ZPRÁVY

Železnice mění jízdní řády a také ceny

9. prosince 2013, 22:00, Hana Písková
Železnice mění jízdní řády a také ceny Šumperk - Nový jízdní řád pro rok 2014 začne platit už v neděli 15. prosince. V Olomouckém kraji zůstává rozsah regionální dopravy na podobné úrovni jako v letošním roce. Na většině tratí dochází jen k drobným úpravám. Mezi nejvýznamnější změny patří nasazení elektrické jednotky RegioPanter z Nezamyslic do Šumperka. Cena jízdenek Českých drah se zvedne.

K nejvýznamnějším změnám při cestování vlakem, které se pozitivně dotknou Zábřeha i Šumperka, je nasazení třetí elektrické jednotky RegioPanter do Olomouckého kraje. Díky tomu se vytvoří nová páteřní linka z Nezamyslic přes Prostějov a Olomouc do Šumperka. Ze stanice Bludov mohou nově vlaky ve směru Šumperk odjíždět hned po výstupu a nástupu cestujících. Tímto opatřením se eliminují případná zpoždění vlaků na jednokolejném úseku Bludov – Šumperk. Změny se dotknou také ranních spojů na trati Jeseník – Šumperk. Na základě připomínek cestujících dochází ke změně v organizaci zajištění ranního spojení z Hanušovic do Šumperka. Ruší se osobní vlak z Hanušovic ve 4.12 hodin, nově pojede osobní vlak v 5.03 hodin. V opačném směru je z důvodů minimálního využití zrušen první ranní vlak ze Šumperka ve 4.06 hodin.

Za dráhu si znovu připlatíme

Od neděle 15. prosince musejí cestující počítat se zdražením jízdenek Českých drah. Základní jízdné se zvýší v průměru o dvě procenta. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové se cestování naopak zlevní těm, kteří pravidelně dojíždějí do zaměstnání nebo do školy. „Bude se tam odrážet zvýšení inflace, ale i zvýšení vstupů, které jsou neúprosné, ať už je to trakční energie, nafta nebo poplatek za dopravní cestu. Tento nepopulární krok je bohužel nutný. Na druhou stran přicházíme s pozitivními změnami. Co se týče nabídky tarifu od 15. prosince, tak ti cestující, kteří mají slevu IN 50 a mohli dosud čerpat slevu 25 procent na traťové jízdenky, budou moci nově využít 50 procent,“ uvedla tisková mluvčí. Olomoucký kraj se současně pyšní tím, že jako jeden z mála zachová rozsah dopravní obslužnosti, i když se musí vyrovnat se zdražením železniční dopravy pro osobní vlaky. „Toto zdražení zapříčinila Nečasova vláda, pro nás to znamená dalších 17 milionů korun ročně navíc,“ upřesnil olomoucký radní pro dopravu Alois Mačák.
Foto: Hana Písková

Nové jízdní řády a vyšší ceny čekají na zákazníky Českých drah od 15. prosince.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.12.2013 10:23
Titulek: Bez titulku
Autor: Miroslav
144
145
České dráhy mě nepřestanou snad nikdy bavit. Nebylo by špatné kdyby nějaký novinář zanalyzoval jejich cenovou politiku, to by byl teprve článek po kterém by se každý nejmíň dva dny smál:)
Viz např. perličky jako cena na trati např. Praha -> Svitavy vzdálenost 181km, cena jízdenky 244Kč, zatímco Praha -> Brno vzdálenost 255km, cena 210Kč. Takže zákazníci jedoucí z Prahy do Svitav si kupují jízdenku až do Brna jelikož výjde levněji.

To stejné platí například i na trati Praha - Šumperk. Zkuste si koupit jízdenku Praha->Šumperk a srovnejte cenu s jízdenkami Praha->Zábřeh, Zábřeh -> Šumperk. Cena první varianty je 291Kč, cena druhé celkem 246Kč. Takže pokud si člověk jízdenku takto poskládá tak jízda je levnější téměř o 50Kč. A antimonopolní úřad nevidí-neslyší.
Reagovat