ZPRÁVY

Železniční zakázku provázel chaos

18. srpna 2014, 19:52, Jaroslav Kropáč
Okres - Jednu z největších železničních staveb na Šumpersku, elektrizaci trati ze Zábřeha do Šumperka provázely podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nejasnosti. Kontroloři to uvádí ve zprávě, která mimo jiné konstatuje, že Česko patrně nestihne vyčerpat všechny dotace určené právě k modernizaci železniční sítě.

 „V případě elektrizace trati Zábřeh – Šumperk byly na základě pokynů správce stavby bez uzavření dodatků ke smlouvě o dílo provedeny a zaplaceny práce za téměř šestnáct miliónů korun,“ uvádí ve zmiňovaném dokumentu Nejvyšší kontrolní úřad. Nešlo o jediný nedostatek, který inspektoři při zpětné kontrole stavby objevili. Další nebyly o nic méně závažné. Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC), která měla elektrizaci na starosti, například vypsala veřejnou zakázku na jednu stavbu až poté, co byl dotyčný objekt už téměř rok postaven.

Poučí se ostatní?

Zprávy o zbytečném mrhání při železničních stavbách přichází právě v okamžiku, kdy se šumperský okres chystá na další velkou železniční zakázku. Jde o elektrizaci trati ze Šumperka do Koutů nad Desnou. Projekt v hodnotě několika set miliónů korun by se v ideálním případě mohl začít realizovat už letos na podzim. Jeho stavba má probíhat za výrazného přispění peněz z Evropské unie. Zatímco jedni jej považují za skvělý nápad, který podpoří rozvoj turistického ruchu, kritické hlasy hovoří o předem vyhozených penězích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.8.2014 13:35
Titulek: Vyhazování peněz.
Autor: Jimy
34
Taková stavba je mrháním peněz a loby stavebních firem. Přínos vůbec žádný.
Reagovat
Datum: 21.8.2014 06:20
Titulek: A co dál ?
Autor: Pavel
40
Tato elektrifikace má smysl jen tehdy pokud by výhledově pokračovala železničním tunelem do Jeseníku, což by velmi prospělo k oživení celého regionu Jesenicka.Jinak je to jen úlitba soukromým vlekařům v Koutech za veřejné prostředky a prostředky z EU.
Reagovat
Datum: 21.8.2014 12:38
Titulek: státní zakázky
Autor: Karel
37
U takových staveb je to podobné. Nově otevřený obchvat Zvole- rekonstrukce vjezdu do Vlachova, odbočka na Jestřebí = desítky zbytečně utracených milionů.
Reagovat
Datum: 25.8.2014 10:30
Titulek: Bez titulku
Autor: Libor
souhlas
1
nesouhlas
1
Tady je každý největší chytrák. Ale tunel do Jeseníku by pod sedlem měl být za každou cenu a je selháním všech volů tady, že ještě není postavený.
Reagovat

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.