SPORT

Zklamaný trenér Bohdan Hecl: Mladí se chtějí bavit, ale bohužel ne fotbalemROZHOVOR

5. března 2014, 14:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
Zklamaný trenér Bohdan Hecl: Mladí se chtějí bavit, ale bohužel ne fotbalem Šumperk - Jeden za jednoho, všichni za všechny. Ve fotbalovém Šumperku vyhlásili jasný cíl. Aby mohlo dojít k naplnění přínosných plánů s mládeží, musí se mužské áčko zachránit v moravskoslezské divizi. Podle hlavního trenéra BOHDANA HECLA se ale najde pár jedinců, kteří týmovou basu úplně nedrží a nejsou ochotni táhnout za společný provaz.

Čeká vás náročný boj o záchranu. Uvědomují si samotní hráči vážnost situace?
"Někteří si to neuvědomují, byť jsou to naši odchovanci. Vůbec neberou v potaz jakousi zodpovědnost za celý klub. Chtějí se spíše bavit, bohužel ne fotbalem. Není to sice většina, ale spousta kluků je bez ambicí hrát vyšší soutěž. Nejraději by si jen tak zakopali bez velkého tlaku a pobrali za tu malou snahu co možná nejvíce peněz. A pak to každý víkend důkladně "zalili". Pokud možno několikrát. Nebudu lhát, z jejich přístupu jsem hodně zklamaný."

Takhle vám asi nezbude nic jiného, než se pořád rozhlížet jinde. Je divizní Šumperk lákavou adresou?
"Přivést sem hráče divizní úrovně není vůbec jednoduché. Musíme si uvědomit, že nejbližší zásobárna fotbalistů určité kvality je v Olomouci. Mám pocit, že fotbal na Šumpersku celkově stagnuje a jde dlouhodobě dolů."

Kde je podle vás chyba?
"Čím dál méně týmů z okresu pravidelně trénuje. Tím pádem rapidně ubývá hráčů odpovídající kvality. Je jich strašně málo. Má to i spojitost s úrovní místních trenérů. Dnes už prostě nestačí, aby mužstvo vedl někdo, kdo fotbal "jen" hrál. Vím to z vlastní zkušenosti. Všem klubům doporučuji, aby investovali do vzdělávání svých mládežnických trenérů. Jen tak se může situace v našem regionu změnit."

Není to tak dávno, co vám dali košem dva fotbalisté z nižší soutěže. Podle jejich názoru pro ně není současný Šumperk tolik lákavý a atraktivní. Co si o tom myslíte?
"Občas mi to hlava nebere. A teď to myslím obecně. Když se v Šumperku náhodou objeví hráč, který má předpoklady uspět, tak ho často už ve dvaceti letech zajímá, co za to. Ještě neobešel s míčem ani telefonní budku a už si nárokuje peníze? V tom mám jasno. Ti, co ode mě dostali šanci a nevyužili ji, si můžou vsadit na jediné - žádná další se opakovat nebude! Mladí hráči nejdříve musí dokázat, že je na ně spolehnutí a že mají kvalitu. Až teprve potom se můžeme bavit o jejich finančním odměňování. Jsem přesvědčený o tom, že čas mi dá zapravdu."

V mužském fotbalu jste stále trenérským nováčkem. Jak moc odlišné je to oproti koučování mládežnických hráčů?
"Jiné to určitě je. A ne málo. U dětí jsme řešili hlavně hru. Časem jsem se dostal i do stádia, kdy mi na úkor předvedeného fotbalu nevadila ani porážka. Navíc jsem se dokázal vcítit do jejich věku, což mi moc pomáhalo. Věřím, že vzájemně máme na co vzpomínat. U mužů si už teď uvědomuju, jaký to bude na jaře tlak. Zvlášť proto, že se nám kádr nedaří adekvátně doplnit."


Foto: Petr Fišer

Bohdan Hecl by se pro šumperský fotbal klidně i rozkrájel. Předminulé léto přistoupil na sázku s hokejistou Jakubem Kindlem a bývalým reprezentantem Radoslavem Kováčem a "vyklikoval" pro mládežnické celky 50 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.3.2014 12:44
Titulek: http://konzervativnilisty.cz/texty/uvahy-a-komentare/964-repub
Autor: Král Miroslav
89
Kapitalismus se navíc podle Effenbergera z Marxovy analýzy poučil – dělnickou třídu, potenciální hybatelku dějin, zkorumpoval zavedením „konzumní společnosti“.

Podobný model zvolil po roce 1968 i Husák, když při politické sanaci „obrodného procesu“ dopřál obyvatelstvu hojnost chataření, zahrádkaření, stupidní televizní zábavy, automobilismu a přihlouplého sportovního fandění (Effenberger je charakterizuje jako „fotbalové čuráctví“). To spolu s možností drobného melouchaření a přikrádání podle Effenbergera dobře odpovídá charakteru českého národa, který již od 19. století staví drobný, okamžitý osobní prospěch nad nejistý a nebezpečný boj za demokracii a svobodu. Vztah Čechů k politice je ironizován Effenbergerem lapidárně: „Politika je svinstvo – já jsem se o politiku nikdy nestaral – já si dělám svoje – ať si každej dělá svoje a políbí mi prdel!“ Vyčkávavá pasivita je podle něj navíc kombinována s vytvářením politických mýtů, hledáním a oslavou mučedníků a odbojových hrdinů: „Statisícové armády domácího odboje se vzduly teprve před registračními přepážkami poválečné státní administrativy (…) motivovány dvěstěpadesátikorunovým příplatkem k důchodu za ilegální činnost.“
Reagovat
Datum: 8.3.2014 13:25
Titulek: A kdo říkal..
Autor: Grifit
139
109
..že je nutné mít v Šumperku dospělý tým?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).