ZPRAVODAJSTVÍ

Ze staré ruiny má být šumperský klenot

27. června 2017, 07:00, Jaroslav Kropáč
Ze staré ruiny má být šumperský klenot Šumperk - Historická manufaktura v Šumperku, která je v dezolátním stavu, ale staticky v pořádku, se má v budoucnu stát ozdobou města. Zdejší radnice nově zakoupený objekt poprvé veřejně představila minulý čtvrtek. Plánuje tam vybudovat muzeum textilnictví i veřejné dílny a ke spolupráci chce pozvat také partnery z Polska. Náklady na záchranu stavby se možná přiblíží hranici sta miliónů korun.

 „Ačkoli je stavba na první pohled ve špatném stavu, nekupovali jsme zajíce v pytli. Budovu jsme si nechali posoudit od statika, a po této stránce je v pořádku. Myslím, že je naší povinnosti takto vzácnou stavbu zachránit a nenechat ji chátrat dál,“ řekl Týdnu místostarosta Šumperka Tomáš Spurný.
Stavba v ulici Gen. Svobody pochází z osmnáctého století a patrně sloužila coby zázemí pro dělníky v textilní výrobě, samotná výrobní manufaktura už neexistuje. Zajímavostí je několik unikátních kachlových kamen, která se nachází uvnitř budovy, staré malby nebo původní krovy. „Některá kachlová kamna bychom určitě rádi zrenovovali,“ uvedla Monika Paulová ze státního památkového ústavu v Olomouci.

Práce na několik let

Rekonstrukce zchátralé památky zabere podle prvotních odhadů několik let, náklady na záchranu stavby a vybudování muzea mají činit předběžně 80 miliónů korun, některé odhady ale mluví o částce ještě vyšší. „Do financování oprav bychom velmi rádi zapojili například kraj nebo stát. Čerpat se dají i peníze z fondů na spolupráci s Polskem,“ dodává místostarosta Spurný.


Foto: Jaroslav Kropáč

Budova bývalé textilní manufaktury v Šumperku celá desetiletí chátrala. Přesto má být do budoucna jednou z ozdob města.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.6.2017 11:58
Titulek: Z ruiny klenot
Autor: Vera
65
Snad to jednou bude opravdu klenot města. Ale co Sanatorka ? Na tu by sto milionů nestačilo ? Ta by jednou mohla být větším klenotem nejen pro město Šumperk. No jo, ale na tu není tak vidět, ze současné generace o ní skoro nikdo neví. A taky na to golfové hřiště by na místě manufaktury nebylo tolik místa, že ?
Reagovat
Datum: 27.6.2017 16:03
Titulek: Re: Z ruiny klenot
Autor: Anonym
90
Sanatorka je chazarského oligarchy Polacha. Vám, paní Věro, tam nic nepatří.
Reagovat
Datum: 2.7.2017 17:36
Titulek: Re: Z ruiny klenot
Autor: PIZDUCH
28
nechat zbourat a postavit supermarket a bude to zadarmo.
Reagovat
Datum: 2.7.2017 18:06
Titulek: hop
Autor: jan
53
Anonyme To by byla škoda!Radši nějaký malý dětský koutek-třeba Mini Práter!
Reagovat
Datum: 27.6.2017 16:41
Titulek: pup
Autor: jan
81
Sanatorka počká!A nebo se někdy v příští pětiletce opravy dočká!
Reagovat
Datum: 28.6.2017 07:48
Titulek: vznik nového
Autor: Mgr. et Bc. Zdeněk Tchoř
66
Šumperské klenotnictví, ale nechci tam žádné laciné brože.
Reagovat
Datum: 28.6.2017 11:59
Titulek: šup
Autor: jan
78
Tak jsi na radnici-jen si trošku připlať!A starosta je tvůj!Nestyď se běž-bude TO stát za To!Starosta je zlato!
Reagovat

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na společný koncert kapel UDG, O5 a RADEČEK a písničkáře POKÁČE, který se uskuteční v pátek 1. prosince v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje společné turné UDG, O5 a Radeček a Pokáče?

A) Kamarádi tour
B) Rivalové tour
C) Parťáci na turné

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na nový film MILADA, který promítá kino OKO v Šumperku 27. listopadu, vyhráli Šárka Siblová ze Šumperka, Vilma Sadilová z Libiny a Renda Šmíd z Kolšova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina.