SPORT

Zlatý i bramborový Král. Český reprezentant ze Šumperka obhájil mistrovský titul

30. května 2018, 20:00, Petr Fišer
Zlatý i bramborový Král. Český reprezentant ze Šumperka obhájil mistrovský titul Česko, Švýcarsko – Pravděpodobnost, že uspěje v závodě mistrovství republiky, je stejně vysoká jako v případě španělského tenisty Rafaela Nadala a jeho postupu do závěrečných kol na grandslamovém turnaji French Open. Vojtěch Král patří v orientačním běhu mezi evropskou špičku a na národním šampionátu ve sprintu dostál pověsti favorita. Domácí konkurenci předčil o parník.

Trasa v Táboře vedla historickou městskou zástavbou s kamennou dlažbou a úzkými uličkami. Závod mužů měřil 2,6 km, obsahoval 25 kontrol a stejně jako v ženské kategorii měl jasného vítěze. Titul z minulého roku s velkým přehledem obhájil reprezentant šumperské Severky. V jeho prospěch mluvila rychlost, velmi dobrá fyzická připravenost, orientační zdatnost a absence větších zaváhání. V cíli se objevil za 14 minut a 6 sekund a druhého Daniela Hájka z Brna zastínil o pětadvacet vteřin.
Vojtěch Král se na jihu Čech zapojil i do nedělního pokračování Českého poháru. Na krátké trati se zdolávalo převýšení 235 metrů a vládnoucím suverénem se stal brněnský Miloš Nykodým. Druhého Krále porazil téměř o dvě minuty.
Orientační běžci si v květnovém termínu užili jeden z největších vrcholů probíhající sezóny. Bylo jím mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Pro úspěšného borce ze Šumperka začalo oblíbeným sprintem, který dokončil v sedmém nejrychlejším čase v těsném závěsu za švýcarskou dvojicí Hubmann - Howald.
Jméno českého reprezentanta nechybělo ani ve startovní listině závodu na krátké trati. A i tentokrát se dokázal vměstnat do elitní desítky. Finále, jež se odehrávalo v kopcovitém terénu se strmými svahy a hlubokými údolími, provázela snížená průběžnost i viditelnost. „Na začátku jsem se nevyvaroval několika drobných chyb. Mohl jsem tam nechat až dvě minuty. I když to bylo fyzicky hodně náročné, na konci jsem dělal, co jsem mohl,“ popisoval ze svého pohledu nelehké zápolení v těžkých podmínkách. Na devátého Jonase Eggera ztratil 32 sekund.
Denisa Kosová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Jana Knapová. V tomto složení se vydalo do štafetového dobrodružství smíšené kvarteto z Česka. Od bronzové radosti jej v zemi helvétského kříže dělilo jediné místo a šest vteřin scházejících k pokoření třetího Norska. Král na svém úseku odvedl solidní práci a přiblížil českou čtveřici k medailovým příčkám.

Reprezentační trenéři ho nemohli opomenout ani při sestavování štafety ryze mužské. Aby se to nepletlo, znovu z toho byl trochu hořký „bramborový“ nášup. „Boj o medaili jsem vnímal hodně intenzivně. Vybíhal jsem na vynikajícím pátém místě a snažil se odvést patřičný výkon. Bohužel jsem vyrobil opravdu školácké zaváhání, když jsem jednu kontrolu hledal o vrstevnici níž. Potom jsem byl vůbec rád, že jsem se dostal do kontaktu s Britem a utekl Rusovi. Trochu to mrzí, ale v celkovém kontextu šampionátu si myslím, že je to velmi dobré umístění,“ ohlédl se zpátky Vojtěch Král. Švýcarskou pouť završil startem na klasické trati. Daleko příznivěji mu vyšla druhá polovina závodu, v níž zrychloval a ze třetí desítky se propracoval až na výslednou třináctou pozici.

Vojtěch Král je staronovým mistrem republiky ve sprintu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.