ZPRÁVY

Železniční zakázku provázel chaos

18. srpna 2014, 19:52, Jaroslav Kropáč
Okres - Jednu z největších železničních staveb na Šumpersku, elektrizaci trati ze Zábřeha do Šumperka provázely podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nejasnosti. Kontroloři to uvádí ve zprávě, která mimo jiné konstatuje, že Česko patrně nestihne vyčerpat všechny dotace určené právě k modernizaci železniční sítě.

 „V případě elektrizace trati Zábřeh – Šumperk byly na základě pokynů správce stavby bez uzavření dodatků ke smlouvě o dílo provedeny a zaplaceny práce za téměř šestnáct miliónů korun,“ uvádí ve zmiňovaném dokumentu Nejvyšší kontrolní úřad. Nešlo o jediný nedostatek, který inspektoři při zpětné kontrole stavby objevili. Další nebyly o nic méně závažné. Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC), která měla elektrizaci na starosti, například vypsala veřejnou zakázku na jednu stavbu až poté, co byl dotyčný objekt už téměř rok postaven.

Poučí se ostatní?

Zprávy o zbytečném mrhání při železničních stavbách přichází právě v okamžiku, kdy se šumperský okres chystá na další velkou železniční zakázku. Jde o elektrizaci trati ze Šumperka do Koutů nad Desnou. Projekt v hodnotě několika set miliónů korun by se v ideálním případě mohl začít realizovat už letos na podzim. Jeho stavba má probíhat za výrazného přispění peněz z Evropské unie. Zatímco jedni jej považují za skvělý nápad, který podpoří rozvoj turistického ruchu, kritické hlasy hovoří o předem vyhozených penězích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.8.2014 13:35
Titulek: Vyhazování peněz.
Autor: Jimy
34
Taková stavba je mrháním peněz a loby stavebních firem. Přínos vůbec žádný.
Reagovat
Datum: 21.8.2014 06:20
Titulek: A co dál ?
Autor: Pavel
40
Tato elektrifikace má smysl jen tehdy pokud by výhledově pokračovala železničním tunelem do Jeseníku, což by velmi prospělo k oživení celého regionu Jesenicka.Jinak je to jen úlitba soukromým vlekařům v Koutech za veřejné prostředky a prostředky z EU.
Reagovat
Datum: 21.8.2014 12:38
Titulek: státní zakázky
Autor: Karel
37
U takových staveb je to podobné. Nově otevřený obchvat Zvole- rekonstrukce vjezdu do Vlachova, odbočka na Jestřebí = desítky zbytečně utracených milionů.
Reagovat
Datum: 25.8.2014 10:30
Titulek: Bez titulku
Autor: Libor
souhlas
1
nesouhlas
1
Tady je každý největší chytrák. Ale tunel do Jeseníku by pod sedlem měl být za každou cenu a je selháním všech volů tady, že ještě není postavený.
Reagovat