ZPRÁVY

Zloději rozebírají koleje železničářům pod rukama

12. června 2012, 13:42, ar
Okres – Případ z minulého pátku, kdy zloději ukradli napájecí kabely a vyřadil tak z provozu dva železniční přejezdy na Hanušovicku, není výjimečný. Železničáři tvrdí, že se s podobnými událostmi setkávají prakticky denně. Jen v loňském roce zloději způsobili v Olomouckém kraji škodu za zhruba jeden milion korun. Sběrači kovů ve většině případů spravedlnosti unikají, krádežemi přitom ohrožují lidské životy.

„Nedochází jen k odcizení kabelů a ocelových prvků kolejí, ale také dopravních značek, které jsou pro řízení provozu na železnici velmi důležité,“ uvedl mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Tomáš Drvota. Jednoznačně vedou krádeže měděných vodičů, které zajišťují napájení světelného dopravního značení. Ve velkém počtu mizí i hliníkové značky, které strojvedoucí informují například o snížení maximální rychlosti anebo o blížícím se přejezdu. Ročně navíc zmizí z kolejí po celém okrese metráky kvalitní oceli a litiny. „Správě železniční cesty vznikají vysoké škody. Nejzásadnější ale je, že pachatelé ohrožují krádežemi železničního vybavení jak svoje, tak i životy ostatních lidí. A nejde jen o úrazy elektrickým proudem z obnažených kabelů, ale i o nehody na přejezdech, které byly nepřímo zaviněny krádežemi železničního vybavení,“ dodává Drvota.

Policie, která se těmito krádežemi zabývá, je většinou bezmocná. Zloději totiž bleskurychle odvážejí získaný materiál do sběren, kde jde jen těžko dohledat. Odradit je může vysoká trestní sazba, která jim v případě prokázání viny hrozí. „Tyto případy jsou klasifikovány jako trestný čin krádež a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Trestní sazba dosahuje až šesti let odnětí svobody,“ informuje mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.6.2012 13:26
Titulek: Sběrači?
Autor: Karel
29
Prosím redakci, aby nazývala věci pravým jménem. Nejedná se o žádné "sběrače kovů", ale o obyčejné zloděje.
Reagovat

NA DYMYTRY ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).