ZPRÁVY

Zloději rozebírají koleje železničářům pod rukama

12. června 2012, 13:42, ar
Okres – Případ z minulého pátku, kdy zloději ukradli napájecí kabely a vyřadil tak z provozu dva železniční přejezdy na Hanušovicku, není výjimečný. Železničáři tvrdí, že se s podobnými událostmi setkávají prakticky denně. Jen v loňském roce zloději způsobili v Olomouckém kraji škodu za zhruba jeden milion korun. Sběrači kovů ve většině případů spravedlnosti unikají, krádežemi přitom ohrožují lidské životy.

„Nedochází jen k odcizení kabelů a ocelových prvků kolejí, ale také dopravních značek, které jsou pro řízení provozu na železnici velmi důležité,“ uvedl mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Tomáš Drvota. Jednoznačně vedou krádeže měděných vodičů, které zajišťují napájení světelného dopravního značení. Ve velkém počtu mizí i hliníkové značky, které strojvedoucí informují například o snížení maximální rychlosti anebo o blížícím se přejezdu. Ročně navíc zmizí z kolejí po celém okrese metráky kvalitní oceli a litiny. „Správě železniční cesty vznikají vysoké škody. Nejzásadnější ale je, že pachatelé ohrožují krádežemi železničního vybavení jak svoje, tak i životy ostatních lidí. A nejde jen o úrazy elektrickým proudem z obnažených kabelů, ale i o nehody na přejezdech, které byly nepřímo zaviněny krádežemi železničního vybavení,“ dodává Drvota.

Policie, která se těmito krádežemi zabývá, je většinou bezmocná. Zloději totiž bleskurychle odvážejí získaný materiál do sběren, kde jde jen těžko dohledat. Odradit je může vysoká trestní sazba, která jim v případě prokázání viny hrozí. „Tyto případy jsou klasifikovány jako trestný čin krádež a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Trestní sazba dosahuje až šesti let odnětí svobody,“ informuje mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.6.2012 13:26
Titulek: Sběrači?
Autor: Karel
29
100
Prosím redakci, aby nazývala věci pravým jménem. Nejedná se o žádné "sběrače kovů", ale o obyčejné zloděje.
Reagovat