ZPRAVODAJSTVÍ

Ze zpronevěry viní ředitele

3. července 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Už třetí kauzu spojenou s Luďkem Šperlichem, bývalým ředitelem městské firmy Podniky města Šumperka (PMŠ), začne brzy projednávat okresní soud. Někdejší první muž PMŠ a radniční oblíbenec byl nejprve pravomocně odsouzen za to, že jeho vinou přišly Podniky o milióny korun, které jim dlužila zkrachovalá firma JIRDOS. Ve druhém soudním procesu, který dosud neskončil, po něm město tuto škodu požaduje uhradit. A minulý týden byl Šperlich do třetice obžalován z trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku. Státní zástupce ho nově viní z toho, že nezabránil bývalé pokladní PMŠ a svojí přítelkyni Martině Vařákové ve zpronevěře peněz, které bez ostychu z městské firmy odnášela.

 „Policie vyšetřování tohoto případu uzavřela a předala ho státnímu zastupitelství, které podnikne další kroky. O detailnější informace proto požádejte tam,“ uvedla na dotaz autora článku mluvčí šumperské policie Jiřina Vybíhalová.
Ačkoli okresní prokuratura odmítla redakci podrobnosti k případu sdělit, získal Týden na severu informace z jiných zdrojů.
Luďka Šperlicha začala policie opětovně vyšetřovat letos na jaře. Už při soudním projednávání zpronevěry Vařákové totiž vyšlo najevo, že pokladní mohla miliónovou škodu spáchat jen díky tomu, že na její práci Šperlich nedohlížel, ačkoli podle stanov PMŠ to patřilo mezi jeho povinnosti. Policisté se sbíráním důkazů zabývali několik týdnů, následně spis předali státnímu žalobci, který o obžalování Šperlicha rozhodl v pondělí 25. června.

Augiášův chlév

Na podivné hospodaření Podniků města Šumperka upozornil před lety jako první právě týdeník Týden na severu. V roce 2014 otevřely naše noviny kauzu nevymáhaných pohledávek PMŠ vůči firmě JIRDOS, která později zkrachovala a z dlužných peněz neviděly Podniky ani korunu. Městu kvůli tomu vznikla škoda za zhruba čtrnáct miliónů korun. Šperlich za to u soudu vyfasoval dva roky odnětí svobody s podmíněným odkladem.
Zmiňovaná zpronevěra peněz přišla na řadu o rok později a odhalila dosud netušenou anarchii, která v PMŠ pod vedením Šperlicha a za dohledu vedení města panovala. Vařáková brala z pokladny firmy statisíce korun v hotovosti, aniž by si toho kdokoli všiml. Na nesrovnalosti v účetnictví přišlo až nové vedení Podniků, které do funkce nastoupilo po posledních komunálních volbách. Vařáková vinu do posledního okamžiku popírala a Okresní soud v Šumperku jí udělil podmíněný trest. Odvolací senát, u něhož pak žádala o zproštění viny, jí vyměřil tři roky natvrdo.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.7.2018 07:31
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
180
Na Vařákovou nedohlížel Šperlich, na Šperlicha nedohlížel dozorčí orgán v čele s Brožem. Na co jsou ty dozorčí orgány, když tam sedí a berou peníze absolutně neschopní nebo zkorumpovaní lidé? A nějaká sebereflexe? Přece nechcete po panu starostovi, aby uznal to, co všichni vidíme - že buď je naprostý nezpůsobilý nebo v tom jel taky. Jiná možnost není.
Reagovat
Datum: 3.7.2018 10:42
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: jan
83
Nemohl byl nadžený a tím pádem měl myšlenky jinde!
Reagovat
Datum: 3.7.2018 11:26
Titulek: Obeznámená
Autor: Anonym
120
Dovoluji si jen podotknout, že na uvedenou kauzu neupozornil poprvé týdeník Týden na severu, ale dlouhodobě za její otevření a prošetřování bojovali Petr Blažek, Zdeňka Dvořáková Kocourková, Pavel Horák a Tomáš Menšík. Prosím, všichni si vzpomeňte, jak starosta Brož měsíce zametal vše pod koberec a také na jeho legendární hlášku - že jde jen o VIRTUÁLNÍ POHLEDÁVKU. Omluví se někdy občanům města za svoji nečinnost a laxnost? Žádejme to od něj!!!!
Reagovat
Datum: 3.7.2018 14:51
Titulek: oznámení o virtuálním balíčku
Autor: ...
90
U soudu vypovídal Brož pod přísahou: " Funkci předsedy dozorčí rady jsem vykonával formálně". Mohli bychom to číst jako přiznání viny? Mno, mohli, ale proč bychom to dělali, že? Když není zájem...
Reagovat
Datum: 3.7.2018 16:51
Titulek: Re: oznámení o virtuálním balíčku
Autor: Donna di servizio a ore
100
Byl předsedou představenstva, ale jinak to sedí. Řekl tam i jiné špeky ... on ekonomice nerozumí, on na to má odborníky, kteří dávali pod vše kulaté razítko. Paní auditorka ale bohužel již zemřela - smolík ... :-(
Reagovat
Datum: 5.7.2018 20:05
Titulek: Re: oznámení o virtuálním balíčku
Autor: glosatorman
65
"on ekonomice nerozumí"? vždyť si při funkci ekonomii dostudoval......
Reagovat
Datum: 4.7.2018 07:04
Titulek: Bez titulku
Autor: jan
64
Teď si vem,že by Brož měl přísahat u soudu na bibli!To by byl průser větší než houser!
Reagovat
Datum: 4.7.2018 23:49
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: glosatorman
66
Jane, Jeníčku, spadl jsi z višně? Či co? U nás se přece na bibli nepřísahá, což je v pořádku. Ale morální hodnoty přece nejsou vázány jen na tuto knihu knih, pan senatore Brož, dle mého názoru, však neuznává žádné morální hodnoty a už vůbec ne knihu knih.
Reagovat
Datum: 4.7.2018 23:41
Titulek: Re: oznámení o virtuálním balíčku
Autor: glosatorman
16
prosím autore "tři tečky", nešiř bláboly, jak jsem už uváděl jinde, senatore Brož, nebyl členem dozorčí rady, ale dlouhodobě předseda představenstva.
Reagovat
Datum: 5.7.2018 09:17
Titulek: Re: oznámení o virtuálním balíčku
Autor: laďa
42
Třeba jsme to měli pochopit tak, že nebral žádné odměny za svoji formální práci. Kdypak se asi ona parta policie + soud proberou.
Reagovat
Datum: 4.7.2018 14:37
Titulek: Re: Obeznámená
Autor: Alois Blažek
64
Myslite meho jmenovce? Toho, ktery travi vetsinu casu odhalovanim nedostatku a neschopnosti jinych a svoji vlastni firmu pritom vede ke krachu?
Reagovat
Datum: 4.7.2018 23:54
Titulek: Re: Obeznámená
Autor: glosatorman
29
Álois, neotírej se o svého jmenovce, víš asi velký hovno o životě a o vedení firmy, a nesměšuj politiku s podnikáním.
Reagovat
Datum: 5.7.2018 10:13
Titulek: Re: Obeznámená
Autor: Donna di servizio a ore
110
Kdyby nebylo odvahy toho vašeho velmi dobře informovaného jmenovce, který mimochodem svým odhalováním komunálních špinavostí riskuje mnohem víc, než vy, anonymní pisálek u klávesnice, tak by z PMŠ (Podniků města Šumperka a.s.) veřejné peníze ještě dnes rozkrádalo duo Šperlich+Vařáková, ještě dnes by Šperlicha poplácával starosta Brož po ramenou za dobře vykonanou práci a vyplácel by mu tučné odměny. Bez toho vašeho jmenovce by bylo dávno zahájené nové “výběrko na oko”, moudře přezdívané jako koncesní řízení, ve VHZ (Vodohospodářských zařízeních Šumperk a.s.), aby Brož se Suchomelem uspokojili nenažranou francouzskou tlamu skupiny SUEZ i po roce 2020, kterou v Šumperku reprezentuje jejich dceřinná firma ŠPVS (Šumperská provozní vodohospodářská společnost a.s.) s obchodně-správním ředitelem Havlíčkem, zcela náhodou zrovna Brožovým spolustraníkem z Nezávislé volby. Kdyby nebylo vašeho nebojácného jmenovce, dýchalo by se šumperské mafiánské chobotnici stejně dobře jako dřív. Ale to snad žádný slušný občan našeho hezkého města nechce. Co se týče firmy vašeho jmenovce, tak nevím, o jakém krachu tu píšete. Jeho firma je úspěšná a stojí za mnoha kvalitně odvedenými stavbami v celém regionu. Projeďte se někdy autem a prohlídněte si dobře stavební práci, kterou tu on a jeho kolegové zanechali pro nás všechny i budoucí generace - chodníky, penziony pro seniory, kulturáky, ordinace lékařů, knihovny, školy, rybníky, bytové domy .... pokračovat by se dalo dlouho. Zkusil jste si někdy najít práci pro 150-200 zaměstnanců? A zkusil jste takovou firmu udržet ve stabilitě 15 let? Až za sebou budete mít výsledky, jaké má Petr Blažek, pak můžete někoho takového kritizovat.
Reagovat
Datum: 5.7.2018 12:24
Titulek: Obeznámená
Autor: děda Lebeda
100
skvělý komnent
Reagovat
Datum: 3.7.2018 12:13
Titulek: zodpovědnost
Autor: Jarin
107
Stále má zodpovědnost i tehdejší statutární orgán = rada města, členové dozorčí rady … a ticho po pěšině! Doufám , že nové zastupitelstvo, resp. rada je dovede k zodpovědnosti.
Reagovat
Datum: 3.7.2018 13:12
Titulek: Re: zodpovědnost
Autor: Donna di servizio a ore
106
To musí udělat policie a soud! A ti už to na stole měli. K odpovědnosti dohnali zatím pouze Šperlicha, ostatními se nezabývali. Takže vymahatelnost práva - žalostná!!! Na nové radní a zastupitele v tomto moc nespoléhejte. Ti můžou pokračovat poučeni z předchozích chyb lépe, ale trestat někoho za minulost - na to budou, bohužel, i oni krátcí. Na to tu máme jiné instituce, které ne vždy fungují, jak by měly.
Reagovat
Datum: 4.7.2018 18:13
Titulek: Re: zodpovědnost
Autor: Holomráz
92
Hlavně aby se to zastupitelstvo celé obnovilo! Starého psa novým kouskům nenaučíš.
Reagovat
Datum: 4.7.2018 23:07
Titulek: Re: zodpovědnost
Autor: glosatorman
100
Po posledních volbách se výrazně obměnilo, ale mnozí noví pejskové štěkají stejnou písničku a zachraňují staré psy.
Reagovat
Datum: 5.7.2018 00:02
Titulek: Re: zodpovědnost
Autor: glosatorman
21
Jarine, prosím přemýšlej!!!!! žádný statutární orgán na úrovni rady města neexistuje, rada města je jen valnou hromadou společnosti PMŠ a schvalovala jen výroční zprávy pana ředitele, bez možnosti ověření uvedených informací. Jde o obchodní společnost, kde rozhoduje představenstvo a kontroluje chod společností dozorčí rada. Dnes je již zase vše jinak, společnost se transformovala.
Reagovat
Datum: 7.7.2018 23:34
Titulek: Re: zodpovědnost
Autor: Jarin
90
Možná by stálo za to podívat se do rejstříku , kdo byl v představenstvu a kdo byl v ten stejný čas v radě města … že by ty stejné osoby ??? .. kdo na to přijde .. napište jména , kdo tam byl -> v představenstvu a v radě :) třeba se něco dozvíme :)
Reagovat
Datum: 3.7.2018 16:58
Titulek: povesit
Autor: cerny
84
Broze povesit,Sperlicha povsit,svine,svine,svine
Reagovat
Datum: 3.7.2018 17:44
Titulek: Bez titulku
Autor: jan
216
Brož To je pěkně vyčůrané éro!Už jednou byla petice a krásně mu hořelo u řitě!Ale vše se zahrálo do autu a hňup je tam dodnes!
Reagovat
Datum: 3.7.2018 21:36
Titulek: odpovědnost politická a morální
Autor: glosatorman
236
Je možná dobré připomenout, že Brož nikdy neseděl v dozorčích orgánech PMŠ, ale dlouho působil na pozici předsedy představenstva a má tak hlavní odpovědnost za nefunkčnost společnosti a možnost jejího rozkrádání. To, že možná tekly peníze i jinam, než do kapes obětních beránků (Š + V), je jen spekulace, i když hodně pravděpodobná. Když ve společnosti nejsou nastaveny kontrolní mechanismy, mohou se dít hodně divné věci. K tomu nám dopomáhej bůh, v tomto případě místopředseda představenstva, opět dlouhodobý, pan Suchomel. Tento dvoulístek lze pěkně rozšířít na trojlístek povedených vykuků, a to o jméno současného místostarosty města, hlavního hygienika Přichystala, dlouholetého člena dozorčí rady PMŠ. Ten, koho to bude zajímat, tak ostatní jména si může připomenout na justici.cz. Všechno je dovršeno novým vedením, které mistrně všechny přikrylo a nehnalo je alespoň k morální a politické odpovědnosti za své skutky. Dnes již máme opět další nové vedení po transformaci PMŠ. A zde figuruje pan Cekr, ne ten úspěšný monopolní projektant dopravních staveb, ale jeho ještě povedenější bratříček, který je tak populární v televizi v nově odhalených podivných kauzách.
Reagovat
Datum: 3.7.2018 22:48
Titulek: Re: odpovědnost politická a morální
Autor: Donna di servizio a ore
265
Dokonalé shrnutí. Ten Cekr v nové správní radě po restrukturalizaci PMŠ, tak ten mě hodně pobavil - kozel zahradníkem, a to do slova a do písmene. Ono nestačí, že kryje vyvádění desítek milionů z veřejných zdrojů Dopravního podniku Praha přes společnost KARIR, kde je jednatelem. My si ho nasadíme do roky rozkrádáné PMŠ, aby snad něco napravil? Nebo vyváděl další veřejné peníze i odtud? Sám v té dozorčí radě seděl i během rozkrádání PMŠ Šperlichem a Vařákovou a ani si nevšiml, co se v té firmě děje. Dalším výborným Spasitelem PMŠ po restrukturalizaci je Janíček z ANO. Ten už na Šumpersku přes reality okradl kde koho. Sice neví, jak vypadá účetní závěrka, zato ví dobře, jakou indulónou je nejúčinnější pomazat si hlavu, než ji někomu strčí ...
Reagovat
Datum: 4.7.2018 18:07
Titulek: Re: odpovědnost politická a morální
Autor: Lojza
267
Leštiči klik a donašeči jsou historicky podložené klasické figury. Páteř má tu výhodu, že se dá ohýbat.
Reagovat
Datum: 7.7.2018 06:06
Titulek: Re: odpovědnost politická a morální
Autor: Tonda
259
Plně souhlasíme,,,Janíček to je člověk prolhaný,svým způsobem je to ubožák,třepe se na kdejakou funkci,přemýšli koho opět obrat,,,nejsou to pomluvy je to tvrdá realita,,,leze do zadku vlivným lidem,,,
Reagovat
Datum: 8.7.2018 18:38
Titulek: Re: odpovědnost politická a morální
Autor: glosatorman
258
Bezpáteřní to mají ještě jednodušší......
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.