ZPRÁVY

Do Štítů budou znovu jezdit vlaky

12. prosince 2012, 09:24, ar
Okres – Železniční soupravy, které zajížděly až do šumperského okresu a které loni zrušil Pardubický kraj, se na koleje vrátí. Podle náměstka pro dopravu Jaromíra Duška chybí jen doladit poslední detaily smluv, aby opuštěné tratě příští rok znovu ožily. Pro cestující ze severu našeho okresu jde o dobrou zprávu. V obnovu zrušených vlaků už totiž nikdo nevěřil.
„V ideálním případě by se mohly vlaky na tratě do Štítů a do Lipky vrátit už na jaře. Zatím plánujeme vyzkoušet jejich víkendový provoz a pokud se osvědčí, rozšíříme ho,“ řekl Dušek. Zástupci Pardubického a Olomouckého kraje projednávali obnovení zrušené železniční dopravy na konci listopadu. K jednacímu stolu je donutila usednout kritika veřejnosti. Lidé celý minulý rok poukazovali na to, že autobusové spoje, které zrušené vlaky nahradily, prakticky nefungují. „Veřejná doprava je v troskách. Bez vlastního vozu se dá už jen velmi těžko obejít. Řeči o tom, že autobusy přinesou lidem více komfortu, se ukázaly jako plané. Došlo tak na slova těch, kteří rušení vlaků kritizovali,“ prohlásil starosta Malé Moravy Antonín Marinov.

Nevýhodou autobusových spojů v porovnání se železnicí je delší doba jízdy a hlavně problémy v zimě, kdy jsou silnice na Štítecku a na Hanušovicku často zasypány přívaly sněhu. Linky pak nabírají nepříjemná zpoždění. Vlakové spoje ze Štítů do Ústí nad Orlicí a stejně tak i z Hanušovic do Dolní Lipky zrušilo předešlé vedení Pardubického kraje kvůli nedostatku finančních prostředků. Ještě předtím, než se lokálky na železnici vrátí, České dráhy budou muset předělat nově vydaný jízdní řád.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.12.2012 17:57
Titulek: Bez titulku
Autor: Stella
40
Že by konečně někoho začaly zajímat problémy lidí v příhraničí? Když se pouze "překopal" jízdní řád MHD v Praze, a chudáci (= to je ironie) cestující museli najednou přestupovat, ale přitom se i tak dostali všude, kam potřebovali, tak toho bylo v médiích plno. Ale když se úplně zruší jediná dopravní dostupnost a jediné spoje v příhraničí, nikoho z odpovědných to nezajímá. Možná, že kdyby ve velkých městech nejezdila MHD každých 10 minut, nějaké velkoměstské spoje se zrušily, že by zbylo na financování dopravní obslužnosti v zapadlých oblastech, kde vlak jezdí v úterý a dubnu, a autobus nikdy.
Reagovat
Datum: 13.12.2012 20:23
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Josef
22
Děkuji, že nezapomínáte na obyvatele v příhraničí.
Už jsem měl obavu, že to zkusí konkuren REGIOJET.
Reagovat
Datum: 13.12.2012 22:50
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: coppa
26
Fajn, ale nezapomínejte, že vlaky nezrušili v Praze, ale regionální politici v Pardubicích a v Olomouci!!!
Reagovat
Datum: 14.12.2012 18:06
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Smyl Flek z Nohavic
32
Jojo, to je skvělá logika. A možná, že kdybyste vy doma neměli 2 televize, tak by támhle afričánci mohli mít ledničku a nemuseli by tolik hladovět. Jenže holt svět je nespravedlivej, co naděláme.
Reagovat
Datum: 14.12.2012 20:34
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jarmila
77
Konečně měl někdo rozum na pravém místě'''''''
Reagovat
Datum: 14.12.2012 17:51
Titulek: Bez titulku
Autor: Stella
27
Praha nebo Pardubice, to je v konečném důsledku jedno. Protože vždy se jedná o velká města, kde jezdí autobusy a tramvaje (někde i metro), takže lidem stále něco jede, vždy se všude dostanou, a vlastně nikdy se zde v takových městech nic nezruší. Lidé z velkých městech vědí houby o problémech v příhraničí, a je jim to, bohužel, asi i jedno. Právě zde by se mohlo ušetřit a něco pozrušovat, a ne v příhraničí, kde pokud vůbec něco jede, tak je to jeden spoj ráno tam a druhý večer zpět.
Reagovat
Datum: 23.12.2012 17:48
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: cinique
42
Řekla bych, že srovnáváte hrušky a jabka. Že jezdí ve velkých městech autobus každých 10 minut? No, ano, jenže každý ten autobus sveze minimálně dvě tři stovky lidí. V tom vašem příhraničí jedou dva spoje denně a každej sveze lidí kolik? Tak dvacet? No, určitě ne víc, než padesát. A to je dost značný rozdíl, ne? Je přece evidentní nesmysl rušit autobusy, které jezdí plné a místo nich vypravovat autobusy, které budou jezdit prázdné. Tím se nikdy nic neušetří - naopak.
Reagovat
Datum: 14.12.2012 21:07
Titulek: Jen dočkej času!
Autor: fanda
28
Jen dočkej času.Oni vám to modří ptáci až vyhrají volby zase zruší!
Reagovat
Datum: 15.12.2012 08:51
Titulek: Re: Jen dočkej času!
Autor: aNONYM
42
ODS už žádné volby nevyhraje.
Reagovat
Datum: 17.12.2012 18:26
Titulek: Sliby chyby.
Autor: Posel
51
Ale lidi jsou nepoučitelví.Oni zase naslibují, že nebudou zvyšovat daně, že bude ráj na zemi atd.A po volbách řeknou, že bohužel se situace změnila a že to slíbila minulá vláda a udělají si co budou chtít.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.