KULTURA

Znovuobjevený zámek Úsov, aneb tip na rodinný i školní výlet

29. března 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Znovuobjevený zámek Úsov, aneb tip na rodinný i školní výlet Úsov - Již počátkem dubna se otevřou brány našich hradů a zámků. Nejinak tomu bude i 3. dubna v sobotu na zámku v Úsově, kde v tomto roce čeká návštěvníky řada zajímavých expozic a novinek.
Úsov v loňském roce navštívilo 43 000 návštěvníků, číslo jistě na první pohled úctyhodné, ale stále pokulhávající např. za návštěvností hradu Bouzova. Jako by se návštěvník rozhodl začít svůj výlet na Bouzově s pevným přesvědčením navštívit ještě Úsov, ale už se mu nedostalo sil.

Milý návštěvníku, zkus letos obrácené pořadí a jistě mi dáš za pravdu, že hrad stojí za to navštívit a že nebudeš litovat. Hrad Úsov patří totiž k nejstarším hradům na Moravě, poprvé zmiňovaný již v roce 1260, na což se často zapomíná. Proto jsme se již loňského roku rozhodli zpřístupnit jeho nejstarší část, tzv. Vlašimský palác, s novou interaktivní expozicí pro děti nazvanou „Hádanky pánů z Vlašimi.“ Dětský návštěvník se musí propracovat řadou záludných otázek a nelehkých úkolů až k vytoužené odměně. Vše se odehrává v prostorách, v nichž malby a kulisy navozují atmosféru např. černé kuchyně, místnosti, v níž se provozoval hazard nebo sálu pána z Vlašimi či středověké mučírny. Expozice tvoří součást celkové prohlídky hradu, ale je možné navštívit ji i samostatně.
 

Osvěžení a zajímavý pohled do malebného údolí pod hradem nabízí znovu zpřístupněný ochoz mezi palácem a Starou školou až k paláci boskovickému nebo posezení v hradní kavárně či venku na terase hradního nádvoří. Atrakcí především pro městské děti je malý zoologický koutek se vznešenými pávy nebo kozami kamerunskými.
 
Na závěr lze jen připomenout skutečnost, že Úsov je znám především jako Lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky v původní instalaci z přelomu 19. a 20. století.

Ve třetím poschodí zámku se pak nachází Galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše, rodáka z nedaleké Klopiny u Úsova, který svoji tvorbu zasvětil rodnému kraji. Za zmínku stojí nově zrekonstruovaná budova tzv. Staré školy se stálou expozicí Úsov – kolébka lesnického školství na Moravě.

Úsov - to nejsou jen lovecké trofeje a expozice, ale i zajímavé akce pro dospělé a děti. 24. dubna čeká hrad nápor čarodějnic a čarodějů, kteří si již pravidelně v tento den dávají na hradě svoje dostaveníčko. Neméně napínavá Muzejní noc čeká svoje návštěvníky 12. června a 26. 6. propukne Dětský den. Pracovníci Vlastivědného muzea v Šumperku a hradu Úsova se těší na Vaši návštěvu.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.