SPORT

Zlatý i bramborový Král. Český reprezentant ze Šumperka obhájil mistrovský titul

30. května 2018, 20:00, Petr Fišer
Zlatý i bramborový Král. Český reprezentant ze Šumperka obhájil mistrovský titul Česko, Švýcarsko – Pravděpodobnost, že uspěje v závodě mistrovství republiky, je stejně vysoká jako v případě španělského tenisty Rafaela Nadala a jeho postupu do závěrečných kol na grandslamovém turnaji French Open. Vojtěch Král patří v orientačním běhu mezi evropskou špičku a na národním šampionátu ve sprintu dostál pověsti favorita. Domácí konkurenci předčil o parník.

Trasa v Táboře vedla historickou městskou zástavbou s kamennou dlažbou a úzkými uličkami. Závod mužů měřil 2,6 km, obsahoval 25 kontrol a stejně jako v ženské kategorii měl jasného vítěze. Titul z minulého roku s velkým přehledem obhájil reprezentant šumperské Severky. V jeho prospěch mluvila rychlost, velmi dobrá fyzická připravenost, orientační zdatnost a absence větších zaváhání. V cíli se objevil za 14 minut a 6 sekund a druhého Daniela Hájka z Brna zastínil o pětadvacet vteřin.
Vojtěch Král se na jihu Čech zapojil i do nedělního pokračování Českého poháru. Na krátké trati se zdolávalo převýšení 235 metrů a vládnoucím suverénem se stal brněnský Miloš Nykodým. Druhého Krále porazil téměř o dvě minuty.
Orientační běžci si v květnovém termínu užili jeden z největších vrcholů probíhající sezóny. Bylo jím mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Pro úspěšného borce ze Šumperka začalo oblíbeným sprintem, který dokončil v sedmém nejrychlejším čase v těsném závěsu za švýcarskou dvojicí Hubmann - Howald.
Jméno českého reprezentanta nechybělo ani ve startovní listině závodu na krátké trati. A i tentokrát se dokázal vměstnat do elitní desítky. Finále, jež se odehrávalo v kopcovitém terénu se strmými svahy a hlubokými údolími, provázela snížená průběžnost i viditelnost. „Na začátku jsem se nevyvaroval několika drobných chyb. Mohl jsem tam nechat až dvě minuty. I když to bylo fyzicky hodně náročné, na konci jsem dělal, co jsem mohl,“ popisoval ze svého pohledu nelehké zápolení v těžkých podmínkách. Na devátého Jonase Eggera ztratil 32 sekund.
Denisa Kosová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Jana Knapová. V tomto složení se vydalo do štafetového dobrodružství smíšené kvarteto z Česka. Od bronzové radosti jej v zemi helvétského kříže dělilo jediné místo a šest vteřin scházejících k pokoření třetího Norska. Král na svém úseku odvedl solidní práci a přiblížil českou čtveřici k medailovým příčkám.

Reprezentační trenéři ho nemohli opomenout ani při sestavování štafety ryze mužské. Aby se to nepletlo, znovu z toho byl trochu hořký „bramborový“ nášup. „Boj o medaili jsem vnímal hodně intenzivně. Vybíhal jsem na vynikajícím pátém místě a snažil se odvést patřičný výkon. Bohužel jsem vyrobil opravdu školácké zaváhání, když jsem jednu kontrolu hledal o vrstevnici níž. Potom jsem byl vůbec rád, že jsem se dostal do kontaktu s Britem a utekl Rusovi. Trochu to mrzí, ale v celkovém kontextu šampionátu si myslím, že je to velmi dobré umístění,“ ohlédl se zpátky Vojtěch Král. Švýcarskou pouť završil startem na klasické trati. Daleko příznivěji mu vyšla druhá polovina závodu, v níž zrychloval a ze třetí desítky se propracoval až na výslednou třináctou pozici.

Vojtěch Král je staronovým mistrem republiky ve sprintu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).