Jiří JandaPřevahu děvčat v letošním finále potvrdilo i umístění na třetí pozici – Bronzovými Zpěváčky se staly Tereza Kachlová z Bohumína a Klára Papřoková z Frýdku-Místku.

 
Bronzovým Zpěváčkem 2011 se stala Klára Papřoková z Frýdku -Místku, foto c Jiří Janda Bronzovým Zpěváčkem 2011 se stala Tereza Kachlová z Bohumína, foto c Jiří Janda
Bronzovým Zpěváčkem 2011 se stala Klára Papřoková z Frýdku -Místku
foto: Jiří Janda
Bronzovým Zpěváčkem 2011 se stala Tereza Kachlová z Bohumína
foto: Jiří Janda

Prestižní putovní Cenu Jaroslava Juráška udělovanou Folklorním sdružením ČR za výjimečný interpretační výkon získala Zdeňka Řehoutová z Besednic.

 

Zdeňka Řehoutová z Besednice, Cena hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka a cena Jaroslava Juráška FoS ČR, foto c Jiří Janda
Zdeňka Řehoutová z Besednice, Cena hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka a cena Jaroslava Juráška FoS ČR
foto:Jiří Janda

Odborná porota vedená nestorem tuzemské folklorní scény Janem Rokytou hodnotila hlasové dispozice soutěžících, intonační čistotu, zvládnutí regionálního stylu, projev a schopnost spolupráce s doprovodnou hudbou. I když kritéria byla jednoznačná, přesto ani letos neměli porotci snadné rozhodování. Do závěrečného kola ve Velkých Losinách se už po léta dostávají zpěváčci s vynikajícím hlasovým fondem a pěveckými zkušenostmi ze souborů a sborů.

Tento fakt potvrdila rovněž řada ocenění „mimo pořadí“. Cenu místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Zdeňka Škromacha získala Eliška Pekárková z Kyjova; Cena generálního ředitele HZS ČR Miroslava Štěpána putovala do rukou Pavla Vaňka z Velkých Němčic; Cenu hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka si odnesla Zdeňka Řehoutová z Besednic; Cenu starosty obce Velké Losiny Roberta Pfeffera si vyzpíval Lukáš Adamec z Valašské Bystřice a Cena generálního ředitele ROYAL SPA Antonína Plachého putuje zásluhou Zlatého Zpěváčka 2011 Lucie Rybníkářové do Hluku.

 

Eliška Pekárková z Kyjova, Cena místopředsedy Senátu P ČR Zdeňka Škromacha, foto c Jiří Janda Lukáš Adamec z Valašské Bystřice, cena starosty obce Velké Losiny Norberta Pffefera, foto c Jiří Janda
Eliška Pekárková z Kyjova
Cena místopředsedy Senátu PČR Zdeňka Škromacha
foto: Jiří Janda
Lukáš Adamec z Valašské Bystřice
Cena starosty obce Velké Losiny Norberta Pffefera
foto: Jiří Janda
Pavel Vaněk z Velkých Němčic, cena generálního ředitele HZS ČR Miroslava Štěpána, foto c Jiří Janda Cena generálního ředitele ROYAL SPA Antonína Plachého putuje zásluhou Zlatého Zpěváčka 2011 Lucie Rybníkářové do Hluku. foto c Jiří Janda
Pavel Vaněk z Velkých Němčic
Cena generálního ředitele HZS ČR Miroslava Štěpána
foto: Jiří Janda
Cena generálního ředitele ROYAL SPA Antonína Plachého putuje zásluhou Zlatého Zpěváčka 2011 Lucie Rybníkářové do Hluku
foto: Jiří Janda

O vysoké prestiži soutěže Zpěváček svědčí i pozornost, kterou jí už dlouhodobě věnují přední představitelé  státní správy i veřejné samosprávy. Letošního finále se zúčastnili místopředseda Senátu Parlamentu ČR Zdeněk Škromach, generální ředitel HZS ČR Miroslav Štěpán, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák, starosta Obce Velké Losiny Norbert Pfeffer a řada dalších představitelů.

Mezinárodní folklorní scénu na koncertě reprezentovala prezidentka Mezinárodní organizace pro lidovou kulturu (IOV) Carmen D. Paddila z Filipín. Jak sama zdůraznila, ve Velkých Losinách zůstala  po skončení jednání prezidia IOV v nedalekých Koutech nad Desnou právě proto, aby se mohla zúčastnit finále Zpěváčka. Jsem nesmírně ráda,“ zdůraznila vysoce distingovaná prezidentka: „Že jsem měla možnost zhlédnout folklorní mládí Čech, Moravy a Slezska. Úroveň soutěže i krásné kroje mě přesvědčily o tom, že Folklorní sdružení ČR dělá pro udržení a rozvoj lidové kultury v zemi uprostřed Evropy velmi mnoho. IOV ve své činnosti klade nesmírný důraz na výchovu mladých lidí  k úctě k tradicím lidu dané země, a proto si nesmírně cením, že Folklorní sdružení ČR má v tomto ohledu velmi pozitivní a přesvědčivé výsledky.“

Všem nejen za pozornost, ale i za celkovou systematickou podporu dětského folkloru i folkloru Čech, Moravy a Slezska poděkoval před zahájením finále předseda Folklorního sdružení Zdeněk Pšenica. Ocenil rovněž přístup nových vlastníků Termálních lázní Velké Losiny, zastoupených na finálovém koncertě Martinem Plachým, kteří před dvěma lety převzali na „svá bedra“ pořádání Zpěváčka v prostředí lázeňského domu Eliška.

Přehled finalistů 17. ročníku Celostátní soutěžte dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2011: Lukáš Adamec (1998, Valašská Bystřice), Tereza Adamušková (1997, Vizovice), Lukáš Balajka (1999, Modrá), Kateřina Doležalová (1996, Krásná Lípa), Hynek Hradecký (1998, Domažlice), Patrik Hradecký (2001, Domažlice), Sára Kokešová (2000, Kozlovice), Tereza Kachlová (1997, Bohumín), Klára Papřoková (1999, Frýdek Místek), Eliška Pekárková (1997, Kyjov), Lucie Rybníkářová (1997, Hluk), Zdeňka Řehoutová (2001, Besednice), Vojtěch Stec (1996, Opava), Katarzyna Stonawska (1998, Český Těšín), Jana Střílková (1997, Opava), Barbora Sůkalová (2000, Nový Poddvorov), Kateřina Škrabánková (1997, Vsetín), Pavel Vaněk (1999, Velké Němčice), Barbora Vašíčková (1996, Dambořice) a Josef Zámečník (1999, Strání).

Na této adrese http://wp.wpublisher.cz/malenoviny/index.php?ID=5083 naleznete audio a fotoreportáž z finále Zpěváčka 2011.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.