SPORT

Zlatý víkend inlinenistů Sokola Šumperk

9. června 2009, 21:01, téma IN-LINE, Tým TJ Sokol Šumperk a info@rej.cz, foto František Porteš,
Opava/Ostrava/Šumperk - Tento víkend byl pro oddíl In-line bruslení Tělocvičné jednoty Sokol Šumperk doslova zlatými žněmi.
Čtyřčlenná skupina ve složení Porteš, Fišnar, Jeřábek a Ptáček odcestovala v sobotu ráno do nedaleké Opavy na pohár O2, který byl současně akademickým mistrovstvím ČR.

Roman Fišnar přijel do těchto míst po roce obhajovat titul Akademický mistr ČR, Milan Jeřábek po svém loňském triumfu na této nádherné trati zvolil tento závod jako rozjetí před nedělním pokračováním seriálu Nestle Life Inline Tour, který byl zároveň jako první závod závodem Světového poháru.
Pořadatelé na poslední chvíli pro akademické mistrovství ČR změnili délku tratě z původních 10 km na 21, což bylo pro mnohé trochu překvapením, nakonec však v tomto krásném sportovním prostředí nebyla tato změna pro účastníky velkou překážkou.

Hned po startu „desítky“ se v čelní skupině pohyboval Milan Jeřábek, který ve standardních závodech jezdí jen půlmaraton a maraton.
Vzhledem k tomu, že byl na pořadu dalšího dne mnohem důležitější závod, by bylo netaktické v plném nasazení absolvovat 21 km dlouhou trať. Nakonec s přehledem dojel na 2. místě.

Na trati 21 km, kde se na start akademického mistrovství ČR postavil k obhajobě titulu Roman Fišnar, se sešli závodníci, kteří běžně obsazují přední místa v již zmíněném prestižním mezinárodním seriálu Nestle. Po častých výměnách pořadí na špici závodního pole se oddělila 3členná skupina, ve které byl i Roman Fišnar, který nakonec z „akademiků“ projel cílem znovu jako první a ke svému titulu z loňského roku na trati 10km přidal stejný titul na trati 21 km.

V neděli se tato skupina přesunula do Ostravy Poruby k dalšímu závodu Nestle Tour, který byl tentokráte jako první a jediný pro tento rok zařazen do seriálu světového poháru. Zvučná jména lídrů tohoto poháru jak z kategorie mužů, tak i žen přilákala na tento závod více závodníků a více veřejnosti, která obklopovala nádhernou 3.300 m dlouhou trať.
Organizátoři původně uvažovali o rozděleném startu, tedy že profi stáje budou startovat z představeného startu cca 30 m před ostatními, aby alespoň v začátku snížili možnost kolize jezdců na minimum, nakonec však vymezili pro profesionály první dvě řady za startovní čarou. Kategorie desítky byla zcela v režii Nestle Tour, místo půlmaratonu se profi závod jel odděleně pro ženy - 33 km i pro muže na stejné trati.
Na Nestle desítku nastoupil Tým Sokola Šumperk v zastoupení Martin Holoubek, Svatopluk Sladký, Petr Janda, dalšími závodníky byli Viktor Ptáček, Lída Jandová a Gabriela Petruňová. Zelenožluté barvy nových dresů členů týmu Sokola byly vidět stále na čele 192členného pelotonu a prakticky se ve vedení střídalo asi 10 závodníků. Poslední 3 kola táhl celý „balík“ Martin Holoubek, nikdo neměl zájem střídat a díky tomu už nezbyly síly na závěrečný finiš do cíle. Nakonec projel cílem jako 10.

Součty časů stačily týmu na 1. místo, a jak konferenciér radia Evropa 2 podotknul, pravidelný obrázek závodů Nestle při vyhlašování týmů - zelení Sokoli ze Šumperka.

Výsledky na 10 km:
V kat. M3 obsadil Marin Holoubek 1. místo
Svatopluk Sladký 3. místo
V kat. M4 Petr Janda 1. místo
Kat. 1 km do 7 let Nikol Jandová 5. místoZlatým hřebem In Line víkendu byl start mužů na 33 km dlouhé trati za účasti lídrů světového poháru jako Saggiorato Lucca, Muňos Andres, Severin Vidmer, Zamudio Nicolas a další jezdci profi stájí z první desítky světového poháru. Původní obavy z rozdílné výkonnosti a kolize při předjíždění byly nakonec vyřešeny dvěma motocykly s profesionálními rozhodčími, kteří projížděli na trati během celého závodu a dohlíželi na to, aby pomalejší jezdci nepřekáželi balíku dravců, který se pohyboval po okruhu rychlostí až 60 km v hodině.
Zástupci oddílu In Line Sokola Šumperk stáli na startu závodu ve 3. řadě, tak jak bylo sudími určeno, což částečně ztížilo prvních pár metrů po startu, nicméně poplatek 100E za 1 metr místa
navíc by rozhodně nevyvážil tuto potřebu.

Hned po startu odskočila skupina jezdců profi stájí, ve které byli i všichni 3 naši zástupci. Postupně při nástupech v prvních kolech bylo vražednému tempu až 41 km/hod. vystaven zbytek čelní skupiny, ze které se nakonec oddělilo 5 jezdců, kteří se po spurtu na cílové pásce poprali o prvních 5 míst a bodů do světového poháru.

O vyrovnanosti svědčí i fakt, že mezi 1. a 5. byl po 33 km rozdíl 0,6 sec. A o přesném pořadí musela rozhodovat cílová kamera. Nejlépe z českých zástupců se představil Ondra Suchý ze Slavie Praha, který dojel se ztrátou 1.17 za vedoucím jezdcem na 8. místě. 8. z našich dojel Roman Fišnar a 17. Milan Jeřábek. Nešťastná kolize a pád v posledních metrech spurtu před cílem postihla Honzu Chomu, který se tak připravil asi o 10 míst. Naštěstí po hrozivě vypadajícím pádu odnesl následky jen dres a pár odřenin.

V celkovém hodnocení i tak stanul tým Sokola na 1. místě, stejně jako Milan Jeřábek v kategorii M4. Při účasti lídrů světového poháru a celkem 145 závodníků této kategorie jsou tyto výsledky nejcennějšími v tříleté historii oddílu.

Výsledky na 33 km:
V kat. M4 Milan Jeřábek 1. místo
Týmy 33 km Jeřábek, Fišnar, Choma 1. místo


Sokol Šumperk tedy opět dokázal, jak výborně reprezentuje své město. Hodně štěstí do dalších závodů.


Všechny fotografie z obou závodů najdete v našich fotogaleriích na stránkách
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.