SPORT

Zlatý i bramborový Král. Český reprezentant ze Šumperka obhájil mistrovský titul

30. května 2018, 20:00, Petr Fišer
Zlatý i bramborový Král. Český reprezentant ze Šumperka obhájil mistrovský titul Česko, Švýcarsko – Pravděpodobnost, že uspěje v závodě mistrovství republiky, je stejně vysoká jako v případě španělského tenisty Rafaela Nadala a jeho postupu do závěrečných kol na grandslamovém turnaji French Open. Vojtěch Král patří v orientačním běhu mezi evropskou špičku a na národním šampionátu ve sprintu dostál pověsti favorita. Domácí konkurenci předčil o parník.

Trasa v Táboře vedla historickou městskou zástavbou s kamennou dlažbou a úzkými uličkami. Závod mužů měřil 2,6 km, obsahoval 25 kontrol a stejně jako v ženské kategorii měl jasného vítěze. Titul z minulého roku s velkým přehledem obhájil reprezentant šumperské Severky. V jeho prospěch mluvila rychlost, velmi dobrá fyzická připravenost, orientační zdatnost a absence větších zaváhání. V cíli se objevil za 14 minut a 6 sekund a druhého Daniela Hájka z Brna zastínil o pětadvacet vteřin.
Vojtěch Král se na jihu Čech zapojil i do nedělního pokračování Českého poháru. Na krátké trati se zdolávalo převýšení 235 metrů a vládnoucím suverénem se stal brněnský Miloš Nykodým. Druhého Krále porazil téměř o dvě minuty.
Orientační běžci si v květnovém termínu užili jeden z největších vrcholů probíhající sezóny. Bylo jím mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Pro úspěšného borce ze Šumperka začalo oblíbeným sprintem, který dokončil v sedmém nejrychlejším čase v těsném závěsu za švýcarskou dvojicí Hubmann - Howald.
Jméno českého reprezentanta nechybělo ani ve startovní listině závodu na krátké trati. A i tentokrát se dokázal vměstnat do elitní desítky. Finále, jež se odehrávalo v kopcovitém terénu se strmými svahy a hlubokými údolími, provázela snížená průběžnost i viditelnost. „Na začátku jsem se nevyvaroval několika drobných chyb. Mohl jsem tam nechat až dvě minuty. I když to bylo fyzicky hodně náročné, na konci jsem dělal, co jsem mohl,“ popisoval ze svého pohledu nelehké zápolení v těžkých podmínkách. Na devátého Jonase Eggera ztratil 32 sekund.
Denisa Kosová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Jana Knapová. V tomto složení se vydalo do štafetového dobrodružství smíšené kvarteto z Česka. Od bronzové radosti jej v zemi helvétského kříže dělilo jediné místo a šest vteřin scházejících k pokoření třetího Norska. Král na svém úseku odvedl solidní práci a přiblížil českou čtveřici k medailovým příčkám.

Reprezentační trenéři ho nemohli opomenout ani při sestavování štafety ryze mužské. Aby se to nepletlo, znovu z toho byl trochu hořký „bramborový“ nášup. „Boj o medaili jsem vnímal hodně intenzivně. Vybíhal jsem na vynikajícím pátém místě a snažil se odvést patřičný výkon. Bohužel jsem vyrobil opravdu školácké zaváhání, když jsem jednu kontrolu hledal o vrstevnici níž. Potom jsem byl vůbec rád, že jsem se dostal do kontaktu s Britem a utekl Rusovi. Trochu to mrzí, ale v celkovém kontextu šampionátu si myslím, že je to velmi dobré umístění,“ ohlédl se zpátky Vojtěch Král. Švýcarskou pouť završil startem na klasické trati. Daleko příznivěji mu vyšla druhá polovina závodu, v níž zrychloval a ze třetí desítky se propracoval až na výslednou třináctou pozici.

Vojtěch Král je staronovým mistrem republiky ve sprintu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.